Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Povestea lui Kreon, Eudemus si Decius
#7
Kreon si Decius ajung in Scodra, unde se afla Alexandros, regele Epirot. Acesta ii primeste cu ura pe cei doi:
-Cum indraznesti, Kreon sa te intorci in Imperiul meu dupa atatia ani de la tradarea ta, cand te-ai lasat cumparat ? Ai noroc ca acum suntem aliati, astfel te-as fi spanzurat.
-Stai sire, am venit sa te ajutam impotriva Macedoniei.
-Ati fost trimisi de Scyles?
-Nu, am venit de buna voie cu niste soldati fideli.
-Nu cred ca Scyles va fi de acord sa intre in razboi cu Macedonia.
-Nu ma intereseaza, Scyles va intelege, si in plus isi pregateste armata demult pentru un eventual atac
-Bine, uite cum facem...am sa trimit un sol la Sarmisagetuza, vreau ca Scyles sa stie ce faceti si sa va ajute cu niste oameni.

Intre timp a izbucnit un razboi intre aliatii Daciei. Grecia si Macedonia, din fericire, solul a ajuns la fix si i-a dat raportul lui Scyles, el decide sa ramana neutru si sa ii ajute pe Kreon si Decius.
Solul epirot ajunge in Scodra si le spune celor 3 planul. Scyles va trimite trupele din Scrodica si cativa mercenari in punctul de intalnire din Dardana, daca cele doua divizii se unesc vor forma cea mai mare divizie condusa de Kreon.
Asa ca cei doi pleaca spre punctul de intalnire, unde isi gaseste trupele trimise de Scyles.
Acum Kreon se indreapta spre Palla, capitala Macedoniei, in timp ce Scylurus, cuceritorul Traciei se indreapta spre Byzantium, insa se vede surprins sa il vada pe regele macedoniei, Antigones la granita cu Dacia, care ii spiona pe daci si care se astepta la un atac, Scylurus il ataca , si cu atacul asta Dacia intra in razboi de partea Epirotilor...Dar romanii, aliatii Macedoniei vor sta si se vor uita sau vor interveni?
Regele Macedoniei moare, la fel si Scylurus din pacate, acum drumul spre Byzantium va fi condus de Eptaper.
[Image: qnv0q9.jpg]
Marsaluind spre capitala Macedoniei, Kreon are parte de o noapte de dragoste cu viitoarea sa sotie, Fallon, in varsta de 34 de ani cu care s-a intalnit in Segestica. Ea naste mai tarziu un baiat, pe care aveau sa il numeasca Banat.
Fie ca acest baiat sa aiba parte de parintii sai si eu sa nu mor in urmatoarele batalii, sa fie la fel de brav ca mine si ca restul dacilor si epirotilor, spuse Kreon la nasterea copilului.
Acum, proaspat casatorita cu Kreon, Fallon ia baiatul si merg in Sardica, de unde vor merge in Palla, dupa ce cetatea va fi cucerita.
Kreon si Decius ajung la Palla, unde isi pregatesc echipamentul pentru invadarea cetatii, la fel si Eptaper, care a ajuns in Byzantium.


Va urma...
Sup
replyReply


Messages In This Thread
RE: Povestea lui Kreon, Eudemus si Decius - by Warhell - 03-19-2012, 06:20 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)