Poll: Veti juca Risen?
You do not have permission to vote in this poll.
Cu siguranta
67.57%
25 67.57%
Nu il voi juca, nu este facut de JoWood
2.70%
1 2.70%
Are cerintele de sistem prea ridicate
21.62%
8 21.62%
Astept sa vad prin ce se mai aseamana cu seria Gothic
8.11%
3 8.11%
Total 37 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Paralelă între Risen şi Gothic.
#1
aici puteti face o pralela intre Risen si seria Gothic, as dori insa sa fie ceva serios, ca poate mai sunt si altii care nu au jucat risen/gothic, si sper ca prin acest post, cat mai multi sa joace

Eu am terminat Risen si toate seriile Gothic, ce se aseamana?Ei bine cred ca Risen se aseamna foarte mult cu Gothic1 si Gothic2 in privinta povestii, protagonistul fiind un naufragiat(risen)/prizonier(gothic) care la inceputul jocului este strain in lume si avand abilitati de'abia suficiente pentru aspravietui mediului in care se incepe jocul. Cu privire la invatarea jocului putem spune ca cele 2 sunt foarte asemanatoare, nu exista tutorial, in Risen oricum ai niste tips care te ajuta la inceput. Dimensiunea hartii din Risen este aprorpiata cu cea din Gothic2, dar nu exista restrictii, toate zonele sunt accesibile(cu exceptia unor temple) inca de la inceput, lucru care ne aduce aminte de Gothic3.
Vocile personajelor sunt bine integrate si inregistrate,ceea ce dezvolta impresia ca ai juca Gothic.
Experienta se acumuleaza prin questuri indeplinite, masacrarea animalelor, carti, etc.
Pe fiecare nivel primeste 10LP pe care le poti investi in atribute sau abilitati , la fel ca in seria Gothic.

Ce difera?
Sistemul de lupta din Risen este diferit de cele din seria gothic, ai 3 optiuni in close-combat pe care te poti baza(sword,axe,staff), 2 in range-combat(bow, crossbow) si cristalele magice pe care le poti folosi doar ca magician sau luptator al ordinului, acestea fiind bullet,fire si ice, fiind range in general.
Un AI mi inteligent decat cel din seria Gothic, inamicul incercand sa te flancheze adesea, sa se fereasca de lovituri si sa te atace cat ataci, daca ai scut acesta incearca sa atace lateral ,etc.
Numai sunt zei, deci numai gasesti preoti, ironic gasesti o manstire plina de magi care protejeaza "holy flame" - "flacara sacra", acest lucru are un impact pronuntator in desfasurarea actiunii jocului.


Cei care au jucat ambele jocuri va rog sa continuati lista adaugand o asemanare si o deosebire
[font=Arial][size=medium][color=#1E90FF][align=center]
Don't hate the player, hate the game
replyReply
#2
Risen se aseamana cu gothic 2 NOTR prin faptul ca dimensiunea hartii e cam aceeasi.
[Image: 242idki.png]
replyReply
#3
se aseamana in multe privinte dupa cum povesteste crawler Smile
replyReply
#4
Risen seamana cu Gothic pe de o parte in stilul de lupta: Staff, Sword, Axe (Gothic 3 si Risen au aceste stiluri de lupta si poti avansa, diferenta este ca in Risen poti invata mult mai mult decat in Gothic 3 sa le folosesti).
Armele la Risen sunt grupate astfel:
Sword - Sabii si bate scurte.
Axe - Topoare, ciocane si sabii 'Two-handed' si 'Bastard Sword'
Staff - Tot ceea ce tine de sceptre si alte bete lungi etc (inclusiv matura)

Dupa ce avansezi in 'Sword', sabiile 'Bastard Sword' si 'Two-handed' intra in categoria 'Sword', ceea ce mi se pare destul de interesant, dar oarecum exagerat pentru armele extrem de lungi si grele, tinute doar intr-o manaHaha.

Asemanarea Gothic 1, 2 - Risen este facuta si de Ghilde (Guilds), 3 la numar si diferite ca armura, stiluri de lupta. Ghildele din Risen seamana mult cu cele din G2:
Gothic 2 - Mercenary (1 - Mercenary, 2 - Dragon Hunter)
Risen - Bandits (1 - Hunter, 2 - Fighter, 3 - Captain)

Gothic 2 - Fire Mage (1 - Novice, 2 - Fire Magician)
Risen - Mage (1 - Novice, 2 - Mage, 3 - High mage)

Gothic 2 - King's soldier (1 - Militia, 2 - Paladin)
Risen - Warrior of the Order (1 - Recruit, 2 - Warrior of the Order, 3 - Commandant)

Armurile si armele se echipeaza si in Risen si in Gothic cam la fel, controalele sunt asemanatoare, artefactele si multe alte obiecte. Plantele au nume asemanatoare, potiunile sunt cam la fel... etc.
Risen este intr-un fel o alta aventura Gothic, dar inceputul acestei aventuri este mult mai bine facut ca grafica in Risen fata de Gothic (deci un Gothic 1 cu grafica de Gothic 3, avand in vedere ca a exista o idee pt un astfel de proiect, ar fi avut de castigat).

Exista chiar si un material de forjare care face cele doua jocuri sa semene, avand importanta destul de mare in joc: Magic Ore (Gothic) - Obsidian (Risen)
replyReply
#5
Pai in comparatie cu Gothic are un Gameplay mult mai dezvoltat!

Ce are Gothic si nu are Risen(ce e mai important pentru mine): are mai mutle magii decat Risen, are o serie mare unde sunt multe moduri facute pentru el, are multe guilde unde te poti alatura
Versa: Gameplay dezvoltat, poveste frumoasa, Hero mai frumos, guilde cam putine chiar daca is bandits, warrior si magician, as fi dorit mai multe orase
Daca iti place Gothic da click pe imagine
[Image: vfU3.gif] [Image: DQeK.gif]
replyReply
#6
(12-29-2009, 05:20 PM)Z3R0 C00L Wrote: Ce are Gothic si nu are Risen(ce e mai important pentru mine): ... are o serie mare unde sunt multe moduri facute pentru el ...

Risen a aparut relativ recent... Peste ceva vreme vor fi moduri si pentru el... Wink
replyReply
#7
Ideea e urmatoare: eu vorbesc acu de prezent xD de aceea am specificat asta! Oricu sper sa apara Risen 2 xD continuarea dupa ce il bate pe God ala de la sf (am uitat cum il cheama sigur) Sper sa aiba si mai multe Guilde
Daca iti place Gothic da click pe imagine
[Image: vfU3.gif] [Image: DQeK.gif]
replyReply
#8
sunt asemanatoare prin mai multe lucruri; sistemul de lupta, cateva questuri, mapa, guilde si mai multe denumiri.Nu l-am terminat dar voi incerca sa vad poate se mai gaseste ceva pe la sfarsit.
replyReply
#9
Gothic in RISEN mod
© worldofrisen.de

~!~~~~~~~~~~~~DOWNLOAD LINK ~~~~~~~~~~~~~!~
Un video face cat ... cateva cuvinte:




Cateva poze fac cat 1000 de cuvinte, deci priviti:

Show Content
Show Content

----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#10
Ce vor ei sa faca este sa introduca lumea din Gothic inRisen sau doar ca introduca cate lucruri din Gothic in Risen ca o amintire? Adica sa recreeze feelingul din Gothic? Un mod indraznet Smile.
[Image: 242idki.png]
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Risen: Discuţii generale morpheus 60 28,292 01-24-2024, 07:15 PM
Last Post: meph144
  Risen 1 în limba română Grim 3 3,123 11-13-2016, 06:02 PM
Last Post: Grim
  Oferte, pachete, promotii jocurile Risen Bogdan 1 3,860 06-06-2014, 08:04 PM
Last Post: Bogdan
  Traducere Risen - v1.1 Bogdan 603 136,886 05-12-2013, 09:33 PM
Last Post: Robi
  Risen în română - tutorial instalare Szekemri 0 17,046 05-10-2013, 12:14 PM
Last Post: Szekemri
  Patchuri Risen IOANNAI 1 6,431 02-26-2013, 03:55 PM
Last Post: Warhell
  Risen 1: Traducere - v1 Szekemri 214 84,494 10-21-2012, 11:06 AM
Last Post: IOANNAI
  Risen Trailers & Screens Andrey 7 15,844 08-08-2012, 07:39 PM
Last Post: Bogdan
  Risen - Soundtrack Szekemri 1 8,855 03-26-2011, 07:17 PM
Last Post: Carnage
  Risen`s New Hero Kristi 9 14,122 03-25-2011, 02:49 PM
Last Post: Cryssalis

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)