Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Apocalipsa, 666, Mark of the Beast, Anti-Christ
#1
In acest thread se va discuta despre:
  • Apocalipsa
  • misteriosul numar 666
  • semnul fiarei
  • anti-Christ
replyReply
#2
da am inteles e un numar ''norcos'' care chiar aduce ghinion ca am patito odata :|
replyReply
#3
eu am castigat primul joc de poker din viata mea cu un cui de 6 b-)
.Chorus Romance says Good Night.
replyReply
#4
pentru tine Haha Haha Haha
replyReply
#5
About the anti-Christ:

A. The "little horn" or kingdom "came up among them"--the 10 horns which were the kingdoms of Western Europe (Daniel 7:8). So it would be a little kingdom somewhere in Western Europe.

B. It would have a man at its head who could speak for it (Daniel 7:8).

C. It would pluck up or uproot three kingdoms (Daniel 7:8).

D. It would be "diverse" or different from the other 10 kingdoms (Daniel 7:24).

E. It would make war with and "wear out" or persecute the saints (Daniel 7:21, 25).

F. It would emerge from the pagan Roman empire--the fourth world kingdom (Daniel 7:7, 8).

G. God's people (the saints) would "be given into his hand" for "a time and times and the dividing of time" (Daniel 7:25).

H. It would "speak great words against" or blaspheme God (Daniel 7:25). In Revelation 13:5, the Bible says the same power speaks "great things and blasphemies."

I. It would "think to change times and laws." Daniel 7:25.

Don't forget--all these identification points come directly from the Bible. They are not some human opinion or speculation. Historians could tell you quickly what power is being described. These points can fit only one power -- the papacy.
replyReply
#6
n-am rabdare sa citesc =))
.Chorus Romance says Good Night.
replyReply
#7
am o intrebare dar ce legatura are 666 cu diavolul doar nu sia pus el numarul asta :S sau sia pus :| Haha
replyReply
#8
(11-19-2009, 12:56 PM)Ilidan Wrote: am o intrebare dar ce legatura are 666 cu diavolul doar nu sia pus el numarul asta :S sau sia pus :| Haha

Apocalipsa cap. 13

"1. Apoi am statut pe nisipul marii. Si am vazut ridicandu-se din mare o fiara cu zece coarne si sapte capete; pe coarne avea zece cununi imparatesti, si pe capete avea nume de hula.

2. Fiara, pe care am vazut-o, semana cu un leopard; avea labe ca de urs, si gura ca o gura de leu. Balaurul i-a dat puterea lui, scaunul lui de domnie si o stapanire mare.

3. Unul din capetele ei parea ranit de moarte; dar rana de moarte fusese vindecata. Si tot pamantul se mira dupa fiara.

4. Si au inceput sa se inchine balaurului, pentruca daduse puterea lui fiarei. Si au inceput sa se inchine fiarei, zicand: "Cine se poate asemana cu fiara, si cine se poate lupta cu ea?"

5. I s-a dat o gura, care rostea vorbe mari si hule. Si i s-a dat putere sa lucreze patruzeci si doua de luni.

6. Ea si-a deschis gura, si a inceput sa rosteasca hule impotriva lui Dumnezeu, sa-i huleasca Numele, cortul si pe ceice locuiesc in cer.

7. I s-a dat sa faca razboi cu sfintii, si sa-i biruiasca. Si i s-a dat stapanire peste orice semintie, peste orice norod, peste orice limba si peste orice neam.

8. Si toti locuitorii pamantului i se vor inchina, toti aceia al caror nume n'a fost scris, dela intemeierea lumii, in cartea vietii Mielului, care a fost jungheat.

9. Cine are urechi, sa auda!

10. Cine duce pe altii in robie, va merge si el in robie. Cine ucide cu sabia, trebuie sa fie ucis cu sabie. Aici este rabdarea si credinta sfintilor.

11. Apoi am vazut ridicandu-se din pamant o alta fiara, care avea doua coarne ca ale unui miel, si vorbea ca un balaur.

12. Ea lucra cu toata puterea fiarei dintai inaintea ei; si facea ca pamantul si locuitorii lui sa se inchine fiarei dintai, a carei rana de moarte fusese vindecata.

13. Savarsea semne mari, pana acolo ca facea chiar sa se pogoare foc din cer pe pamant, in fata oamenilor.

14. Si amagea pe locuitorii pamantului prin semnele, pe cari i se daduse sa le faca in fata fiarei. Ea a zis locuitorilor pamantului sa faca o icoana fiarei, care avea rana de sabie si traia.

15. I s-a dat putere sa dea suflare icoanei fiarei, ca icoana fiarei sa vorbeasca, si sa faca sa fie omorati toti cei ce nu se vor inchina icoanei fiarei.

16. Si a facut ca toti: mici si mari, bogati si saraci, slobozi si robi, sa primeasca un semn pe mana dreapta sau pe frunte,

17. si nimeni sa nu poata cumpara sau vinde, fara sa aiba semnul acesta, adica numele fiarei, sau numarul numelui ei.

18. Aici e intelepciunea. Cine are pricepere, sa socoteasca numarul fiarei. Caci este un numar de om. Si numarul ei este: sase sute sase zeci si sase."

666 nu este numarul diavolului, ci este numarul prin care puteam sa-l identificam. Prima bestie descrisa in Apocalipsa 13 este reprezentata de protestantii din America de Nord, iar a doua bestie este reprezentata de papalitate.
replyReply
#9
Interesant threadul asta... ce parere aveti despre anul 2012? Credeti ca va avea loc intr-adevar Apocalipsa in acest an? Multe surse vechi, manuscrise, calendare ale unor triburi total diferite se leaga de acest an. Se spune ca in acest an va aparea la Ierusalim un anti-Christ care va incerca sa ne convinga ca el ne vrea binele, dar de fapt el va aduce un mare dezastru. Altii fac referire la acel experiment de la Geneva. Altii la schimbarea polilor Terrei...

Ce parere aveti despre pentagrama? Acea pentagrama in care se teleporteaza eroul din Gothic chiarHaha. Ce credeti despre acest semn, de ce l-au adoptat satanistii?

Ce spuneti despre masoni? (acel cult al unor oameni bogati, mafioti in mare parte, care vor sa diminueze populatia, care s-ar putea sa fie cauza aparitiei acestor virusi periculosi, a mortii in masa, oameni care l-au manipulat pe Bush si acum poate si pe Obama sa mentina razboaiele, presedinti care pareau stapanii lumii prin inalta lor functie, dar care erau de fapt marionetele masonilor, a mafiei).

666... dar ce spuneti despre 23?

Necro!!! Nu mai da raspunsuri asa lungi omule!HahaHaha
replyReply
#10
(11-19-2009, 07:43 PM)Edg Wrote: Interesant threadul asta... ce parere aveti despre anul 2012? Credeti ca va avea loc intr-adevar Apocalipsa in acest an?

Poate da, poate nu, doar Dumnezeu stie.

(11-19-2009, 07:43 PM)Edg Wrote: Ce parere aveti despre pentagrama? Acea pentagrama in care se teleporteaza eroul din Gothic chiarHaha. Ce credeti despre acest semn, de ce l-au adoptat satanistii?

Nu sunt foarte documentat in acest subiect, dar pe mine nu prea ma intereseaza semnele celor care sunt impotriva lui Dumnezeu.

(11-19-2009, 07:43 PM)Edg Wrote: Ce spuneti despre masoni? (acel cult al unor oameni bogati, mafioti in mare parte, care vor sa diminueze populatia, care s-ar putea sa fie cauza aparitiei acestor virusi periculosi, a mortii in masa, oameni care l-au manipulat pe Bush si acum poate si pe Obama sa mentina razboaiele, presedinti care pareau stapanii lumii prin inalta lor functie, dar care erau de fapt marionetele masonilor, a mafiei).

Posibil sa fie adevarat acest lucru, nu stiu.

(11-19-2009, 07:43 PM)Edg Wrote: 666... dar ce spuneti despre 23?

Pentru ca 666 este mentionat in Biblie, spre deosebire de 23.

(11-19-2009, 07:43 PM)Edg Wrote: Necro!!! Nu mai da raspunsuri asa lungi omule!HahaHaha

De ce? Haha
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  2012 - Apocalipsa sau Coincidenta? Kristi 43 12,001 10-19-2009, 08:32 PM
Last Post: Carnage

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)