Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nirvana tribute
#1
Drept fan al muzicii lor, imi asum acest moft de a face un thread dedicat acestei trupe. Desi riscul ca el sa nu fie prea populat de userii forumului este mare, threadul trebuie sa existe. Motivele mai jos.

Nirvana a reprezentat unul dintre cele mai mari fenomene din istoria muzicii, influentand prin muzica lor majoritatea tinerilor. Alte genuri de muzica au fost pur si simplu 'desfiintate'. Muzica rap a cazut dintr-odata in perioada in care Nirvana si-a avut perioada de glorie.

In 7 ani de zile formatia a devenit una dintre cele mai cunoscute formatii de rock din istorie, depasindu-l pe Michael Jackson in topuri (care in acea vreme era si el un fel de zeu in muzica) si instigand tinerii la trezire si la actiune, Nirvana a ajuns.

Pentru cei care nu stiu, trupa Nirvana a incetat sa existe din anul 1994, cand solistul trupei s-a sinucis.

---------------------------------------------------------

Acum eu voi incepe cu video-uri. Daca mai am 'sustinatori', ii astept. Haha ~Nu incep cu Come as you are, ca stiu ca a devenit cunoscuta pe forum.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#2

A scris melodia dupa ce a citit un articol din ziar, despre rapirea, torturarea si violarea unei fete de 14 ani...
replyReply
#3
Topic despre nirvana si nimeni nu a pomenit smells like teen spirit?
Din cate stiu asta a fost melodia care ia ridicat.
La 15 ani eram fan inrait nirvana,am avut o perioada in care doar pe ei ii ascultam.
replyReply
#4
(11-17-2012, 07:32 PM)meph144 Wrote: Topic despre nirvana si nimeni nu a pomenit smells like?
Din cate stiu asta a fost melodia care ia ridicat.

Mi se pare ca e prima piesa cu videoclip pe care au realizat-o. Si uitandu-te la versuri, poti sa-ti dai seama de asta. Smile Nu stiu cum, dar reusesc si prin piese ale caror versuri nu prea au mare legatura intre ele sa transmita mesajul piesei. Pentru ei se simtea spiritul tineretului. Acum nici nu mai stiu daca exista acel spirit.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#5
Show Content
Grin
replyReply
#6
Poate nu multi stiti, dar multe trupe mari au compus melodii in memoriam Kurt Cobain. Printre ele Red Hot Chili Peppers, Foo fighters (fostul tobosar de la Nirvana) si REM.



Lyrics in spoiler
Show Content




Show Content

----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#7
Deasemenea , o gramada de cover-uri pe youtube. Aici un exemplu bun:
replyReply
#8
Mi se pare foarte ok formatia . nu pot sa spun ca sunt foarte mare fan dar e foarte ok. Smile
replyReply
#9

Personal nu-mi place ideea lor. Sa incerci sa imiti o formatie in felul asta. O formatia a carui solist facea versuri care duceau la concluzia: Come as you are.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#10

Melodia a aparut mult dupa ce a murit Cobain, e un home demo remastered, aparut in 2002,sper sa nu gresesc.
Oricum, e geniala melodia...pe langa altele>d.
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)