Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Concurs de Benzi Desenate
#1
Reguli:
1.Fiecare participant are voie sa intre in concurs cu cel mult 2 benzi desenate. Lungimea lor nu va conta si va fi aleasa de cel ce o face! (nu se va nota lungimea)
2.Tema de asemenea va fi aleasa de persoana in cauza! (amuzanta, actiune, istorica etc.)
3.CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE CA BENZILE SA FIE CAT MAI ORIGINALE, SI NU MA REFER LA PERSONAJE NEAPARAT CI LA POVESTE SI NUMELE PERSONAJELOR!
4.Participantii vor veni si cu cate o descriere a benzi desenate!

Se vor puncta:
-originalitatea personajelor(denumiri, aspect s.a)
-originalitatea povestii
-detaliile desenului...pai eu cred ca desenul trebuie sa impresioneze prin mesaj nu prin amploare. Asa ca detaliile vor avea o importanta mai mica in hotararea castigatorilor, desi vor fi punctate.
-parerea staff-ului (punctajul dat de juriu pentru fiecare desen in parte, pentru a delimita eventuala egalitate dintre doi concurenti)

Nota!: membrii juriului(staff-ul), vor puncta fiecare banda desenata.

Pentru critici, argumente, pareri si completari, scrieti aici!
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

#2
As vrea sa mai adaug ca acest concurs va avea ca timp de desfasurare peste 31 zile deoarece este extrem de greu sa respecti detaliile si mai ales atunci cand le faci cu pixul cu tus. Zic asta pentru ca m-am apucat de desenat cu el si intradevar iese mult mai calumea decat cu creionul! Desi perioada e mult mai mare decat probabil la alte concursuri. Acesta necesita timp in primul rand pentru scrierea povestii si pentru desenarea ei!
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

#3
Asadar se poate intra in concurs cu o singura bd?
Indiferent de lungime?...Grin


#4
daca intri cu una ar trebui sa o faci mai lunga...daca intri cu 3 le faci mai scurte...dar totusi cred ca editam un pic si zicem cel mult doua mai scurte sau una mai lunga!
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

#5
(01-08-2012, 07:10 PM)Zamolxis1 Wrote: daca intri cu una ar trebui sa o faci mai lunga...daca intri cu 3 le faci mai scurte...dar totusi cred ca editam un pic si zicem cel mult doua mai scurte sau una mai lunga!
Pai de ce sa nu ramana detaliul asta la aprecierea concurentului? Ar trebui sa conteze mai mult continutul si aspectul, dupa parerea mea. Dar e proiectul tau si tu hotarasti.Smile
#6
Acum vrei sa o scoti la o banda desenata pentru ca incepi lucrul?Haha
Bine uite cum facem maxim 2 benzi desenate, dupa cum vrea fiecare sa le faca de lungi. Dupa cum am spus mai sus nu lungimea se noteaza ci povestea, originalitatea...calitatea desenului fiind mai pe ultimul plan dat fiind faptul ca nu desenam extraordinar!Smile
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

#7
(01-08-2012, 07:28 PM)Zamolxis1 Wrote: Acum vrei sa o scoti la o banda desenata pentru ca incepi lucrul?Haha

Nu ma gandeam la mine, ma gandeam la ceilalti care ar participa si la alte activitati. Eu pot sa fac o banda desenata de 10 de pagini intr-o zi, daca am pana de curent.Haha Cu continut si calitate discutabila, e adevarat pentru ca nu mai am antrenamentul de alta data. Dar mai multe...Ar trebui sa te multumesti cu o singura banda, ca nu prea se inghesuie lumea.Grin Dar e alegerea ta. Eu voi participa cand vei da startul. Go on, mate.Smile
#8
pai avem 3...roby, tu si eu...faza e ca nu se inghesuie deoarece unora nu le pasa de concursuri iar altora de desen. Voi gasi eu ceva!Smile...numarul benzilor ramane la alegerea fiecaruia...e treaba lui..daca face 2 sau 1!...pe mine ma intereseaza cel mai mult sa fie frumos asezate si mai els ORIGINALE!
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

#9
Benzi facute de mana si facem poze cu telefonu?Grin
#10
(01-08-2012, 07:46 PM)Zamolxis1 Wrote: pai avem 3...roby, tu si eu...faza e ca nu se inghesuie deoarece unora nu le pasa de concursuri iar altora de desen. Voi gasi eu ceva!Smile...numarul benzilor ramane la alegerea fiecaruia...e treaba lui..daca face 2 sau 1!...pe mine ma intereseaza cel mai mult sa fie frumos asezate si mai els ORIGINALE!

Ok, aranjeaza frumos regulile data inceperii si cea a terminarii concursului, asigura-te ca participa si Roby si ne apucam de treaba. Daca nu se mai baga nimeni participam decat noi doi.Smile


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Propuneri concurs Bogdan 28 10,445 05-05-2013, 01:45 PM
Last Post: Szekemri
  The Champion of Gothic ~ Concurs Zamolxis1 177 40,687 02-15-2013, 11:09 PM
Last Post: Zamolxis1
  Concurs-Take the Pics Bogdan 61 24,899 02-14-2012, 03:07 PM
Last Post: Bogdan
  Concurs - Cele mai interesante peisaje. Warhell 136 35,659 01-13-2012, 03:12 PM
Last Post: Kristi
  Poze Concurs Peisaje din Gothic. Zamolxis1 5 3,236 01-13-2012, 02:51 PM
Last Post: Kristi
  Concurs - Game Remix Bogdan 7 3,192 01-09-2012, 08:26 PM
Last Post: Zamolxis1
  Concurs de Talent si Imaginatie! Raducu' 208 53,109 12-23-2011, 05:29 PM
Last Post: Carnage

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)