World of Gothic - Forum
Discuţiile zilnice din 2015 - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: By the Campfire (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Thread: Discuţiile zilnice din 2015 (/showthread.php?tid=5337)



RE: Discuţiile zilnice din 2015 - Szekemri - 06-28-2015

(06-28-2015, 02:59 PM)Ciocoflender Wrote: Eu am terminat sesiunea destul de repede și m-am angajat. Sper să nu regret. Haha

Desi mi-ar fi placut sa am bani mai multi in timpul celor 4 ani de facultate, cred ca a fost mai bine ca am ales sa lucrez doar intr-o vara si apoi sa-mi termin facultatea fara sa am stresul muncii. Multi dintre colegii mei care s-au angajat si au ramas o perioada mai lunga, n-au reusit sa termine facultatea.

Nu zic ca nu se poate. Pana la urma facultatea e un ... ceva foarte usor terminat. Dar eu unul am zis sa fiu sigur ca sunt relaxat in aia 4 ani si dupa ce termin ma angajez. Si a fost ok.

(06-28-2015, 02:59 PM)Ciocoflender Wrote: V-aș fi întrebat ce părere aveți despre legalizarea căsătoriilor între pers. de același sex, dar cred că am primit răspunsul. Atunci, ce ziceți despre atentatele ISIS și despre ieșirea Greciei din zona Euro?

Să se căsătorească. Până la urmă e discriminare presupun dacă nu ar avea voie să facă asta legal. Căsătorie.. să aibă şi ei voie să trăiască visul predefinit al majorităţii.

Despre atentatele ISIS nu sunt prea informat.

Despre ieşirea Greciei din zona Euro ascultam la radio pe la muncă părerile românilor despre chestia asta. Toţi voiau să fie scoasă. Haha Mă gândesc când o să ajungă România în situaţia asta dacă o să gândească la fel.

Mie-mi e indiferent şi de chestia asta. Să rămâne sau să stea, noi tot o să avem problemele noastre pe care trebuie să le rezolvăm.


RE: Discuţiile zilnice din 2015 - soul of darkness - 06-28-2015

(06-28-2015, 02:59 PM)Ciocoflender Wrote:
(06-20-2015, 06:45 PM)soul of darkness Wrote: Mai, mai, mai, am vazut si eu primul episod din Game of Thrones, varianta HBO a beegs.
3 lucruri nu am inteles, cine e ala care o pune pe sor-sa sa se casatoreasca cu ala ca sa ii dea armata, cine sunt aia 2 care il arunca pe Brand din turn si de ce Iisus Hristos e unu' ras jumatate in cap?
Dar hai să-ți răspund la întrebare: ăla de-o pune să se căsătorească cu soră-sa e Viserys Targaryen, iar tipa e Daennerys Targaryen. Ăla vrea să-și reguleze sora, dar mai mult vrea armata ca să cucerească tronul lui Robert Baratheon (ăla bărbos de vine în vizită cu tot alaiul). Targaryenii au fost la putere până când Robert și cu Ned au făcut o mică-mare rebeliune, iar copiii se chinuie să recupereze tronul de la tati.

Ăla de-l aruncă pe Bran de pe geam e Jaimie Lannister, cel care l-a omorât pe rege, adică pe tatăl celor doi blonduți. O să i se spună Kingslayer de multe ori, iar tipa pe care o arde este Cersei, soră-sa și ăsta nu numai că vrea să-și reguleze sora, dar chiar o și face. Haha Problema e că plodul i-a văzut și lor le era teamă că o să dea sifon la rege (Robert, soțul lui Cersei) și că va ieși scandal ca la Vaslui.

Primul sezon e mișto din serial, dar pe măsură ce trece timpul le iau și le încurcă aiurea de tot, încât, am zis, la sezonul 5 una la mână că nu mai înțelegi nimic dacă nu stai pe wiki și a doua la mână că strică foarte mult din cum a fost acțiunea, de fapt, plasată în cărți. În fine, astea sunt niște frustrări personale.
Si ala vroiam sa o reguleze pe sor-sa?Credeam ca doar ala care a fost vazut de baiat.
Ce n-am inteles a fost faza aia cu regele nebun cand l-a omorat ala.

(06-28-2015, 02:59 PM)Ciocoflender Wrote: V-aș fi întrebat ce părere aveți despre legalizarea căsătoriilor între pers. de același sex
Nu cred ca mai are rost sa raspund


RE: Discuţiile zilnice din 2015 - Kristi - 06-28-2015

(06-28-2015, 02:59 PM)Ciocoflender Wrote: V-aș fi întrebat ce părere aveți despre legalizarea căsătoriilor între pers. de același sex, dar cred că am primit răspunsul.

Intrebarea se bazeaza exclusiv pe worldview-ul pe care il ai. Alte intrebari (retorice) inrudite:
1. Ce parere aveti despre legalizarea poligamiei?
2. Ce parere aveti despre legalizarea incestului?
3. Ce parere aveti despre legalizarea pedofiliei?

Odata ce distrugi fundatia institutiei casatoriei (prima institutie creata de Dumnezeu) care se bazeaza pe decretul lui Dumnezeu, nu iti va mai ramane niciun argument impotriva oricarei forme de "casatorie" propusa de X sau Y. De ce e "casatoria" intre 2 persoane, de ce nu intre 3 sau 10, sau 100? De ce discrimineaza miscarea LGBT impotriva oamenilor care se identifica ca fiind poligami? Eu avem impresia ca ei sunt impotriva discriminarii... de ce discrimineaza si ei la randul lor alti oameni cu alte orientari sexuale?

John Roberts are foarte foarte mare dreptate cand a spus:

It is striking how much of the majority’s reasoning would apply with equal force to the claim of a fundamental right to plural marriage. If “[t]here is dignity in the bond between two men or two women who seek to marry and in their autonomy to make such profound choices,” ... why would there be any less dignity in the bond between three people who, in exercising their autonomy, seek to make the profound choice to marry? If a same-sex couple has the constitutional right to marry because their children would otherwise “suffer the stigma of knowing their families are somehow lesser,” ... why wouldn't the same reasoning apply to a family of three or more persons raising children? If not having the opportunity to marry “serves to disrespect and subordinate” gay and lesbian couples, why wouldn’t the same “imposition of this disability,” ... serve to disrespect and subordinate people who find fulfillment in polyamorous relationships?

Sustinatorii LGBT nu vor drepturi egale, vor drepturi superioare celorlalti. Ei nu vor doar toleranta, ci vor sa oblige pe toti oamenii sa le celebreze orientarea sexuala si nu evita sa foloseasca "legea" ca sa-i tarasca prin tribunale pe cei care nu vor. Asta e semnul oamenilor care nu sunt capabil de dezbateri logice si rationale si care vor libertatea de exprimare doar din partea unei singure tabere, reducand-o la tacere, prin orice fel de mijloc, pe cealalta.

(06-28-2015, 02:59 PM)Ciocoflender Wrote: Atunci, ce ziceți despre atentatele ISIS ... ?

Ma astept(am) la multe atentate din partea lor, si pana acum nu m-au dezamagit. Islam in all its blood-spattered glory.


RE: Discuţiile zilnice din 2015 - IronMan - 06-29-2015

Si cum v-ati descurcat azi la BAC? Ce parere aveti despre subiectul al treilea?


RE: Discuţiile zilnice din 2015 - Ducipal - 06-29-2015

Robi,in seara asta counter?

Ez as pie pt tocilarii ce au rupt cartea-n doua,oricum s-a stiut ce se de,am stiut inclusiv eu dar degeaba ca tot n am invatatHaha.Eu unul dupa ce am vazut la barem cu tot pesimismul meu min 25 iau la prima parte desi am facut totul corect si sper ca la fel si la a doua.La a treia parte am scris din memorii despre enigma otiliei,5 puncte de-mi da sunt foarte fericit,am scris cam o pagina jumătate,cred ca am 600 de cuvinte pt ca scriu foarte mic.Acum depinde totul de corectură,sper sa fie ok si sa iau un 7-7,5 in cel mai rau caz.


RE: Discuţiile zilnice din 2015 - Robi - 06-29-2015

(06-29-2015, 05:56 PM)Ducipal Wrote: Robi,in seara asta counter?

7-7,5 e de vis asa de fel , cam atata vreau si eu, din 6 pagini ce am scris ceva tre sa fie bine.
Si da , dar cum de?


RE: Discuţiile zilnice din 2015 - Ducipal - 06-29-2015

Viu acasa in seara asta.


RE: Discuţiile zilnice din 2015 - BeoWulf - 06-30-2015

Ne vedem peste 3 zile Proud


RE: Discuţiile zilnice din 2015 - Ducipal - 06-30-2015

Shieeet.


RE: Discuţiile zilnice din 2015 - Robi - 06-30-2015

011100110110100001101101001100110110101100110011011100100111100100110011