World of Gothic - Forum
Discuţiile zilnice din 2015 - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: By the Campfire (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Thread: Discuţiile zilnice din 2015 (/showthread.php?tid=5337)



RE: Discuţiile zilnice din 2015 - Kristi - 07-04-2015

(07-04-2015, 11:20 AM)Terente Wrote: Pai legapedofilia/zoofilia/incestul presupun chestii care duc catre cresterea numarului de violuri. Bine, asta in primul si ultimul caz.

Nu cred ca e asa. Pedofilia si incestul pot fi consensuale. Daca un bunic de 80 de ani si un nepot al lui de 13 ani vor sa se casatoreasca, cine suntem noi sa stam in calea iubirii lor? Asta va fi argumentul.

(07-04-2015, 11:20 AM)Terente Wrote: Legalizarea casatoriei intre barbati nu vad cum ar putea afecta pe cineva.

Daca as avea un vecin care si-ar abuza copiii, ar trebui sa nu intervin si sa chem politia pentru simplul motiv ca nu ma afecteza pe mine personal? Cum afecteaza legalizarea casatoriilor intre barbati pe altii? Nu ai auzit ca unii proprietari de cofetari au fost dati in judecata pentru discriminare (si probabil isi vor prierde afacerea si casa in tribunal) pentru ca au refuzat sa creeze un tort pentru o casatorie intre 2 barbati? Acum ca s-a legalizat deja, incidentele astea se vor inmulti tot mai mult. Daca nu le celebrezi orientarea sexuala iti vor distruge afacerea. #LoveWins, asa-i?

Noi am devenit prima civilizatie din istorie care sa zica ca doi barbati se pot casatori, ca un barbat intr-o rochie este o femeie si ca un bebelus in pantecele mamei nu este o persoana. Dar ai dreptate, exista lucruri mai importante decat adevarul, moralitatea si viitorul societatii noastre... a, nu, de fapt, nu exista.

Crezi ca fiecare putem ramane cu propria noastra definitie privata a ceea ce inseamna termenul "casatorie", fara ca definitiile sa se afecteze una pe alta? Nu e asa. In America deja exista o definitie a "casatoriei" si nu este una privata, ci publica, si va avea consecinte publice, cum ar fi predarea la scoala (inclusiv in clasa I si II) a acestei anomalii fara ca parintii sa poata sa-si retraga copiii de la acele lectii sau sa fie informati cand au loc aceste lectii (ceea ce s-a intamplat deja in Massachusetts in 2006 dupa ce s-au legalizat casatoriile gay acolo).

Tot ce e legalizat va fi normalizat, si acum ca acea lege a fost legalizata in America, scoliile publice de acolo nu vor fi neutre si vor prezenta casatoriile gay ca fiind una din multe expresii ale casatoriei, si ei vor fi obligati sa celebreze acea diversitate.

Unitatea elementara a societatii este familia, si odata ce ea este distrusa, societatea se va duce la vale in curand. Imi cer scuze ca imi pasa de viitoarele generatii care vor urma dupa noi... Smile


RE: Discuţiile zilnice din 2015 - Szekemri - 07-04-2015

(07-04-2015, 01:15 PM)Kristi Wrote: Nu ai auzit ca unii proprietari de cofetari au fost dati in judecata pentru discriminare (si probabil isi vor prierde afacerea si casa in tribunal) pentru ca au refuzat sa creeze un tort pentru o casatorie intre 2 barbati? Acum ca s-a legalizat deja, incidentele astea se vor inmulti tot mai mult. Daca nu le celebrezi orientarea sexuala iti vor distruge afacerea. #LoveWins, asa-i?

"Potrivit prezentei ordonante, prin discriminare se intelege orice deosebire, excludere, restrictie sau preferinta, pe baza de rasa, nationalitate, etnie, limba, religie, categorie sociala, convingeri, sex, orientare sexuala, varsta, handicap, boala cronica necontagioasa, infectare HIV, apartenenta la o categorie defavorizata, precum si orice alt criteriu care are ca scop sau efect restrangerea, inlaturarea recunoasterii, folosintei sau exercitarii, in conditii de egalitate, a drepturilor omului si a libertatilor fundamentale sau a drepturilor recunoscute de lege, in domeniul politic, economic, social si cultural sau in orice alte domenii ale vietii publice. "


Tot prin generatiile anterioare au trait si cei care au introdus in lege egalitatea intre sexe si drepturi egale indiferent de rasa. Cred ca nu ar fi paguba asa mare introducerea unui nou punct. Exemplul tau, sincer, nu mi se pare chiar atat de grav. Sunt atate chestii de genul prin lege..

(07-04-2015, 01:15 PM)Kristi Wrote: Noi am devenit prima civilizatie din istorie care sa zica ca doi barbati se pot casatori, ca un barbat intr-o rochie este o femeie si ca un bebelus in pantecele mamei nu este o persoana. Dar ai dreptate, exista lucruri mai importante decat adevarul, moralitatea si viitorul societatii noastre... a, nu, de fapt, nu exista.

Aici se aplica cred ceea ce am scris mai sus.

Quote:Crezi ca fiecare putem ramane cu propria noastra definitie privata a ceea ce inseamna termenul "casatorie", fara ca definitiile sa se afecteze una pe alta? Nu e asa. In America deja exista o definitie a "casatoriei" si nu este una privata, ci publica, si va avea consecinte publice, cum ar fi predarea la scoala (inclusiv in clasa I si II) a acestei anomalii fara ca parintii sa poata sa-si retraga copiii de la acele lectii sau sa fie informati cand au loc aceste lectii (ceea ce s-a intamplat deja in Massachusetts in 2006 dupa ce s-au legalizat casatoriile gay acolo).

Nu.. vor exista conflicte, asta-i cert. Conflicte care au existat si pana acum. Acestea vor creste o perioada si apoi se vor aplana incet incet pana o sa se ajunga la 0 conflicte din cauza asta. Acceptanţa aşa se obţine.. Nu ignorând evenimentele de genul sau mascându-le.

Quote:Unitatea elementara a societatii este familia, si odata ce ea este distrusa, societatea se va duce la vale in curand. Imi cer scuze ca imi pasa de viitoarele generatii care vor urma dupa noi... Smile

Si mie-mi pasa de viitoarele generatii.. ale mele (cel putin). Haha
Inteleg ceea ce ai spus si sunt de acord cu tine, dar nu cred ca ai dat exemplele cele mai convingatoare.


RE: Discuţiile zilnice din 2015 - Ciocoflender - 07-04-2015

@Kristi, din păcate nu prea ai reușit să înțelegi ce am spus eu. Fie asta, fie nici nu ai vrut și m-ai cam pus la colț de parcă aș fi un susținător al legalizării căsătoriilor, pe când am zis din capul locului că mă plasez undeva la mijloc, asta pentru că am o serie de întrebări al căror răspuns nu l-am găsit. Tongue

Cât despre familia = instituția de bază a societății, familia trebuie să fie lăsată așa cum a creat-o Dumnezeu și că te gândești la generațiile viitoare ... Vorbești de parcă ai fi din Noua Dreaptă.

Cât despre problema mea fundamentală în această situație nu este vorba despre legalizarea căsătoriilor, ci despre MODUL în care s-a obținut această legalizare! Și de ce abia acum, când societatea era pregătită de ceva timp? Ce se urmărește de fapt prin acceptarea drepturilor lor? Când anumite grupuri sociale primesc drepturi se întâmplă, pe de-o parte, din principii de providență (minoră după părerea mea) și rațiuni politice (major).

Lumea a trecut prin schimbări și mai crude de-atât. Da, într-adevăr, ne afectează că ne place sau nu, dar până la urmă societatea, oricât de paranoici și de apocaliptici ar fi unii, are totuși și anticorpii ei prin care își recapătă traseul pe care l-a dorit. Dar acum depinde de individ: dacă acesta chiar își dorește să existe un echilibru și un bine general valabil, atât cât poate fi el propagat sau dacă el consideră că aceste principii pot fi obținute numai dacă sunt puse în aplicare principiile sale și atât (chestiune pe care au făcut-o mai toate ideologiile anti-democrate, cu precădere fascismul și derivările sale).


RE: Discuţiile zilnice din 2015 - Szekemri - 07-04-2015

(07-03-2015, 03:58 PM)jerador Wrote: http://www.elexgame.com Smirk priviti un nou joc de Piranha bytes si Nordic Games

Mda.. Imaginea aia de background asa arata a Risen.. sau a Arcania. Haha Nu stiu care e planul lor, dar astept un trailer.


RE: Discuţiile zilnice din 2015 - Kristi - 07-04-2015

(07-04-2015, 01:33 PM)Terente Wrote: "Potrivit prezentei ordonante, prin discriminare se intelege orice deosebire, excludere, restrictie sau preferinta, pe [...] orientare sexuala"

Dupa cum am zis. Sustinatorii egalitatii pentru casatorie, nu sustin cu adevarat egalitatea in casatorie, pentru ca daca ar sustine-o atunci ar accepta si sustine si incestul, pedofilia, zoofilia, poligamia, bigamia. De ce discrimineaza miscarea LGBT impotriva pedofililor? Imi poate raspunde cineva? Unde e #toleranta lor cand vine vorba despre pedofili? Scopul lor nu e egalitatea pentru casatorie, ci distrucerea casatoriei si

Urmatorul pas va fi atacarea bisericilor in mod legal. Sustinatorii LGBT spun ca (,) casatoria intre homosexuali este un drept uman, similar cu dreptul de a fi liber de sclavie. A te opune ei inseamna sa sustii persecutarea si inumanizarea homosexualilor. Bisericilor nu le este permis sa detina sclavi si nu le este permis sa incalce drepturile omului, asadar, daca casatoria intre homosexuali face parte din acea categorie a drepturilor omului, atunci argumentul este suficient de puternic pentru a obliga in mod legal bisericile sa casatoreasca homosexuali. Asta nu-i o profetie apocaliptica, nu e nevoie sa fi un profet ca sa citesti cuvintele Curtii Supreme si ale liderilor politici din America, cum ar fi Hillary Clinton care a spus: "While we celebrate today, our work won’t be finished until every American can not only marry, but live, work, pray, learn and raise a family free from discrimination and prejudice."

Nu ma afecteaza legalizarea casatoriilor intre homosexuali? Hillary Clinton a zis ca intentioneaza sa investigheze unde se "roaga" oamenii ca sa vada daca ei sunt discriminati. Consider ca, dupa gandirea ei, un homosexual care citeste partile din Romani sau Corinteni sau Levitic care vorbesc despre faptul ca sexul homosexual este condamnat ca fiind imoral si foarte pacatos, ar considera asta o discriminare, si in consecinta ar incerca sa foloseasca legea pentru a opri pastori/preoti de la a citi acele pasaje in biserica.

(07-04-2015, 01:33 PM)Terente Wrote: Exemplul tau, sincer, nu mi se pare chiar atat de grav. Sunt atate chestii de genul prin lege..

Nu ti se pare grav ca sunt oameni care-si vor pierde afacerea, casa, masina (si cam tot ce au, ca sa plateasca pentru prejudiciile cauzate de "discriminarea" lor) pentru ca ei continua sa creada ceea ce crestinii au crezut in ultimii 2000 de ani, si anume ca (,) casatoria este uniunea dintre un barbat si o femeie? Parca exista o lege despre liberatatea practicarii proprii religii... E foarte interesant cum proprietarii musulmani de cofetarii nu au fost da-ti in judecata pana acum.

Ar trebui sa ne pese doar de lucrurile care ne afecteaza fizic sau financiar? Cand avem de-a face cu probleme morale, a spune "Nu ma afecteaza, deci nu ma bag" nu este un raspuns normal. E irelevant daca te afecteaza sau nu. Ce fel de persoana masoara impactul unui rau asupra vietii lui pentru a-si ajusta nivelul de "interes"? Poate ca noi toti face asta uneori, dar e o slabiciune, rusine, lasitate, si egoism. Si nu ar trebui sa fi mandru de asta.

Ca si membru al societatii, inselatoriile impuse de stat ar trebui sa te afecteze. Casatoria este un anumit lucru, cu o anumita natura si o anumita definitie. Cand statul iti spune ca un lucru este diferit de ceea ce este el in realitate, si are un scop diferit de scopul lui real, atunci traiesti sub un sistem totalitarian de confuzie. Daca statul anunta maine ca toti cainii sunt de fapt pisici, si toate maimutele sunt de fapt delfini, asta nu ne-ar afecta prea tare, dar asta nu inseamna ca nu m-as opune noi redefiniri pentru simplul motiv ca nu este adevarat, si spre deosebire de unii oameni, eu prefer Adevarul. Cum imi afecteaza viata confuzia oamenilor privind ce e ala un caine sau un delfin? Nu imi afecteaza viata prea tare, cu exceptia faptul ca vreau societatea in care traiesc sa aiba o intelegere corecta despre realitate si nu vreau statul sa impuna o definitie neadevarata.

O intelegere gresita a cainelui si delfinului e un lucru, dar o definitie gresita a casatoriei va distruge civilizatia. Piatra de temelie a civilizatiei este casatoria si a extinde definitia ei la infinit, o va slabi si destabiliza.

(07-04-2015, 01:33 PM)Terente Wrote: Nu.. vor exista conflicte, asta-i cert. Conflicte care au existat si pana acum. Acestea vor creste o perioada si apoi se vor aplana incet incet pana o sa se ajunga la 0 conflicte din cauza asta. Acceptanţa aşa se obţine.. Nu ignorând evenimentele de genul sau mascându-le.

Daca alegem un cuvant ca si "ba" si decidem ca el inseamna orice vrei tu sa insemne, si oamenii incep sa rosteasca propozitii ca si "ba ba ba ba ba ba", comunicarea a luat sfarsit, pentru ca un cuvant care poate avea ORICE inteles, nu mai are niciun inteles. Intelesul provide din unicitatea si folosirea lui in contextul potrivit. Acelasi lucru este adevarat cand vine vorba despre casatorie. Cand el inseamna orice vrei tu sa insemne, atunci institutia casatoriei a fost distrusa, si acesta e scopul liberalilor si sustinatorilor LGBT.

Homosexualitatea este un pacat, si daca cineva ma va obliga sa nu mai cred asta, atunci ma vor obliga sa incetez sa mai cred ceea ce crestinii au crezut de-a lungul secolelor, deci asta ar fi un atac asupra crestinismului, si acest conflict se va termina atunci cand toti crestinii adevarati sunt redusi la tacere. Definitia casatoriei este obiectiva, nu subiectiva si ea ramane cea data de adevaratul conducator Suprem.


RE: Discuţiile zilnice din 2015 - Kristi - 07-04-2015

(07-04-2015, 02:06 PM)Ciocoflender Wrote: Cât despre familia = instituția de bază a societății, familia trebuie să fie lăsată așa cum a creat-o Dumnezeu și că te gândești la generațiile viitoare ... Vorbești de parcă ai fi din Noua Dreaptă.

Daca nu gresesc, Aristotel a zis asta inaintea celor din Noua Dreapta. Wink

(07-04-2015, 02:06 PM)Ciocoflender Wrote: Cât despre problema mea fundamentală în această situație nu este vorba despre legalizarea căsătoriilor

Dupa cum am mai zis, daca nu ai o problema cu legalizarea casatoriilor intre homosexuali, atunci nu ar trebui sa ai o problema nici cu legalizarea incestului, zoofiliei, poligamiei, pedofiliei, etc.

Daca X este motivul pentru legalizarea Y, si acelasi motiv poate fi folosit si pentru Z, atunci ori premisele sau/si concluzia este gresita ori atat Y cat si Z sunt justificabile. Daca casatoria intre homosexuali este justificata pe motiv ca se iubesc si isi doresc sa fie impreuna, atunci orice alt grup poate imprumuta aceasta gandire si poate fi folosita pentru a obtine aceleasi drepturi. Asa functiuneaza logica. Nu exista NICIUN MOTIV pentru ilegalizarea altor grupuri (incest, pedofilie, zoofilie, poligamie, bigamie), cand acelasi argument care a castigat un caz de la Curtea Suprema poate fi folosit si pentru ele. Motivul pentru care nu raspunzi la punctul acesta e pentru ca iti dai seama ca legalizarea "casatoriilor" gay inseamna in mod inevitabil inceputul pentru legalizarea celorlalte chestii mentionate mai sus.

zoofilii vor avea putin mai mult de munca ca sa dovedeasca ca relatiile lor sunt consensuale, dar odata ce asta este singurul lucru ramas de dovedit, opozitia nu va continua prea mult.

(07-04-2015, 02:06 PM)Ciocoflender Wrote: Ce se urmărește de fapt prin acceptarea drepturilor lor?

De ce crezi ca liberalilor le pasa atat de mult de asta? Daca n-are nicio importanta atunci de ce si-au dedicat ani de zile ca sa reuseasca ceea ce au reusit vinerea trecuta? Pentru ca vor ca homosexualii sa se iubeasca? Nu. Nu exista vreo lege care sa ii opreasca de la a se iubii, statul nu are niciun interes in a incuraja sau preveni iubirea. Dar statul are interes in fundatia civilizatiei, adica familia, de aceea a recunoscut, pana vinerea trecuta, adevarata casatorie.

Nu exista niciun motiv pentru care casatoria intre homosexuali sa fie recunoscuta, neavand niciun scop in societate. Chiar si activistii homosexuali stiu lucrul asta, in ciuda luptei lor pentru casatoria gay. Cuplurile gay de obicei nu sunt monogamice, si activisti ca si Dan Savage aplauda virtutile relatiilor deschise.

Intreaga dezbatere despre casatoria intre homosexuali este despre deschiderea unei relatii monogamice pe viata unei comunitati care de obicei nu vor asta. Intelegi? Ei nu vor casatoria asa cum este acum, ci vor sa o modifice in ceva diferit.

Ai auzit ca Masha Gessen, un activist LGBT, a zis acum cativa ani ca lupta pentru casatoria intre homosexuali este o minciuna si ca tot ce incearca miscarea LGBT sa faca este sa distruga casatoria pentru ca (,) casatoria nu ar trebui sa existe. There's your answer. Smile

Liberalii de multa vreme ziceau ca familia este o institutie patriarhala care trebuie abolita, deci ei vor nu sa intareasca casatoria, ci sa o distruga. De ce crezi tu ca victoria de vinerea trecuta a cauzat laude atat de vulgare si necivilizate? Au reactionat asa negrii cand si-au obtinut drepturile? Au reactionat asa femeile cand au obtinut dreptul la vot? Nu, pentru ca acele grupuri luptau pentru a participa si intari acele drepturi constitutionale. Liberalii din ziua de azi lupta un razboi de sabotaj, nu de libertate, ei se lauda ca niste tirani invingatori, nu ca niste luptatori pentru libertate.

Ai auzit de aceasta "crucificare"? Nu imi amintesc ca Martin Luther King sa faca asa ceva, si nu sunt constient de alte parade pentru drepturile civile, in afara paradelor gay, in care barbatii sa se imbrace in costume cu deschidere in partea dorsala si care sa faca tot felul de imoralitati in mijlocul strazilor, strazi pe care treceau si copii mici. Imoralitatile astea se gasesc in "drepturile civile" liberale, si nu se bazeaza pe libertate ci pe impunerea unor valori degradate asupra societatii noastre.


RE: Discuţiile zilnice din 2015 - Kristi - 07-04-2015

Sistemul totalitar a inceput: http://www.examiner.com/article/oregon-bakers-fined-ordered-to-stay-silent-about-christian-beliefs Celebreaza-ne sexualitatea sau vei plati.


RE: Discuţiile zilnice din 2015 - soul of darkness - 07-04-2015

Sa-i manance ciuma pe toti.


RE: Discuţiile zilnice din 2015 - Warhell - 07-05-2015

Ii gata man. Astia acuma o sa adopteze copii, o sa le fta viitoru si e clar ca si copilu ala o sa devina homosexual. Ceva minoritar o sa devina majoritar in vreo 50-100 de ani.
Eu chiar am zis ca nu mai sunt nazist. Da man, evrei ok, tigani ok, negrii ok. Homosexuali nu ok. Mie mi de copilul meu cand o sa-i vada prin parc ... ce-i explic eu? Daca devine si el la randul lui? ... pfai.
Acuma recunosc ca imi placea cand vedeam 2 fete ca se sarutau ... da no, erau fete, nu barbati omg.
Creca singura parte buna e ca or sa fie mai multe femei pentru noi, cei cu capu cat de cat pe umerii astia. Wink


RE: Discuţiile zilnice din 2015 - soul of darkness - 07-05-2015

Mai e si solutia finala.