Poll: Din ce religie/cult faceti parte?
You do not have permission to vote in this poll.
Crestin-Ortodox
73.47%
36 73.47%
Catolic
8.16%
4 8.16%
Neoprotestant
4.08%
2 4.08%
Ateu
8.16%
4 8.16%
Alta religie (specificati)
4.08%
2 4.08%
Agnostic
2.04%
1 2.04%
Total 49 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3.67 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Religion Thread
#31
(11-13-2009, 07:17 PM)Hestia Wrote: Isus nu a inviat fizic, ci spiritual la fel ca Buddha,Mahavira,Mahomed,Lao Tzu, Gurdjieff,Krishna,Meera, Bodhidharma etc etc.

Isus Hristos a inviat si d.p.d.v. fizic!

(11-13-2009, 07:17 PM)Hestia Wrote: Nici nu ai citit Coranul.

Eu cred in Dumnezeu, si din moment ce BIBLIA este numita si Cuvantul lui Dumnezeu, atunci de ce sa citesc acea carte?

(11-13-2009, 07:17 PM)Hestia Wrote: "Mohamed nu a implinit profetii detaliate" nici Isus nu a implinit profetii detaliate, IN BIBLIE NIMIC NU E DETALIAT.

Ia fa tu niste statistici cu eficienta realizarii profetiilor ale lui Isus si a cui mai vrei tu (Buddha, Mahavira, Mahomed, Lao Tzu, Gurdjieff, Krishna, Meera, Bodhidharma etc) sa vexzi ca toate profetiiloe scrise in Biblie s-a indeplinit sau se vor indeplini, spre deosebire de celelalte religii (ma refer la cele non-crestine)

(11-13-2009, 07:17 PM)Hestia Wrote: Mahomed i-a slujit lui dumnezeu, mahomedanii sau islamistii cred in acelasi dumnezeu ca si crestinii, il recunosc pe Isus ca profet printre altii dar profetul lor 'principal' e Mahomed.

Daca acei oameni nu cred in Dumnezeu si in Isus ca fiu al lui Dumnezeu, religia lor e in zadar...

(11-13-2009, 07:17 PM)Hestia Wrote: Ce vina au oamenii care se nasc in Himalaya/Tibet si alte regiuni neafectate de civilizatie si care o viata intreaga nu au avut contact cu religia crestina daremite sa stie ce-i aia Dumnezeu si vor face parte din religia din acea regiune (pagana/mincinoasa asa cum ii zici tu), dar iata ca acei oameni vor fi chinuiti in iad , ce kacat de religie ii crestinismul ne-a dat toate la nas foarte detaliat ce sa zic.

In orice comunitate de oameni (oricat de mica, singuratica sau medievala ar fi) exista bine si rau. Acei oameni realizeaza ce este bine si ce este rau, si vor fi judecati in functie de comportamentele lor la standardele de atunci. Daca auzi de Dumnezeu, si afli cine este, nu mai ai nicio scuza daca nu vei crede in El.
Si ai MARE grija cum vorbesti despre Dumnezeu sau despre crstinism! "Nu vă amăgiţi: Dumnezeu nu Se lasă batjocorit; căci ce va semăna omul, aceea va şi secera." (Galateni 6:7)
#32
(11-13-2009, 07:38 PM)Necro Wrote: Eu cred in Dumnezeu, si din moment ce BIBLIA este numita si Cuvantul lui Dumnezeu, atunci de ce sa citesc acea carte?

Ca sa aflii despre ce este vorba si in alte religii nu numai crestinism si tine de cultura generala.
Ahh dar sti ce cred eu Haha, eu cred ca unii crestinii considera un pacat sa se informeze in legatura cu alte religii.
Bai hai sa vedem ce au de zis astia , hopa dar eu am o credinta slaba si n-as vrea sa fiu vrajit de cuvintele lor poate poate ma 'viruseaza'.(isi zic in sinea lor)

(11-13-2009, 07:38 PM)Necro Wrote: Ia fa tu niste statistici cu eficienta realizarii profetiilor ale lui Isus si a cui mai vrei tu (Buddha, Mahavira, Mahomed, Lao Tzu, Gurdjieff, Krishna, Meera, Bodhidharma etc) sa vexzi ca toate profetiiloe scrise in Biblie s-a indeplinit sau se vor indeplini, spre deosebire de celelalte religii (ma refer la cele non-crestine)

Nici tu nu ai facut nici o statistica, dar daca ne aduci una te rugam sa nu copiezi de la alti pastori/"preafericiti", nici nu avem nevoie de nici un link.

(11-13-2009, 07:38 PM)Necro Wrote: Daca acei oameni nu cred in Dumnezeu si in Isus ca fiu al lui Dumnezeu, religia lor e in zadar...
Ei cred in dumnezeu, numai ca nu il considera pe Isus ca fiind unicul fiu asta-i alta mancare de peste.
(11-13-2009, 07:38 PM)Necro Wrote: In orice comunitate de oameni (oricat de mica, singuratica sau medievala ar fi) exista bine si rau. Acei oameni realizeaza ce este bine si ce este rau, si vor fi judecati in functie de comportamentele lor la standardele de atunci. Daca auzi de Dumnezeu, si afli cine este, nu mai ai nicio scuza daca nu vei crede in El.
Astai un joc ahaha dumnezeu se joaca cu vietile noastre... la ala ii dau o viata simpla si usoara fiindca aaaam .. merita, si pe alalt il persecut ii bag obstacole, DA fiindca asa vreau eu.
Eu cred ca asa gandeste un copil atunci cand inventeaza un joc de-a saldateii rezulta ca dumnezeul acesta e inventat.

(11-13-2009, 07:38 PM)Necro Wrote: Si ai MARE grija cum vorbesti despre Dumnezeu sau despre crstinism! "Nu vă amăgiţi: Dumnezeu nu Se lasă batjocorit; căci ce va semăna omul, aceea va şi secera." (Galateni 6:7)

Ce fel de dumnezeu este acela care se simte batjocorit? cu siguranta nu unul iubitor si nici prea istet. Intelept esti atunci cand nu raspunzi niciunei provocari. Inca o data Dumnezeul din biblie este o proiectie a mintii umane.
[Image: luisroyo2.png]
Embrace death as is the key to understand life.
#33
(11-13-2009, 08:03 PM)Hestia Wrote: Ca sa aflii despre ce este vorba si in alte religii nu numai crestinism si tine de cultura generala.
Ahh dar sti ce cred eu Haha, eu cred ca unii crestinii considera un pacat sa se informeze in legatura cu alte religii.
Bai hai sa vedem ce au de zis astia , hopa dar eu am o credinta slaba si n-as vrea sa fiu vrajit de cuvintele lor poate poate ma 'viruseaza'.(isi zic in sinea lor)

Tu realizezi ce vorbesti? :| Deja stiu adevarul (in mare parte), si nici-o alta religie/doctrina nu ma poate influenta in favoarea ei, deoarece adevarul e adevar; adevarul nu accepta compromis.

(11-13-2009, 08:03 PM)Hestia Wrote: Nici tu nu ai facut nici o statistica, dar daca ne aduci una te rugam sa nu copiezi de la alti pastori/"preafericiti", nici nu avem nevoie de nici un link.

Am o intrebare: de ce vorbesti in numele tuturor? Nu ai de unde sa daca pe cine il intereseaza asta sau nu, so shut up.

(11-13-2009, 08:03 PM)Hestia Wrote: Ei cred in dumnezeu, numai ca nu il considera pe Isus ca fiind unicul fiu asta-i alta mancare de peste.

Tu pe ce planeta traiesti?! :| Daca nu crezi ca Isus e fiul lui Dumnezeu si ca a murit pe cruce pentru pacatele intregii omeniri, atunci traiesti int-o mare minciuna si deziluzie.

(11-13-2009, 08:03 PM)Hestia Wrote: Astai un joc ahaha dumnezeu se joaca cu vietile noastre... la ala ii dau o viata simpla si usoara fiindca aaaam .. merita, si pe alalt il persecut ii bag obstacole, DA fiindca asa vreau eu.
Eu cred ca asa gandeste un copil atunci cand inventeaza un joc de-a saldateii rezulta ca dumnezeul acesta e inventat.

2 Tim. 3 "Să ştii că în zilele din urmă vor fi vremuri grele. Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, lăudăroşi, trufaşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, fără evlavie, fără dragoste firească, neînduplecaţi, clevetitori, neînfrânaţi, neîmblânziţi, neiubitori de bine, vânzători, obraznici, îngâmfaţi; iubitori mai mult de plăceri decât iubitori de Dumnezeu; având doar o formă de evlavie dar tăgăduindu-i puterea."

Aceste lucruri se petrec sub ochii nostri, nu e de mirare ca exista atatia atei...

(11-13-2009, 08:03 PM)Hestia Wrote: Ce fel de dumnezeu este acela care se simte batjocorit? cu siguranta nu unul iubitor si nici prea istet. Intelept esti atunci cand nu raspunzi niciunei provocari. Inca o data Dumnezeul din biblie este o proiectie a mintii umane.

Dar tu ce-ai vrea? Sa stea linistit si sa nu-i pese de nimic. El ne-a creat, Ii pasa de creatia Sa. Sa o spun intr-un alt fel: Ce fel de dumnezeu e acela care se lasa batjocorit?
#34
(11-13-2009, 11:12 PM)Necro Wrote: Dar tu ce-ai vrea? Sa stea linistit si sa nu-i pese de nimic. El ne-a creat, Ii pasa de creatia Sa. Sa o spun intr-un alt fel: Ce fel de dumnezeu e acela care se lasa batjocorit?

A fi imun batjocoririlor si altor rautati este o calitate in a fi religios,inteligent,iubitor ceea ce ai demonstrat ca dumnezeul tau nu este.
Si ca sa-mi inchei pledoaria: ai creat un dumnezeu fals.
[Image: luisroyo2.png]
Embrace death as is the key to understand life.
#35
(11-13-2009, 11:55 PM)Hestia Wrote:
(11-13-2009, 11:12 PM)Necro Wrote: Dar tu ce-ai vrea? Sa stea linistit si sa nu-i pese de nimic. El ne-a creat, Ii pasa de creatia Sa. Sa o spun intr-un alt fel: Ce fel de dumnezeu e acela care se lasa batjocorit?

A fi imun batjocoririlor si altor rautati este o calitate in a fi religios,inteligent,iubitor ceea ce ai demonstrat ca dumnezeul tau nu este.
Si ca sa-mi inchei pledoaria: ai creat un dumnezeu fals.

Eu nu am creat niciun dumnezeu. Si totusi nu mi-ai raspuns la intrebarea: Ce fel de dumnezeu e acela care se lasa batjocorit?
#36
Ooh ti-am raspuns deja mai sus citeste cu atentie si trage concluzia: neiertator,neiubitor,neinteligent, fals.
[Image: luisroyo2.png]
Embrace death as is the key to understand life.
#37
Intrebarea mea a fost: "Ce fel de dumnezeu e acela care se lasa batjocorit?" si raspunsul tau a fost: "neiertator,neiubitor,neinteligent, fals." - Omule, te contrazici singur. Dumnezeu e un Dumnezeu care NU Se lasa batjocorit ... de aici rezulta ca Dumnezeu nu e "neiertator, neiubitor, neinteligent, fals."

@ufy: "Positive (+3): un user activ care lupta pentru punctul lui de vedere si il apreciez pentru asta." - I-ai dat reputatie lui Hestia deoarece esti de acord cu ceea ce spune? adica crezi ca Dumnezeu nu exista. :|

@carnage12: "Positive (+2): Cred ca meriti aceste 2 puncte de reputatie de la mine..." - Acelasi lucru ca si lui ufy...? :|
#38
Domne de ce va certati pe aceasta tema Haha chiar nu pot sa citesc ceati postat voi
#39
@The Necromancer: Nu-mi amintesc ca Dumnezeu sa fi raspuns la vreo batjocura. Multi atei L-au batjocorit si El nu le a facut nimic.
#40
(11-16-2009, 05:35 PM)bechristian95 Wrote: @The Necromancer: Nu-mi amintesc ca Dumnezeu sa fi raspuns la vreo batjocura. Multi atei L-au batjocorit si El nu le a facut nimic.

Esti sigur? Biblia e Cuvantul lui Dumnezeu, deci tot ce este scrisa in ea este adevarat si incontestabil. Daca esti de acord cu mine atunci uita-te la Galateni 6:7: "Nu vă amăgiţi: Dumnezeu nu Se lasă batjocorit; căci ce va semăna omul, aceea va şi secera." Toti cei care Il batjocoresc pe Dumnezeu o sa plateasca. Romani 6:23 :"Fiindcă plata păcatului este moartea"


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Historical RPG thread de prezentare Hegan 6 3,643 12-29-2012, 10:44 PM
Last Post: Hegan

Forum Jump:


Users browsing this thread: 7 Guest(s)