Poll: Credeti ca istoria ne ajuta in viata?
You do not have permission to vote in this poll.
Da, deoarece ne va invata sa nu repetam greselile predecesorilor.
100.00%
13 100.00%
Nu, istoria e o stiinta aiurea, cui ii pasa de niste oameni morti?
0%
0 0%
Total 13 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Historical Thread
#81
(04-20-2012, 04:00 PM)Warhell Wrote: Acum il urmaresc, pare interesant. Revin.
Incredibil..pur si simplu incredibil. Terente, iti raman dator pentru acest documentar..tablitele de la Tartaria...dacii erau ca niste frati cu romanii...incredibil.
Documentarul asta mi-a schimbat parerea radical despre daci.

Cu placere. Are si o continuare aparuta luna aceasta. Si mie mi-a placut foarte mult si m-a convins ca merita pus aici. Desi realizat cu un buget foarte mic, fara video-uri prea lucrate, a reusit sa-si atinga scopul.

Ma intreb oare cum de unii pot crede ca noi suntem urmasii romanilor, cand vedem in fiecare sat daci autentici? Nu-mi pot explica, dar ceva nu e in regula... Nu conteaza oricum, important e ca a zis bine ce a zis.

Show Content

----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#82
am sa il urmaresc si eu!
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#83
Ce chestie nici nu am stitu acest lucru si nici nu mi-ar fi trecut prin cap. Ii voi spune lui diriga, sa puna o data documentarul acesta caci merita vazut sincer. Cand ma gandesc ca atata istorie am invatat si nimeni nu ne-a spus de tablitele de la Tartarie sau despre adevaratele origini ale noastre, si despre stauile dacilor din Roma...ma intreb de ce, de ce ne place sa ne taiem intotdeauna craca de sub picioare singuri? De ce ne place ca sa facem uitata istoria si cultura neamului nostru? De ce?
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#84
(04-21-2012, 08:17 PM)Zamolxis1 Wrote: De ce ne place ca sa facem uitata istoria si cultura neamului nostru? De ce?

Nu pot intelege... poate pentru ca unii cred ca e ceva nobil sa-ti negi originea doar pentru ca ei cred ca suna mai bine sa te tragi din marele imperiu roman...

Dar, mai degraba cred ca prostia si incultura celor care se ocupa de asa ceva e cruciala. Cum spunea si prezentatorul sau istoricul (nu mai stiu exact). Ii areti dovezile prostului si el te intreaba daca poti sa demonstrezi...

Stiti ce m-a facut sa urmaresc acest documentar? In clasa a X-a, profu nostru de istorie a fost inlocuit intr-o ora de o alta profa de istorie. Si ea toata ora ne-a povestit despre originea noastra. Tin minte ca m-a impresionat. Nu mai imi aduc aminte exact dar parca a si plans pe la sfarsitul orei... sau oricum se vedea pasiunea pe care o avea.

Tot respectul pentru astfel de oameni!
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#85
http://www.youtube.com/watch?v=NHjo8Bc-npg
uitativa in dreapta la recomandari acu am observat ca e acelasi cu cel aratat de Terente

Dacii - Adevaruri tulburatoare - Documentar 2012 HD
de la gabyvasi27
260,032 de vizionări
replyReply
#86
Perioada mea de cultivare in domeniul istoriei a inceput. Am inceput cu Adevărul despre Troia, un lucru pe care vroiam de mult sa-l stiu mai bine. A fost al naibii de interesant.

Subiectele despre crestinism/religie s.a. le stiu foarte bine si mi-am format mai de mult o parere, deci nu o sa le mai abordez.. (o exceptie este Înainte de Hristos), un documentar pe care o sa-l vizionez astazi.

Am mai vazut 2 documentare despre sfantul graal. Primul dadea ca varianta sigura acel artefact ce se afla acum in Spania (Valencia?).. Preotii de acolo vorbeau atat de convinsi si mi se parea putin ciudat acest fel. Pe moment m-au convins. Asta pana cand l-am vazut al doilea documentar, unul foarte bine realizat care iti explica fara sa incerce sa te induca in eroare ca e imposibil ca acela sau alte variante sa fie adevarate. The Real da Vinci Code se numeste. Are doua parti de 50 de minute.

Eu insa merg pe varianta acelei biserici din Scotia... au trecut incredibil de usor peste aceasta varianta si mi s-a parut fortat rau de tot. Erau indicii destule care au dus la locul asta si sa fim seriosi... biserica e unica in lume.

[Image: rosslyn.jpg]

Daca vreti sa dezbatem ce am aflat pana acum, putem dezbate.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#87
Un documentar de exceptie pe care orice roman trebuie sa-l vizioneze. Macar atat merita marele Iancu de Hunedoara. 50 de minute de atentie din partea noastra..

----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Thread de astrologie Szekemri 8 3,463 04-17-2012, 02:14 PM
Last Post: Robi
  Thread despre viata si legile fizicii. Legend 112 39,241 03-03-2012, 05:32 PM
Last Post: Zamolxis1

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)