Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vanilla Éclair (working title)
#31
(10-20-2012, 09:52 PM)Patrunjelu Wrote: Interesant, si cum era jocul? Haha

Nu tin minte exact dar stiu ca totul era sub pamant si vedeam mult maro Haha si am vazut un inventar asemanator cu cel de la gothic.
[Image: 242idki.png]
replyReply
#32
Trebuie si cate o diagrama din cand in cand Grin
Show Content
Mai exact, flow-ul rudimentar al inventarului (GUI). Estimez o schimbare in curand, though.
replyReply
#33
Focus-ul zilele astea a fost pe imbunatatirea codului din spatele interfetei inventarului. Lots of fun refactoring! And a lot more to come.
Pe langa asta, am micsorat putin inventarul, ca era prea mare. Mai avem si un label care arata numarul de items per slot:
[Image: 30idimf.jpg]
replyReply
#34
Si pentru ca am vrut sa vad cum se impaca FRAPS cu Vanilla, am facut un video cu ridicarea catorva item-uri in inventar. Here:
http://www.youtube.com/watch?v=WDJFHKOajso
replyReply
#35
Excelenta treaba, deabea astept sa-l joc.
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



replyReply
#36
In joc, personajele vor reactiona diferit in functie de anumiti factori. Spre exemplu, dupa ce-i aduci unui personaj obiectul cerut intr-un quest, acesta ar trebui sa-l accepte. In mod normal. Totusi, ca sa fie toata treaba mai veridica, daca i-ai omorat cel mai bun prieten, nu-ti va lua obiectul. Asta daca nu cumva te ataca direct.
Ca sa aducem toata treaba din culise la un nivel cat mai apropiat de personaje, implementam in fiecare din ele o asa numita "memorie". O memorie este de fapt o lista, in care bagam "informatii". Informatiile sunt niste simple valori intregi (o enumeratie in background).
In momentul in care jucatorul omoara un personaj, toate NPC-urile de pe o raza X vor primi in memorie informatia... sa zicem, "PlayerKilledFriendlyBandit".

Unde ajungem pana la urma? La niste metode foarte simple:

event BanditSawPlayer
{
if (BanditKnowsInfo(PlayerKilledFriendlyBandit))
{
Attack(Player);
}
}


O sa revin cu mai multe update-uri soon. And pics, 'cause they're cool Smile
replyReply
#37
Foarte interesanta ideea, cel mai mult e vorba de imaginatie pana la urma Smile.
[Image: 242idki.png]
replyReply
#38
Era fain sa fie vorba mai mult de imaginatie, si sa dispara cele 10 ore de codat pe zi Haha
replyReply
#39
Azi mancam un ecler:
[Image: eclair4.jpg]
Vanilla Éclair a trecut de pragul de 1000 de linii de cod, cu ale sale 1002 linii de cod efectiv.
replyReply
#40
Pe cate saituri/forumuri faci aceste update-uri cu progresul tau?Smile
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)