Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gothic 2 Notr-> Cea mai mare dezamagire!
#1
Deoarece Gothic este o serie, am inceput cu Gothic 1, un joc exceptional care a avut un story de nota 10+ ..am mai citit pe bloguri si pe forum, si am aflat ca Gothic 2 este un joc si mai bun..asa ca m-am grabit sa termin Gothic 1..in fine, l-am terminat si m-am pus pe Gothic 2..aici incepe oroarea.

Story-ul oribil, deci pur si simplu oribil!
Am terminat capitolul 1 astazi si ca sa vezi, am 20 de misiuni de facut care au ramas din primul capitol, desi eu am ajuns deja in Milita cu ajutorul lui Martin, acum trebuie sa fac misiuni care sa ma aduca din nou in Militia, PENIBIL! , trebuia sa le bage la esuate sau la reusite..in schimb nu, trebuie sa imi caut si mentor si sa fac si misiuni ca sa devin ceea ce sunt, Militia!
Nimeni nu iti da indicii calumea in legatura cu oamenii disparuti
Harta este sub orice critica! Harta din Gothic 1 este mult peste asta
Trebuie sa ma intorc in colonie?! WTF?!
Lag mare in oras
Moe ala te ataca ori unde ai fi, si dupa ce il bate si Lares, DEGEABA!
Nimeni nu sare sa ma ajute cu Moe, dar daca eu il dobor, toti vin pe mine
Ieri am vorbit vreo cateva ore cu toate NPC-urile..in Gothic 1 nu vorbeai in toate capitolele cat vorbesti in capitolul 1 in Gothic 2

Deci in concluzie..Cos de gunoi!

~Foarte mare dezamagire~
Sup
replyReply
#2
Lol eu cred ca ai inteles jocul gresit, pai e si normal sa ai multe side questuri ca doar n-o sa fie doar povestea princiala, faza ca trebuie sa te alaturi din nou militiei este interpretat gresit de tine, sunt cate 2 cai de a te alatura fiecarei factiuni, de ex la militia ori faci questuri in oras ca sa castigi reputatie de la oamenii importanti de acolo ori omori banditiii din sewers, faza cu sabiile mie mi se pare ok adica ai foarte multe indicii pe drum, e ca un puzzle il poti rezolva foarte usor daca gandesti, main story nu e mai bun ca g1 recunosc pentru ca stii ce se va intampla in mare parte inca de la inceputul jocului, cat despre vorbitu cu npcurile, asta e joc rpg nu shooter deci e normal sa ai foarte mult de vorbit si citit. Daca Moe se ia de tine te ajuta Lares sa-l infrangi(Lares e chiar in fata lui Moe), Faza cu VOM mie mi se pare o idee stralucita, o sa termini si tu g2 si o sa-ti schimbi parerea.
[Image: 242idki.png]
replyReply
#3
Mie mi s-a parut ok. Poate putin sub Gothic 1 la poveste (compensand prin multe altele), dar nicidecum nu l-am considerat o dezamagire. Continua sa joci si situatia se va schimba. In chapter 1 va trebui sa vorbesti mult ca sa intelegi toata situatia, una foarte complexa de altfel si care te va duce spre multe lucruri interesante in chapterele urmatoare.

In gothic 2 apar consecinte ale faptelor facute, ale alegerilor, misiunile secundare schimbandu-se total in functie de grupul caruia te alaturi.

Quote:Trebuie sa ma intorc in colonie?! WTF?!
Si nu-ti surade ideea? Mamaa...stiam drumurile pe derost cand a trebuit sa ma intorc. Haha Enumeram asa pe rand. Aici e casa lui Diego, a lui Mud si Snaf...etc. etc.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#4
Ai inteles total gresit totul despre misiuni. Ar trebui sa joci mai intai Gothic 2 vanilla, apoi sa iti pui si addon-ul. Night of the Raven aduce multe lucruri pe deasupra care completeaza jocul, ceea ce i-ar trebui si lui Gothic 1, si probabil ai fost coplesit de multitudinea misiunilor, detaliilor, cat despre lag-ul din oras, iti trebuie o configuratie mai buna la PC, de asta ar fi trebuit sa te uiti pe System requirements.

Indiciile putine sunt foarte bune, dau o aura de mister, nu ti se da mura in gura pur si simplu.

Iar harta, nu ai explorat-o aproape deloc din ce vad. In plus faptul ca te intorci in VoM ar trebui sa te faca oarecum multumit ca revezi harta aceea la care tii asa mult. Dar gandeste-te ca acum sunt 3 harti, nu doar una, daca ar fi fost dupa mine as fi vrut sa fie 30. Joaca-te mai mult, ai o parere gresita, si daca chiar ti se pare asa de prost jocul, renunta la addon, joaca Gothic 2 normal.
replyReply
#5
Inca nu l-am sters tocmai pentru ca asteptam parerile voastre.

Probabil am sa il joc, dar mult mai rar ca Gothic 1..


Sup
replyReply
#6
(08-03-2011, 02:42 PM)warhell Wrote: Inca nu l-am sters tocmai pentru ca asteptam parerile voastre.

Probabil am sa il joc, dar mult mai rar ca Gothic 1..

Nu o sa-l joci mai rar ca g1 crede-ma.
[Image: 242idki.png]
replyReply
#7
Ti-ai facut o parere gresita despre joc,mie mi-a placut cand m-am intors in colonie si am revazut tot...este interesant sa ai mai multe misiuni secundare sa explorezi mapa etc.
Smirk
replyReply
#8
Nu stiu daca mai are rost sa mai zic pentru ca deja au zis acest lucru toti colegii de forum dar, "ti-ai facut o impresie total gresita". Tongue

Hai sa-ti dau un exemplu cum fac eu... Niciodata eu nu astept sa se aglomereze misiunile, urasc asta. De fiecare data eu imi iau misiunile principale iar apoi 3-4 secundare (nu mai mult) si abea dupa solutionarea acestora mai discut cu alte npc-uri si mai iau alte misiuni.

Si totusi, cu toate ca nu prea recomand asta poti folosi din cand in cand un walkthrough sau ne poti intreba pe noi cand te blochezi pe undeva pentru ca atata timp cat Gothic 1 te-a impresionat e imposibil ca GOthic 2 sa nu-si lase amprenta dupa ce il vei intelege putin.

Dupa parerea mea nu are rost sa joci Vanila pentru ca eu unu il consider un fel de DEMO si nu cred ca te va ajuta cu prea mult.

Show Content
replyReply
#9
Eu prima oara am jucat gothic 2 si mi s-a parut foarte greu la inceput pentru ca avea multe misiuni si nu dadea indicii dar mi-a placut intr-un final si abia apoi am jucat gothic 1.
replyReply
#10
La cate motive ti-am dat noi aici, cred ca ar trebui sa ne crezi. Haha
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Gothic Remake Szekemri 59 7,301 03-19-2024, 07:43 PM
Last Post: Cyrus35
  20 ani de Gothic 2 Cyrus35 0 432 11-27-2022, 09:05 PM
Last Post: Cyrus35
  Să jucăm Gothic 1 pentru prima dată - 2018 FrenzyRageQuit 2 2,041 02-09-2018, 10:33 PM
Last Post: FrenzyRageQuit
  Gothic 2 Gold Edition problema ZeKo 3 2,565 07-05-2017, 10:04 PM
Last Post: ZeKo
  gothic 4 probleme cu incarcarea salvarilor danclaudiu95 2 2,045 06-27-2017, 09:21 PM
Last Post: cornel
  Download Gothic iReal2015 2 2,098 12-18-2016, 10:25 PM
Last Post: iReal2015
  Gothic 2 - Nelamuriri simba10 0 1,531 11-16-2016, 12:01 AM
Last Post: simba10
  Gothic 2 Velaya directX in romana Grim 4 2,453 10-30-2016, 10:24 AM
Last Post: Grim
  Gothic III Forsaken Gods in limba romana Grim 2 2,201 10-15-2016, 02:44 PM
Last Post: Grim
  Gothic 3 CM 3.0+Quest Pack in limba romana Grim 12 5,030 10-08-2016, 10:21 AM
Last Post: Grim

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)