World of Gothic - Forum
Discuţiile zilnice din 2015 - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: By the Campfire (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Thread: Discuţiile zilnice din 2015 (/showthread.php?tid=5337)



RE: Discuţiile zilnice din 2015 - soul of darkness - 07-03-2015

c****, asta trebuie sa fie o gluma sau?
http://www.culturavietii.ro/2014/01/14/revolutia-sexuala-continua-cu-legalizarea-pedofiliei/


RE: Discuţiile zilnice din 2015 - Kristi - 07-03-2015

(07-03-2015, 12:33 PM)soul of darkness Wrote: c****, asta trebuie sa fie o gluma sau?
http://www.culturavietii.ro/2014/01/14/revolutia-sexuala-continua-cu-legalizarea-pedofiliei/

Articolul ala e din ianuarie 2014, dar stai linistit ca o sa reuseasca la un moment dat sa legalizeze si pedofilia, e doar o chestiune de timp. Si cei care se vor opune acestui lucru vor fi marginalizati, numiti "pedofobi", "anti-sociali", "anti drepturi egale", "anti-dragoste", iar pastorii/preotii care vor refuza sa-i casatoreasca vor fi amendati/trimisi la racoare pentru discriminare. Ne asteapta vremuri minunate! Grin


RE: Discuţiile zilnice din 2015 - Robi - 07-03-2015

[Image: 07KmfZN.png]


RE: Discuţiile zilnice din 2015 - jerador - 07-03-2015

http://www.elexgame.com Smirk priviti un nou joc de Piranha bytes si Nordic Games


RE: Discuţiile zilnice din 2015 - Ciocoflender - 07-03-2015

Eu sincer nu văd prea curând posibilitatea legalizării căsătoriilor între persoanele de același sex în România, așa că stați liniștiți. Haha

În ceea ce-i privește pe americani și pe alții, să le fie cu sănătate. Singura chestie care pe mine mă frământă în toată treaba asta este lobby-ul și modul de a pune presiune pentru legalizare, nu actul în sinea lui. De asemenea mi-e destul de greu să înțeleg exact beneficiile unei căsătorii între două persoane de același sex, dar asta face parte tot din problematica lobby-ului după părerea mea. La o adică prea mult s-a pus accentul pe „discriminare” și nu s-a spus mai nimic despre „utilitate”. Bun, eu sunt homosexual și trăiesc cu prietenul meu de, să zicem, doi ani de zile. Avem o situație financiară OK, până la urmă apropiații ne-au acceptat pentru că n-au avut încotro de doi ani de zile. De ce aș vrea să mă căsătoresc? Ca să îi las moștenire celuilalt în cazul în care se întâmplă ceva? Bun, dar sper să nu greșesc, însă poți face asta și fără să fii căsătorit. Alte variante?

În fine, nu mă împotrivesc acestei întâmplări, dar aș vrea să înțeleg totuși raționamentul. Și mă simt cel mai persecutat: oriunde m-aș duce, sunt pus la zid Haha ... și de persoanele pro, cât și de persoanele împotrivă.


RE: Discuţiile zilnice din 2015 - Kristi - 07-03-2015

@Ciocoflender, Esti de acord cu legalizarea pedofiliei, zoofiliei, incestului? Daca nu, atunci de ce nu?


RE: Discuţiile zilnice din 2015 - Ciocoflender - 07-03-2015

(07-03-2015, 04:47 PM)Kristi Wrote: @Ciocoflender, Esti de acord cu legalizarea pedofiliei, zoofiliei, incestului? Daca nu, atunci de ce nu?

Dacă spuneam că sunt de acord nu erai curios despre argumentele mele? Haha Aș prefera să rămânem la discuția despre ce s-a legalizat deja, nu sunt interesat de supozițiile referitoare la ce se va legaliza în continuare.


RE: Discuţiile zilnice din 2015 - Kristi - 07-03-2015

(07-03-2015, 06:30 PM)Ciocoflender Wrote: Dacă spuneam că sunt de acord nu erai curios despre argumentele mele? Haha Aș prefera să rămânem la discuția despre ce s-a legalizat deja, nu sunt interesat de supozițiile referitoare la ce se va legaliza în continuare.

Pentru leagalizarea casatoriilor intre persoane de acelasi sex s-au folosit anumite argumente, principalul fiind: daca se iubesc, atunci au dreptul sa se casatoreasca. Imi poti explica de ce acel argument nu poate fi folosite si pentru legalizarea pedofiliei/zoofiliei/incestului?

Nu poti sa te ascunzi de aceste lucruri. Asta e ca si cum ai incerca sa scoti in afara legii rasismul impotriva negrilor spunand ca toti oamenii sunt egali si trebuie tratati la fel, si pe urma cand cineva sugereaza scoaterea in afara legii a rasismului impotriva asiaticilor, tu iti astupi urechile si zici "Nu vreau sa vorbesc despre asta"... Daca motivul pentru care rasismul impotriva negrilor este imoral deoarece toti oamenii sunt egali, atunci pe baza acelei gandiri, se subintelege ca si rasismul impotriva asiaticilor este imoral (ca si ei sunt tot oameni, nu?).

Deci, revenind la oile noastre. Daca motivul pentru care ar trebuie legalizate casatoriile intre gay este pentru ca oamenii care se iubesc au dreptul sa se casatoreasca, atunci se intelege automat, ca daca un tata si un fiu sau o mama si o fiica se iubesc, ei au dreptul sa se casatoreasca. Astea sunt rezultatele legalizarii "casatoriei" intre homosexuali. Poligamia, incestul, zoofilia, pedofilia vin din urma ca si o consecinta inevitabila, si sustinatorii LGBT nu au absolut niciun argument impotriva imoralitatilor mentionate la inceputul acestei fraze.


RE: Discuţiile zilnice din 2015 - soul of darkness - 07-03-2015

Si uite asa ne intoarcem in evul mediu.


RE: Discuţiile zilnice din 2015 - Szekemri - 07-04-2015

(07-03-2015, 08:41 PM)Kristi Wrote: Pentru leagalizarea casatoriilor intre persoane de acelasi sex s-au folosit anumite argumente, principalul fiind: daca se iubesc, atunci au dreptul sa se casatoreasca. Imi poti explica de ce acel argument nu poate fi folosite si pentru legalizarea pedofiliei/zoofiliei/incestului?

Pai legapedofilia/zoofilia/incestul presupun chestii care duc catre cresterea numarului de violuri. Bine, asta in primul si ultimul caz.

Legalizarea casatoriei intre barbati nu vad cum ar putea afecta pe cineva.

---
Evitand argumentul asta, ai dreptate. Casatoria religioasa trebuie sa fie legala doar intre femei si barbati. De ce? Pentru asa a zis D-zeu. Nu crezi in D-zeu? Pai de ce te casatoresti la biserica atunci?

Treaba asta e asa ca sa fie inca un subiect de discutie... sa fim seriosi, cui ii pasa atat de mult de chestia asta?