Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Probleme de logica si perspicacitate
#1
Reguli:
-raspunsurile la problemele propuse nu se posteaza aici, ci se trimit prin PM celui care le-a postat;
-cel care posteaza o problema e obligat ca dupa o anumita perioada sa posteze raspunsurile corecte la probleme, precum si numele celor care au descoperit aceste raspunsuri;
-atunci cand se posteaza o problema textul va fi pus ca citat, pentru a iesi mai usor in evidenta;
-problemele vor fi numerotate;
-raspunsurile corecte se vor posta sub taguri de spoiler pentru a da sansa si altora sa le rezolve pe viitor.
Cel mai important lucru insa este sa nu cautati raspunsurile pe net, sa incercati sa rezolvati problemele, astfel incat sa descoperiti ceva nou pe parcurs si sa va bucurati de satisfactia de la sfarsit. Atunci cand va blocati puteti cere indicii, si este mai indicat sa faceti asa decat sa dati copy-paste pe Google.

In alta ordine de idei, primele doua probleme sunt dupa cum urmeaza:
Pr. 1
Quote:In anul 1201, o femeie avea 35 de ani. In anul 1206, aceeasi femeie avea 30. Cum e posibil?

Pr. 2
Quote:In primul minut al zilei de 01.01.2010, intr-o colonie cu un milion de bacterii, patrunde un virus care distruge o bacterie iar el se divizeaza in 2 virusi. In acelasi timp, fiecare bacterie nedistrusa se divizeaza in alte 2 bacterii.
In minutul urmator, cei 2 virusi distrug 2 bacterii si se divid la randul lor in 4 virusi. Deasemenea, toate bacteriile nedistruse, se divid in cate 2 bacterii, si asa mai departe pentru fiecare minut care trece.
La ce data, ora si minut va fi distrusa toata colonia de bacterii?
replyReply
#2
Problema propusa de mine:
Problema 3:

Se spune ca 98% din populatia globului nu o pot rezolva
Prezumtii:
1. Exista 5 case fiecare de alta culoare. In fiecare casa locuieste o singura persoana, fiecare de alta nationalitate. Fiecarui locatar ii place o anumita bautura, fumeaza o anumita marca de tigari si detine un anumit animal de casa. Nici una din cele 5 persoane nu bea aceeasi bautura, nu fumeaza aceeasi marca de tigari, si nu detine acelasi animal de casa.
Se dau urmatoarele:
Britanicul locuieste in casa rosie. Suedezul are un caine. Danezul bea cu placere ceai. Casa verde se afla in stanga casei albe. Locatarul casei verzi bea cafea. Persoana care fumeaza Pall mall are o pasare. Locatarul casei din mijloc bea lapte. Locatarul casei galbene fumeaza Dunhill. Norvegianul locuieste in prima casa. Fumatorul de Marlboro locuieste langa cel care are o pisica. Locatarul care are un cal locuiste langa cel care fumeaza Dunhill. Fumatorul de Winfield bea bere. Norvegianul locuieste langa casa albastra. Germanul fumeaza Rothmans. Fumatorul de Malboro are un vecin care bea apa.Intrebare:
“- Cine are acvariul cu pesti ???
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#3
Se pare ca pana acum toata lumea a rezolvat prima problema, iar prin toata lumea ma refer la Zamolxis, Terente, Warhell si Roby. La cea de-a doua insa nu s-a incumetat nimeni, in afara de Zamolxis care insa a gresit. Colonia de bacterii va fi distrusa, ramane de calculat cand. Se poate rezolva destul de simlplu printr-o metoda matematica pe care nu o divulg acum, va las sa va mai ganditi.
Si Zamolxis, te rog sa pui problema dupa modelul celor puse de mine, ca sa iasa mai usor in evidenta. Mai exact pune-o intre tag-uri de citat si da un bold la numarul problemei. Apropo, numerotam toate problemele, nu doar cele dintr-un post, deci a ta e numarul 3.

replyReply
#4
Cred ca cei care doreau sa raspunda la probleme au raspuns deja, deci o sa postez rezolvarile.
La prima problema au raspuns corect: Terente, Roby, Warhell si Maladiq. La cea de-a doua au incercat sa raspunda Warhell, Zamolxis si Terente, dar au gresit.
Rezolvare Pr. 1:
Show Content
Rezlovare Pr. 2:
Show Content
replyReply
#5
(02-13-2012, 08:11 PM)Bogdan Wrote:
Show Content

Haha Si uitasem de data. =)) Mi-am batut capul pt. minute si am uitat de data.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#6
Si eu iam spus numarul exact de zile, ore minute...dar am uitat de dataSmile.
Voi posta si eu rezultatul la problema mea.
Problema 3:
Show Content
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#7
^^Pai si cine a raspuns corect?
replyReply
#8
Cei ce au raspuns corect sunt Maladiq si Bogdan. Felicitari!Smile
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#9
Pana se mai hotaraste si altcineva sa posteze mai pun eu doua probleme.
Pr. 4
Quote:In timpul unei curse de cai, primii patru cai au terminat cu mult inaintea celorlalti concurenti. Fulgerica nu a terminat ultimul, iar calul in albastru nu a terminat al treilea. Amar a terminat in fata calului in verde. Pericol a castigat. Amar a terminat in fata lui Fulgerica. NuMaPrinzi a purtat rosu, dar Amar nu a purtat galben.
Determina clasarea fiecarui cal si culoarea purtata de fiecare.

Pr. 5
Quote:În turnul vechiului „Sfat” din Braşov există un orologiu care, înainte vreme, bătea orele spre ştiinţa localnicilor. Între bătăile ceasului era acelaşi interval. Bunăoară, la ora cinci ceasul bătea de cinci ori, într-un interval de cinci secunde. Puteţi spune în câte secunde bătea ceasul de 9 ori?
replyReply
#10
Pun si eu.

Problema 1:
Quote:Continuati urmatoarea linie a sirului.

0
0 0
1 0
0 1 0 0
0 0 0 1 1 0

Problema 2:

Quote:Utilizand de patru ori cifra 7 si o data cifra 1, impreuna cu operatiile matematice uzuale (+, -, x, : ) formati numarul 100.

Problema 3:

Quote:Asta e mai personalizata.
Ati auzit de codul Morse? Daca da, scrieti parola din urmatoarea propozitie.


.... . .-. . .. ... - .... . .--. .- ... ... .-- --- .-. -.. ---... - . .-. . -. - .
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)