Poll: Cam ce parere ai despre Napoleon Bonaparte I
You do not have permission to vote in this poll.
Una buna, era destept si curajos
54.55%
6 54.55%
Ei, nu stiu suficient de mult cat sa-mi fac o parere
36.36%
4 36.36%
Nu, cred ca era o persoana groaznica
9.09%
1 9.09%
Total 11 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Napoleon Bonaparte
#31
Kievul, chiar o perioada mica dar a fost candva capitala Rusiei.
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



replyReply
#32
Imi poti da aceasta perioada?
Sup
replyReply
#33
Numai daca caut pe Wikipedia.
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



replyReply
#34
A mai incercat sa cucereasca si Spania. Insa n-a putut. Asta a fost inaintea Blocadei Continentale. Defapt a cucerit-o. Insa pentru foarte putin timp dupa victorie a fost eliberata de englezi. Sa spun cum a cucerit Australia. Asta a fost o poveste frumoasa. Chiar daca erau o gramada de soldati austrieci, erau prost organizati. Napoleon aproape o prinsese pe imparateasa Louisa. Apoi a urmat campania din 1812. O grea campanie in iarna Rusiatica, multi au murit. Cand Napoleon a remarcat ca a pierdut sau ca va pierde a sunat retragerea. Doar el mergea in fata armatei si glumea cu ceilalti soldati. Sprancenele soldatilor erau albe de la zapada si gerul iernii. Alti au murit cand au trecut ghetarii. Dar dupa aceasta Napoleon descurajat a abdicat iar ca un apucat, Talleyrand care l-a momit pe unul din maresalii lui Napoleon. Napoleon atunci si-a gasit refugiul in insula Elba unde a stat 100 de zile. Dar a mers deoarece Talletrand a schimbat steagul Frantei si a condus foarte prost. In acest timp Letitia Bonaparte, mama lui Napoleon si-a sustinut fiul moral. Cand Napoleon a urcat pe tron, multimea mai avea unpic si sareau pe el. Pe afara nu se auzea decat ,,traiasca Napoleon''. Dupa asta, Napoleon a speriat Austriecii, s-a despartit de iubirea lui, Josephine[am uitat sa spuna ca Napoleon s-a casatorit in perioada cand era capitan cu o fata pe nume Josephine(Iosefina sau Ioana)]. Cum spunea, dupa ce a divortat de Josephine, a ramas in relatii bune cu ea dar s-a casatorit cu imparateasa Austriei, Louise cu care a avut un copil. Cu Josephine nu a avut, desi a regretat asta enorm.

Incheierea:

Apoi a urmat campania din Belgia. 72 000 de soldati francezi contra 70 000 soldati britanici s-au intalnit in Waterloo, ultimul oras necucerit din Belgia. Acolo daca nu ar fi fost atatia calareti englezi Napoleon ar fi castigat. Sa nu mai spunem ca era un camp plin de namol iar afara ploua una-ntruna. Napoleon nu se simtea deloc bine. Stomacul ii facea probleme. Nu mai putea gandi limpede. Pe el curgeau suroaie de transpiratie. Vreo 10 oameni il tineau pe Napoleon de brate. Mai avea unpic si sarea singur in lupta. Atunci a abdicat si a fost exilat in insula Sfanta Elena, in satucul Longwood. Acolo si-a luat cativa soldati. De companie. In fiecare noapte se vedea umbra imparatului care nu putea dormi. Durerile erau mari. Cu mult entuziasm a povestea de campanile lui. Citea tot ce i se dadea. Intelegea ca Britania era cel mai statornic dusman al lui. Stia, chiar asa i s-a si adresat regelui. Dar in ziua de 15 mai 1821, Napoleon s-a scurs din viata spunand ultimele cuvinte: ,,France, tete d'armee''. Trupul lui a fost pastrat in Anglia sub doi stejari, si pazit de doi soldati. Dar in 1840 corpul lui a fost adus in Franta si sta in palatul invalizilor. Desi el tot timpul spunea ,, Eu mormant mare nu vreau, insa de om bun ma-ti crezut, o piatra sa-mi puneti la capatai''. Dar din pacate a primit un mormant mare inconjurat de cca 12 statui. Si se spune ca nu ar fi murit numai de cancer stomacal, ci ca ar fi fost otravit de englezi cu otrava arsenica deoarece ii vroiau mult trupul si nu vroiau sa-l mai salveze cineva. Si Napoleon chiar a mai avut urmasi, pe Napoleon al-II-lea si multi altii. La autopsie i s-au depistat niste rani adanci, de care nimeni nu stia. O lovitura de baioneta primita la Toulon, si o impuscatura in tot in picior la Austerlitz. Si astfel, am incheiat povestea unui adevarat lider, care isi trata poporul bine dandu-le banii lui si necumbarandu-si nimic, chiar daca uni nu-i placea scrisul sau ca era un om destept, el a ajuns pe locul II intre cei mai mari generali ai lumii, si pe locul I ca cel mai mare general European.
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



replyReply
#35
Cam multe greseli gramaticale..dar e ok.
Imi poti spune care este pe primul loc ca cel mai mare general al lumii?
Sup
replyReply
#36
Mc'Donald a fost, am vazut intr-un documentar.
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



replyReply
#37
Acel general e din razboiul civil?
Sup
replyReply
#38
Mc'Donald?
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



replyReply
#39
M-am cercetat mai bine si intradevar Napoleon e printre cei mai mari generali ai lumii. Mc'Donald nu cred.
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



replyReply
#40
(08-08-2012, 10:27 PM)Xzibit Wrote: Interesant thread! Smile

Xzibil si eu pot sa scriu si mai mare. Nu ma crezi? Ia uite:

Spamul se pedepseste cu warn! Haha
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)