Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dezbateri
#51
(10-30-2012, 06:19 PM)meph144 Wrote: Deci dupa teoria ta,dumnezeu a facut puf si au aparut toate.Cate un puf 7 zile la rand.

6 zile la rand, si da. Dumnezeul in care eu cred e capabil sa faca totul din nimic si legile universului nu se aplica lui. Daca te intrebi "Ce a facut Dumnezeu pentr miliardele de ani de dinainte de Geneza 1:1 ?" Raspunsul e simplu: Inainte de Geneza 1:1 nu existat timp, spatiu si materie. Noi, oameni suntem "afectati" de timp, spatiu si materie, Dumnezeu nu e, daca ar fi atunci nu ar merita sa cred intr-un astfel de dumnezeu.

Care e alternativa?

(10-30-2012, 12:34 PM)meph144 Wrote: Interpretezi totul cum vrei tu,doar ca sa te scoti cand nu stii ce linkuri sa mai pui..In biblie nu scrie ca pamantul este rotund.Daca tu prin"cand a venit isus era zi,era noapte" intelegi ca pamantul e rotund e treaba ta,mie mi se pare prea neclar ca sa o consideri o dovada ca biblia este uimitoare!.Gasestemi sa scrie undeva "Thus the earth was round".O referinta clara,la ceva real.ATAT vreau.Nu neaparat univers,ala era doar un exemplu cum biblia se imbina cu cunostintele oamenilor care au scriso,nu cu dumnezeu.
Sau ceva mai impresionant.Nu trebuie sa fi un geniu sa iti dai seama ca daca scurgi oamenii de sange nu o sa iasa ceva bun
EDIT: Zamolxis nu sunt islamic.

Nu mi-ai raspuns la intrebare.
Ai citit ce scria in articolul ala? Nu ai niciun contraargument ?

Job 26:7, ". . . and hangeth the earth upon NOTHING." - Pe vremea aceea grecii credeau ca pamantul e tinut de Atlas pe umerii lui, de unde a stiut Iov ca nu e asta. Oamenii de stiinta au aflat asta prin 1650.

Isaiah 40:22, "It is he that sitteth upon the CIRCLE OF THE EARTH." Iarasi, de unde a stiut Iov ca pamantul e rotund, in 700 i.Hr.

Leviticus 15:13, "And when he that hath an issue is cleansed of his issue; then he shall number to himself seven days for his cleansing, and wash his clothes, and bathe his flesh in RUNNING WATER." God said to wash the infected flesh in RUNNING WATER. Science didn't discover that until two men named Pasteur and Koch in the late 1800s. Doctors were washing their hands in a bowl of water and spreading the germs like wild fire. It wasn't until the invention of the microscope and the science of bacteriology that doctors started washing under RUNNING WATER. Leviticus was written around 1490 B.C. SCIENCE WAS ABOUT 3000 YEARS BEHIND! Isn't it embarrassing how science always lags about 2000 years behind that Amazing Book!

Repet, cand o sa imi arati ca Biblia contine greseli, contradictii (inca nu mi-ai aratat nicio contradictie, ceea ce ma face sa cred ca nu ai gasit inca niciuna) o sa te cred, o sa recunosc pe forum ca am gresit, si nu o sa mai cred ce scrie in Biblie. Eu pot sa ma schimb, tu poti?

Bonus, daca te plictisesti poti sa citesti asta:
Show Content
replyReply
#52
Mari erezii faceti baieti .... Ia uitativa in scrierile Sf Parinti ( Sf. Traditie) sa vedeti ce spun despre crearea lumii... Haha
replyReply
#53
Si anume? ...
replyReply
#54
Da nu credeti ca Dumnezeu a facut toate lucrurile in 7 zile obisnuite (din zilele noastre).. : o zi inseamna cateva milioane de ani.
replyReply
#55
(10-30-2012, 10:49 PM)Cryssalis Wrote: o zi inseamna cateva milioane de ani.

Si ai si niste chestii din-alea... oare cum se numesc?? ... aaaa da, dovezi. Sau trebuie sa te credem pe cuvant?
replyReply
#56
dovezi Haha, tiam precizat mai sus : Sf. Traditie Haha
replyReply
#57
(10-31-2012, 02:43 PM)Cryssalis Wrote: dovezi Haha, tiam precizat mai sus : Sf. Traditie Haha

Nu sunt familiar deloc cu elementele de genu asta de-ale religiei ortodoxe. Deci, poti dezvolta putin argumentul tau, dand si niste citate concrete?

"Sfanta Traditie cuprinde toate acele bunuri duhovnicesti, pe care le-am mostenit de la sfintii nostri inaintasi. Acestea sunt in deplina armonie cu Sfanta Scriptura si ne ajuta sa o intelegem corect." - Nu mai spune. Daca Sf. Traditie zice ca o zi din Geneza 1 e egala cu milioane de ani atunci nu e in deplina armonie cu Biblia, pentru ca Biblia e foarte clara la subiectul asta - 7 zile de 24 de ore.
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)