Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 2.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Victoria: An Empire Under The Sun
#1
Il joaca cineva sau sunt singurul de pe forumul asta care inca joaca bijuteria asta?



Jocul asta te pune in pielea lui unui conducator al unei tari..sa zicem in pielea lui HITLER =)), desi jocul asta nu prinde si al 2-lea razboi..prinde primul razboi si anii 1836-1920 (Si WW1, cum am mai zis) ...are mai multe nivele, eu deocamdata sunt cu Rusia in prima "misiune" 1836-1920" , am ajuns deocamdata in anul 1860 si ceva..am cucerit Austria-Ungaria si toti aliatii sai din vremea aia, mai putin Prusia, pe care am reusit sa o intorc in favoarea mea, chiar in timpul luptelor! Deci atentie, chiar in timpul luptelor Prusia a intors armele inpotrva Austriei si tarilor mici "Germane", fara ajutorul lor, nu as fi reusit, poate chiar as fi pierdut teritoriu din Rusia...cat despre Romania, am cucerito de la Turci (era stat satelit)..Moldova se numea MOLDAVIA, in timp ce Pitesti, Bucuresti si Braila se numea Wallachia, iar restul tarii in Austria (pe care am cucerito)..acum eu, am creat Romania, ca stat satelit al meu.

In total deja am declansat 3 razboaie mondiale! Multi fosti aliati de ai mei, au devenit o parte a Rusiei..defapt nu chiar toti..Prusia, Franta, Anglia, Turcia (cea din urma mi-a fost rival in lupta pentru Wallachia si Moldavia)...

Sper ca nu v-am plictisit, chiar am simtit nevoia sa impartasesc cu voi "Istoria" mea..

Si ca sa nu spuneti ca mint, am si o poza!
[attachment=383]

Legenda: Albastru=Prusia (aliat)
Verde=Rusia
Rosu=Anglia (fost aliat)
Albastru Deschis= Franta (aliat)
Roz=Romania (satelit)
Rosu inchis=Elvetia (fost aliat)
Verde deschis=Italia (fosta Sardinia, Modena, Two Sicilies, etc..s-au unit toate..si au format Italia)
Galben=Spania
Alb spre albastru=Turcia
Albastru deschis (de sus): Suedia (fost aliat si dusman)
Rosu inchis (in josul Suediei)=Danemarca (un sfert a fost cucerita de Prusia in timpul "Primului Razboi Mondial" (din joc, nu din realitate Haha)

In stanga aveti mai exact Aliatii si cu cine sunt in razboi (deocamdata nu sunt, abea am cuerit Saxony si Hannover)..

Salut.

Show Content
Sup
replyReply
#2
interesant...da pare mult de ganditHahanu cred ca merge sa joci la 11 noaptea terminat dupa o beti..adica o iesire cu prieteniiHaha
optez pt dead island
nu zic ca nu e interesant, si mie chiar imi plac jocurile de strategie de genu asta, da efectiv mi-e prea somnHaha
May you be half an hour in heaven before the devil knows you're dead.

Back from the dead. Not alive yet though.
replyReply
#3
Evident ca pare mult de gandit, trebuie sa te gandesti la o tactica in care sa nu dai nici o sansa inamicului sa treaca granita si sa faca ravagii in tara ta..trebuie sa ai grije de revolte..(In Rusia revoltele vin ca painea calda)..alea iti strica toata strategia..pentru ca totusi, taranii aia iau cativa trupeti din infanterie, si uite asa iti ia peste cap toate tacticile..nu pot sa zic cat am stat eu sa dobor Baden-ul..(singura tara ramasa din alianta Austriei)..desi nu e mare, revoltele imi daduse peste cap tot!..

Si stai..asta nu e tot, trebuie sa alegi tratatele de pace cu mare atentie! faci ce faci si iei o tzeapa cum am luat eu cu Turcia...am luat Constanta, dar iei mi-au luat vreo 3 orase care erau rasfirate..a trebuit sa declansez un razboi care s-a terminat cu crearea Armeniei (stat satelit) ca sa pot sa castig..si da, ca tot sunt la state satelite..si astea trebuie sa le alegi cu mare atentie..aflati si singuri daca o sa jucati, desi ma indoiesc.
Sup
replyReply
#4
Intr-o anumita masura seamana cu Imperial Glory.Aici, din cate observ, jocul se desfasoara cu harta in fata, in IG poti sa comanzi lupta direct pe "teren", dar nu e obligatoriu.Si acolo e bine sa ai grija cu cine te aliezi, pentru ca poti sa superi tarile vecine si te trezesti cu fosti prieteni deveniti dusmani.Tarile pe care le ataci ridica armate impotriva ta si nu o data a trebuit sa retrag armatele decimate din capitalele asediate.E adevarat ca harta din IG e destul de mica si ca perioada istorica actiunea jocului nu ajunge pana la primul razboi mondial, dar e unul dintre putinele jocuri de strategie pe care l-am jucat de vreo 10 ori, cel putin.Smile

replyReply
#5
mie imi place strategie...am jucat mult total war...si aoe si pretorians si alte chetii de genul asta credema...

cred ca ma apuc si eu de jocul asta...da-mi te rog un link de unde sa iau instalarea sau un torrent
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#6
http://www.worldofgothic.ro/forum/showth...p?tid=1366 -My Story with Wallachia

@Zamo: Eu l-am cumparat de pe net..dar sunt locuri destule si pe net..File*ist...etc, desi nu recomand!

@old nick: Da, jocul de care zici tu, seamana cu Roma Total War..l-am incercat si eu, insa chiar nu mi-a placut deloc..Victoria a.k.a Vicky mi se pare cel mai bun joc de strategie care l-am jucat vreodata..
Sup
replyReply
#7
Jocul in general este de nota ze....noua! Din cauza EndDate-ului..practic este prea putin timp , chiar si in 1836-1920 e putin, d'apai 1914-1920...mare noroc ca am gasit un patch in care sa dispara EndDate-ului..si ar mai fi ceva, ai dreptul sa alegi doar tarile mari ..nu si cele mici, dar, din nou..NOROC! Se poate introduce sa selectezi ce tara vrei cu ajutorul NOTEPAD-ului! tot ce trebuie sa faci este sa pui initialele tarii in eug-ul jocului la select..vorbesc singur, huh Haha.
Sup
replyReply
#8
(09-18-2011, 07:23 PM)warhell Wrote: @old nick: Da, jocul de care zici tu, seamana cu Roma Total War..l-am incercat si eu, insa chiar nu mi-a placut deloc..Victoria a.k.a Vicky mi se pare cel mai bun joc de strategie care l-am jucat vreodata..

Imperial Glory nu seamana cu Total War. Total war are un gameplay mult mai stufos.
replyReply
#9
O sa-l incerc,despre ce e vorba(daca are story)


[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



replyReply
#10
Story-ul il faci tu cu mana ta!
Sup
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)