Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jocul anului - 2012
#1
Ma gandeam sa intram si noi in rand cu lumea si sa alegem jocul anului. Regulile sunt simple: fiecare posteaza cate un top 3 (si mentiuni daca e cazul), primul joc 3 puncte, al doilea 2, al treilea 3.

O sa ma citez de pe forumul Level:

In afara de Risen 2, anul asta am jucat exclusiv indie-uri. Legat de asta, mi se pare cam nedrept ca sunt atat de putin mentionate prin topicul asta. Poate ar fi mers si un Indie Game of the Year.

Anyway, cam asa arata 2012 pentru mine:

1. Superbrothers Sword & Sworcery EP

Nu stiu daca am o ora in jocul asta, dar fiecare minut a fost o experienta de neuitat. Ca realizare audio-vizuala e genial, arta pura. Fiecare cadru e ca o pictura in pixeli, iar atmosfera... basm si nimic mai mult. Am mers pe mana producatorilor si nu am jucat niciodata mai mult de 15-20 de minute, pentru ca jocul e ca un vin bun, trebuie savurat. Sau cum zicea juve in revista 'a se consuma cu delicatete.' Il aleg ca jocul anului pentru ca mi se pare o creatie originala, ceva ce nu a mai fost facut pana acum.

2. Insanely Twisted Shadow Planet

Alt titlu care e la fel de mult opera de arta pe cat e joc video. Spre deosebire de S&S, ITSP are insa si o parte de gameplay bine dezvoltata. Inamici interesanti, variati, dar mai ales greu de invins (cateodata), lupte cu bosi de toata frumusetea, level design interesant, upgrade-uri, puzzle-uri, plus multiplayer, pe care sincer nu l-am incercat (cere neaparat controller de Xbox ffs), dar care ar avea potential. Must-play, o imbinare interesanta de exploring, shooter si puzzle.

3. Hotline Miami

Cel mai misto joc din ultimul timp. Un singur cuvant poate descrie jocul asta: demential. O experienta psihedelica de neuitat, Hotline mi se pare un joc numai bun pentru relaxare, eventual dupa o zi stresanta care a produs multi nervi. In felul lui si HM e un joc artsy. Unul dintre cele mai bune soundtrack-uri care mi-au gadilat urechile, plus un design minimalist = love.


Pentru mentiuni am mai multe optiuni, inclusiv Risen 2, care mi-a placut, chiar mai mult decat primul care pe alocuri m-a plictisit. Daca am fi avut un joc cu sistemul de lupta si sistemul de level up din primul titlu, iar restul din R2, ar fi fost ideal.
Mai sunt apoi o serie de indie-uri, incepand cu Deadlight (not really sure this is indie though). Atmosferic, cu un gameplay fluid si antrenant, e cam tot ce ti-ai dori de la un platformer.
Cu toate ca nu am foarte multa experienta intr-ale aventurilor poin'n'click, as zice ca si Deponia e un joc foarte bun. Ca si in cazul celorlalte jocuri pe care le-am mentionat, m-am uitat in primul rand la atmosfera, de aici incolo restul fiind un bonus.
Mai am de mentionat vreo trei indie-uri mai putin cunoscute: 1. Closure (foarte interesant ca mecanici de joc) 2. Giana Sisters Twisted Dreams (atmosfera copilareasca, gameplay interesant pe alocuri) 3. To the Moon (foarte frumos scris si desenat). Ah, si Thomas Was Alone. Si Lone Survivor.

Au fost si unele dezamagiri anul asta (vorbesc tot la nivel de indie-uri). Prin dezamagiri a se intelege ca ma asteptam la altceva, nu ca jocul a fost slab. In primul rand Mark of the Ninja care a fost intens laudat, dar m-a lasat rece. Poate ca jocul e bun, insa nu mi-a atins nici o coarda sensibila. Probabil ca de vina sunt cum spuneam mai sus, asteptarile pe care mi le facusem, diferite de ce am primit.
Apoi ar fi Botanicula, caruia trebuie sa ii reprosez faptul ca nu prea e joc, ci mai degraba interactive story. Din pacate nici povestea sau felul in care e spusa nu m-au impresionat, astfel ca raman doar cu realizarea artistica.

Imi pare rau ca nu prea am avut timp pentru Resonance si Stacking.

Show Content
replyReply
#2
Singurele indie game'uri care am jucat anu asta au fost Lone Survivor si Deadlight ...chiar daca nu pare cine stie ce in poza Lone Survivor e un joc horror survivor extrem de bun singuru lucru care ma enerva era mini-map la el nu prea intelegeam cum sa ma uit pe harta Sad
(っ◕‿◕)っ ♥ Gothic[Image: images?q=tbn:ANd9GcR97VWJGECgiC-0eJQTSQy...jLM_lcyWrN]
replyReply
#3
True, Lone Survivor e mult mai interesant decat pare. Grafica retro nu ar trebui sa va sperie.

Anyway, nu bagi si tu un top 3? Grin
replyReply
#4
Clarificare: nu trebuie sa fie neaparat indie-uri. Eu am pus numai indie-uri pentru ca doar asta am jucat anul asta, dar restul lumii poate sa ia orice.
replyReply
#5
1.AC III
2.Sleeping Dogs
3.Dishonored

Concluze,anul acesta a fost cel mai bun an de gaming,de cativa ani incoace.In fiecare luna,sau o data la 2 luni,etc.,a aparut cate un joc care a reusit sa impresioneze.Cateva mentiuni: Hitman: Absolution,Far Cry 3,Borderlands 2,Deadlight.Sper ca si anul viitor sa avem parte tot de asemenea jocuri de calitate si variate atat ca si poveste cat si ca gameplay.An nou fericit. Smile
replyReply
#6
okay am sters postul acuma am sa fac top 3 games of 2012!
1 Assassin's Creed III
2 BorderLands II
3 Dishonored
Honorable mentions : Hitman Absolution ,Far Cry 3,Kingdoms of Amalur Reckoning,Max Payne 3 ,Prototype 2 and Risen 2
(っ◕‿◕)っ ♥ Gothic[Image: images?q=tbn:ANd9GcR97VWJGECgiC-0eJQTSQy...jLM_lcyWrN]
replyReply
#7
1. Far Cry 3
2. Dishonored
3. Borderlands.
Alte jocuri bune: Prototype 2, Hitman Absolution.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#8
Far cry 3.
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



replyReply
#9
Fa un top 3 te rog.
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Recunoaște jocul din imagine #3 Bogdan 101 22,042 05-08-2015, 01:30 AM
Last Post: BeoWulf

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)