Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Litteris: ~ Citate, poezii si altele ~
#11
Eu nu m-as lua dupa niste poeme scrise acum 400 de ani, viata s-a mai schimbat desi principiile sunt aceleasi.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#12
(03-31-2012, 07:53 PM)Zamolxis1 Wrote: Eu nu m-as lua dupa niste poeme scrise acum 400 de ani, viata s-a mai schimbat desi principiile sunt aceleasi.

Mie mi-ar fi placut mai mult sa traiesc in acea perioada in care tehnologia de acum nu exista... Si despre ce vorbeste Shakespeare nu s-a schimbat deloc...
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#13
Eu nu cred ca ti-ar placea daca ai vedea ca nimeni nu se spala, saracie peste tot, sute de bolnavi a caror singur medicament era o rugaciune, infractionalitate sporita, electricitate nema, frig cat incape. E usor de spus, dar eu nu cred ca ai putea trai in acea perioada.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#14
(03-31-2012, 08:55 PM)Zamolxis1 Wrote: Eu nu cred ca ti-ar placea daca ai vedea ca nimeni nu se spala, saracie peste tot, sute de bolnavi a caror singur medicament era o rugaciune, infractionalitate sporita, electricitate nema, frig cat incape. E usor de spus, dar eu nu cred ca ai putea trai in acea perioada.

Odata zicea Cryssalis:
Quote:si viata mea nu are niciun sens pentru mine fara muzica si 'apa' ....
. Am ajuns sa fiu de acord cu el. In afara de 6 prieteni adevarati, muzica si apa sunt singurule lucruri care ma mai fascineaza in lumea asta... Trist, nu?

Si am scris asta ca sa observi ca as accepta acea vreme, in care mersul la o piesa de teatru reprezenta ceva imens. O perioada in care mergeai prin oras sa cuceresti o fata (nu pe facebook)... Eu as accepta relele pe care le-ai mentionat tu, in schimbul lucrurile bune mentionate de mine...
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#15
Sunt multe lucruri bune...intradevar facebook-ul are o parte proasta, deoarece nu sunt de acord cu relatiile pe facebook. Pur si simplu sunt o porcarie. Pentru mine mersul la cinema e un lucru imens...deoarece din pacate in Hunedoara s-a dus cinema-ul...abia acum se lupta cineva sa il repuna pe picioare. In vremea acea faza e ca nu oricine isi permitea sa mearga la teatru! Ci doar cei cu un statut.
Intradevar muzica este un lucru minunat, deoarece te duce intr-o alta lume cand o asculti. Pur si simplu devii alt om. Mai ales cand tatal tau te creste cu clasicii muzicii rockSmile. Iar apa e un lucru extrem de minunat. Intotdeauna cand sunt racit si beau ceai, imi este dor sa beau apaSmile. E o chestie ciudataHaha. In aceasta lista as adauga si mancarea. Haha
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#16
In urma cu cateva zice am inceput O noapte furtunoasa de I.L. Caragiale. Are un stil genial omul asta. As fi vrut sa-l intalnesc in realitate.


Quote:N-am putut ca s-o tratez cu refuz.

Da; chiar de atunci seara, când privirile noastre s-au întâlnit, am citit în ochii tăi cei sublimi că şi tu corespunzi la amoarea mea. M-am luat după tine chiar în seara aceea până la Stabiliment. Simţisem că mitocanul de cumnatu-tău mă mirosise, ştia că mă ţiu după voi; şi, abandonându-mă curajul de a mai intra într-o stradă fără lampe gazoase, m-am întors îndărăt, pentru că-mi era frică să nu paţ vun conflict cu mitocanul. Alaltăieri seară, amoarea mi-a inspirat curaj; m-am ţinut după voi până în această suburbie, în colţul stradei; dar când să-ţi văz justaminte adresa, mi-a tăiat drumul nişte câini.

Nu se ia după toate, jupân Dumitrache; după cum e şi femeia: dacă trage la ei cu coada ochiului şi face fasoane, vezi bine! bagabonţii atât aşteaptă.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#17
Am voie sa pun un link?
Cand eram prin facultate mai scriam si eu poezii...
Eram pasionat mergeam la cenaclu, am aparut si intr-o antologie (de poeti locali nu cine stie ce) etc.

http://agonia.ro/index.php/author/14437/index.html
mai sunt cateva greseli gramaticale in texte dar asta e sper sa va placa

apropos si eu am terminat ingineria (autovehicule rutiere)
replyReply
#18
Cel mai mult mi-a placut: Moarte in miniatura.

Show Content

Si Vino cu mine, e de asemenea foarte interesanta.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#19
Da ms.!
replyReply
#20
Scot din toate aceste atatea emotii, atat orgoliu de a trai intens, de a fi in mine un foc cu arsitele si palpitarile
lui! De a descoperi atatea lucruri noi, in mine, in vecini si in natura, atatea taine, nebanuite. De a avea intuitii
in orisice moment. Simt fiecare nerv intins ca sa vibreze la cea mai mica atingere. Dar de o mie de ori imi
simt corpul prea firav ca sa suporte aceste zbuciume, si ma plang ca n-am avut noroc. Si in ora cand ma
strecor printre cele cateva corabii ce odihnesc pe plaja mica si ma ascund dupa o cotitura unde nu vin oameni
de obicei si acolo ma intind pe nisip, cu marea si cerul in fata mea, si urlu de disperare si singuratate, nu pierd
constiinta de importanta Cavarnei pentru mine de-a lungul anilor, cum ma vor purta nostalgiile spre locurile
aceste, si suferinta ca n-o pot reincepe identic aceasta viata.


Fragment din Ioana de Anton Holban.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)