Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Homosexualitate
#31
(02-18-2012, 03:46 PM)Bogdan Wrote: Eu imi sustin parerea bazandu-ma pe ideea ca indiferent de ceea fac sunt in fond oameni. Stiu despre ei ca sunt oameni, mie imi e de ajuns. Pana la urma a fi homosexual e o preferinta, la fel cum e muzica sau mancarea, si nu cred ca esti pro sau contra unui om raportandu-te la gusturile lor.

Din nou presupui si, fara suparare, presupui dand un exemplu stupid si care intr-o anumita masura poate fi considerat jignitor la adresa mea.
Poti sa imi raspunzi sa nu, oricum nu doresc sa mai continui discutia.
Exemplul stupid se bazeaza pe rationamentul tau: Indiferent de ceea ce fac sunt in fond oameni....a fi pedofil e o preferinta, la fel cum e cu muzica sau cu mancarea. Te simti jignit pentru ca generalizez putin? Din moment ce eu percep deviatiile sexuale ca pe o boala nu le pot acepta ca pe niste preferinte. Daca tu accepti una, fara sa vrei le incurajezi pe toate pentru ca asa merg lucrurile, nu pentru ca definitia acceptarii e diferita de cea a incurajarii. Mi se pare periculos ca o deviatie de comportament sexual, oricare ar fi aceea, sa fie protejata prin lege.



#32
Exemplul tau se bazeaza pe generelizarea rationamentului meu. Poate ca nu reiese din contextul acela, dar nu ma refeream si la lucrurile negative. Am spus-o insa de doua ori, vorbesc despre oameni care respecta legile morale si etice, si pedofilii nu fac asta. Si da, ma simt jignit ca faci o astfel de presupenere la adresa mea.
De asemenea, nu poti sa spui ca a fi pedofil e o preferinta, asta e o deviatie sexuala si nu homosexualitatea. Aici intervine insa subiectivisumul, deci nu are rost sa ne contrazicem.
Pana la urma se pare ca am continuat discutia.
#33
(02-18-2012, 04:30 PM)Bogdan Wrote: De asemenea, nu poti sa spui ca a fi pedofil e o preferinta, asta e o deviatie sexuala si nu homosexualitatea. Aici intervine insa subiectivisumul, deci nu are rost sa ne contrazicem.
Pana la urma se pare ca am continuat discutia.

Daca homosexualitatea nu ti se pare o deviatie sexuala inseamna ca ti se pare ceva normal? Ce legi morale si etice respecta homosexualii? Poate pe cele generate de "evolutia progresista", in niciun caz pe cele "traditionale invechite".
Daca maine "evolutia progresista" ar defini pedofilia ca pe o preferinta si nu ca pe o deviatie sexuala te-ai considera un "traditionalist invechit" sau ai accepta tolerant intelepciunea majoritatii?
#34
Pedofilia este apropiata de viol. Profiti de lipsa de discernamant a unei persoane tinere pentru a intretine relatii sexuale cu ea. In cazul homosexualitatii totul este consimtit.

Tu imi pari foarte limitat in gandire si rationament. Mai intai spui ca homosexualitatea este o boala. Sa presupunem reductio ad absurdum ca asa este. Din moment ce nimeni nu a auzit niciodata de homosexual tratat, inseamna ca este o boala incurabila. O boala de care saracul suferind nu are cum sa scape. In cazul asta cum poti sa-i ceri sa se manifeste doar in particular? Este ca si cum ai cere unui paralizat sa nu iasa cu scaunul cu rotile pe strada pentru ca iti provoaca sila.

@Bogdan: tre sa vad filmul ala, am uitat de el.Smile
#35
Homosexualitatea nu mi se pare ceva normal pentru ca de obicei orientarea sexuala este catre sexul opus. Este insa un lucru care se intampla, la fel ca relatia dintre un barbat si o femeie. Iubirea intre doi reprezentati ai aceluiasi sex exista de cand lumea si pamantul. Si ca o paranteza, homosexualitate exista de mii de ani, doar ca pana acum nu a aparut in mod public, tocmai din cauza preconceptiilor. Daca iubirea asta evolueaza intr-o relatie serioasa care e diferenta? Poate ca pur si simplu doi oameni nu reusesc sa construiasca o relatie cu sexul opus, dar o pot face asa, pentru ca astfel se simt bine. Din nou fac trimitere la The kids are alright.

(02-18-2012, 04:51 PM)old nick Wrote: Daca maine "evolutia progresista" ar defini pedofilia ca pe o preferinta si nu ca pe o deviatie sexuala te-ai considera un "traditionalist invechit" sau ai accepta tolerant intelepciunea majoritatii?
Vezi al doilea meu post din acest thread.

#36
(02-18-2012, 05:06 PM)Maladiq Wrote: Pedofilia este apropiata de viol. Profiti de lipsa de discernamant a unei persoane tinere pentru a intretine relatii sexuale cu ea. In cazul homosexualitatii totul este consimtit.

Tu imi pari foarte limitat in gandire si rationament. Mai intai spui ca homosexualitatea este o boala. Sa presupunem reductio ad absurdum ca asa este. Din moment ce nimeni nu a auzit niciodata de homosexual tratat, inseamna ca este o boala incurabila. O boala de care saracul suferind nu are cum sa scape. In cazul asta cum poti sa-i ceri sa se manifeste doar in particular? Este ca si cum ai cere unui paralizat sa nu iasa cu scaunul cu rotile pe strada pentru ca iti provoaca sila.

Nu pretind ca as beneficia de vreo ascutime a mintii. Sunt limitat in gandire si rationament pentru ca sunt un om simplu. Profunzimile sunt pentru altii, eu ma limitez la perceptia mea. Din punct de vedere etic si moral ar trebui ca homosexualii sa se manifeste in particular pentru ca e o chestiune de bun simt elementar. Nu am vazut niciun paralizat mandrindu-se cu faptul ca sta intr-un scaun cu rotile. Un paralizat stie ca este bolnav, in timp ce un homosexual se crede normal.
Nu stiu de ce apropii pedofilia de viol. E o definitie in sensul asta?
#37
(02-18-2012, 05:35 PM)old nick Wrote: Nu stiu de ce apropii pedofilia de viol. E o definitie in sensul asta?

Da, singurul motiv pentru care pedofilia este considerata o infractiune este pentru ca se considera ca un copil nu isi poate da seama de ce face, si prin urmare, facand sex cu el, este un abuz, profiti de lipsa lui de discernamant, de posibilitatea de a-si exprima un consimtamant valid. Exact ca si in cazul violului.
#38
(02-18-2012, 06:08 PM)Maladiq Wrote: Da, singurul motiv pentru care pedofilia este considerata o infractiune este pentru ca se considera ca un copil nu isi poate da seama de ce face, si prin urmare, facand sex cu el, este un abuz, profiti de lipsa lui de discernamant, de posibilitatea de a-si exprima un consimtamant valid. Exact ca si in cazul violului.

Pentru ca m-am plictisit putin de discutia asta voi posta niste link-uri alese aleator dintr-o multitudine care se pot gasi pe internet.
http://lupta-ns.blogspot.com/2011/08/hom...iliei.html
http://deveghepatriei.wordpress.com/2011...pedofilia/
Nu pretind ca articolele mint sau spun adevarul. Simpla aparitie a acestui tip de informatii in media reprezinta un pericol.
Limitandu-ma la capacitatea mea de perceptie pot sa spun ca un homosexual poate fi in acelasi timp si pedofil, asa ca le voi include in aceeasi categorie. Daca vreti sa le separati cautati definitii mai elaborate inainte sa va aratati toleranti si lipsiti de prejudecati. Smile
#39
Esti cel mai intelectual limitat adult pe care l-am intalnit pana acum. Nu meriti timpul meu.
#40
/goes to rape a child, cause that's what I do
[Image: rKewW.jpg]


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)