Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zeii din Gothic
#1
Voi ce parere aveti despre zeitatile din lumea Gothic, au ei vreo importanta in joc?
Don't Smoke. Drink Coke. Or do them both.


replyReply
#2
Pai logic ca au importanta. Fara zei nu ar fi existat lumea, si in mod direct nu ar fi existat magia si magicienii.
Innos - este zeul de foc si in Gothic 1 aflam ca el este primul zeu, care a creat omul, soarele, pamantul. Apoi el s-a despartit in zi si noapte, si noaptea a adoptat numele de Beliar. Beliar mai stapanea si teritoriul mortii si suferintele si bolile si capricile. Apoi Innos s-a despartit iar si a doua parte a luat numele de Adanos care conducea tot ce nu conducea Innos si Beliar.

Oamenii se rugau la Innos si Adanos, dar nimeni nu se ruga la Beliar. Mahnit, Beliar si-a facut propriul sau om, care era o versiune urata a omului normal ( eu cred ca aceasta versiune de om era chiar primul orc), care sa se roage la el. Insa omul modificat (presupusul orc) s-a rugat tot la Innos si Adanos iar Beliar s-a suparat si a trimis moartea asupra oamenilor zicand ca daca nu il venereaza, macar sa le fie frica de el.

Toate aceste informatii vin din cartile : Words of the gods.

(si desigur ca toti penibilii de au raspuns la postul meu negativ si se dau destepti nu si-au dat seama ca vorbim de Gothic 1 si nu de 2, unde lore-ul privind zeii este putin diferit)
replyReply
#3
Parerea mea e ca zeii nu au o importanta prea mare, evident sunt vorbiti in carti si de catre magicieni dar abia din gothic 2-3 incep sa aiba ceva importanta.

Oricum din ce am citit si eu prin carti, Beliar a avut un motiv foarte mare sa fie furios pe Innos deoarece ziua oamenii se rugau lui Innos iar noaptea in loc sa se roage lui Beliar doarmeau.

Zeul meu preferat din gothic este Adanos.
replyReply
#4
In Gothic I, zeii nu prea au importanta - nu au nici o influenta asupra oamenilor din colonie, deoarece nu ii ajuta deloc sa scape de sub Bariera. Sleeper, in schimb, este considerat un zeu de catre Swamp Camp, chiar daca nu este un zeu propriu-zis, ci doar un avatar.
replyReply
#5
Pai un zeu important din Gothic 1 era Sleeper, cel putin pentru Secta. Orice conversatie cu un pothead tatuat si chel incepea cu o exclamatie ce slavea respectiva ganganie uriasa adormita.
[Image: bannersigmi2.jpg]
replyReply
#6
Poi nu cred ca au vreo importanta, doar iti spun magicienii despre ei si citesti in carti.
I'm back=)):hi
replyReply
#7
Da, asa e ca importanta lor creste treptat in serie. Oare in G4 o sa vorbim cu ei direct (nu prin statui si mesageri)?
[Image: bannersigmi2.jpg]
replyReply
#8
Helper Wrote:Pai logic ca au importanta. Fara zei nu ar fi existat lumea, si in mod direct nu ar fi existat magia si magicienii.
Innos - este zeul de foc si in Gothic 1 aflam ca el este primul zeu, care a creat omul, soarele, pamantul. Apoi el s-a desparti in zi si noapte, si noaptea a adoptat numele de Beliar. Beliar mai stapanea si teritoriul mortii si suferintele si boliile si capriciile. Apoi Innos s-a despartit iar si a doua parte a luat numele de Adanos care conducea tot ce nu conducea Innos si Beliar.
Oamenii se rugau la Innos si Adanos, dar nimeni nu se ruga la Beliar. Mahnit, Beliar si-a facut propriul sau om, care era o versiune urata a omului normal ( eu cred ca aceasta versiune de om era chiar primul orc), care sa se roage la el. Insa omul modificat(orcul) s-a rugat tot la Innos si Adanos si Beliar s-a suparat si a trimis moartea asupra oameniilor zicand ca daca nu il venereaza, macar sa ii fie frica de el.

Toate aceste informatii vin din cartiile : Words of the gods.


Esti haios omule. Intereseaza-te mai bine si o sa vezi ca Innos, Adanos si Beliar erau frati si Adanos nu conducea ce a ramas, Adanos pastra pacea, intermediar intre Innos si Beliar (totodata adanos era si cel mai intelept).

In plus, se pare ca nu stii deloc Gothic. Se zice ca civilizatia orcilor era mult mai veche decat cea a oamenilor deci asta cu replica urata a omului si toata polologhia ta e degeaba.
replyReply
#9
in G1 nu stim prea multe despre zei doar ce aflam de la Milten sau de la Saturas si ceilalti Water Mages. Dar daca imi amintesc bine, se mai pomeneste despre zei si in diferite carti. Helper acum nu stiu daca imi amintesc exact dar parca in G1 nu-s atatea informatii despre zei cum spui tu, poate ma inseala memoria.
replyReply
#10
Sunt niste informatii, dar nu ti le cam da nimeni (ca in G2). Cand am vrut sa ma fac fire mage in Old Camp si Corristo spune ca vrea sa-mi testeze cunostiintele pe care le am despre zei, ziceam "ce naiba....", nestiutor mai eram, of Smile. Dar le-am nimerit si am luat roba din prima.
[Image: bannersigmi2.jpg]
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Gothic Remake Szekemri 59 6,744 03-19-2024, 07:43 PM
Last Post: Cyrus35
  20 ani de Gothic 2 Cyrus35 0 408 11-27-2022, 09:05 PM
Last Post: Cyrus35
  Să jucăm Gothic 1 pentru prima dată - 2018 FrenzyRageQuit 2 1,997 02-09-2018, 10:33 PM
Last Post: FrenzyRageQuit
  Gothic 2 Gold Edition problema ZeKo 3 2,503 07-05-2017, 10:04 PM
Last Post: ZeKo
  gothic 4 probleme cu incarcarea salvarilor danclaudiu95 2 1,994 06-27-2017, 09:21 PM
Last Post: cornel
  Download Gothic iReal2015 2 2,064 12-18-2016, 10:25 PM
Last Post: iReal2015
  Gothic 2 - Nelamuriri simba10 0 1,512 11-16-2016, 12:01 AM
Last Post: simba10
  Gothic 2 Velaya directX in romana Grim 4 2,409 10-30-2016, 10:24 AM
Last Post: Grim
  Gothic III Forsaken Gods in limba romana Grim 2 2,168 10-15-2016, 02:44 PM
Last Post: Grim
  Gothic 3 CM 3.0+Quest Pack in limba romana Grim 12 4,938 10-08-2016, 10:21 AM
Last Post: Grim

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)