Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Clubul cinefililor
#18
Valhalla Rising, a fost unul dintre filmele de care am auzit in treacat de la un bun prieten de-al meu. Pur si simplu imi povestise din film si imi spusese ca se leaga de vikingi...asa ca asta m-a aruncat cu toata increderea spre a-l viziona. Prima data l-am vazut acum 2 ani si l-am revazut de vreo 3 ori. Pot spune ca la inceput nu mi-am dat seama de simbolistica ce o contine filmul a trebuit sa il mai vad de 2 ori ca sa imi fac niste idei. A treia oara l-am urmarit cu o verisoara de-a mea, iar dupa ce l-a vazut, mi-a cantat o saptamana la rand ca atunci cand isi aminteste de secventa acea dura cu tipul legat de piatra ii se face rau. Ma rog, clar nu e de vizionat cu o fata langa tine fie ea verisoara sau orice altceva.Haha
Vorbind despre calitatea filmului, chiar mi-au placut peisajele foarte mult, toata atmosfera inconjuratoare, sunetul de fundal. Nu mi-a placut faptul ca nu s-au chinuit prea mult in ceea ce priveste costumele. Adica nu au prea luat in serios detaliile, iar accentul lor e destul de ciudat. Totusi intreaga tacere in care se cufunda filmul ofera suspans privitorului.
In ceea ce priveste simbolistica:
One Eye ar putea fi asemanat cu Odin, de fapt ai putea zice ca e chiar Odin. Deoarece in mitologia nordica se stia ca Odin vine in Midgard(lumea pamanteana) din cand in cand sub diferite forme. Mai ales sub forma unui razboinic. Asemanarile dintre zeitate si personajul principala l filmului sunt numeroase. One eye are un singur ochi ca si Odin. Zeul sacrificandu-si ochiul pentru a-si imbunatati vederea si pentru a putea vedea tot ce se intampla in lume...ba chiar sa poata privi ce rezerva viitorul. Calitati pe care le detine si One Eye, acesta prevazand diferite intamplari(aratate cu rosu sangeriu in film) ba chiar miscarile pe care le va face cel cu care se bate. Acesta ca zeitate reincarnata prefera sa nu vorbeasca...probabil aceasi poveste despre zeitatile care nu vor sa le fie auzita vocea de catre pamanteni. Dotat cu aceleasi calitati de lider ca ale lui Odin(intelepciune, bunatate, generozitate si curaj) acesta isi continua drumul folosindu-l pe pusti ca pe propria sa voce.
Finalul, reprezinta defapt sacrificiul facut de zeitate pentru a salva viitoarele generatii ale propriului sau neam. Astfel prefera sa moara si sa ofere continuitate poporului decat sa infrunte oponentii si sa riste sa omoare si baiatul. Daca ati observat, la un moment dat One Eye face un turn din pietre...ei bine acel turn ar putea reprezenta mormantul sau, locul prin care se intoarce inapoi in Asgard, lumea zeilor. Lucru ce e vizibil chiar la final cand este aratat scufundandu-se in apa. Intalnirea cu crestinii si tot drumul alaturi de ei poate insemna ca Odin se simte inlantuit de noua religie ce este adusa pe acele pamanturi...astfel toti crestinii care ii mor de taisul sabiei il elibereaza.
Un film foarte frumos cu plusurile si minusurile lui. Intradevar nota de pe imdb e foarte mica pentru ceea ce a fost acest film, merita mult mai mult.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply


Messages In This Thread
Clubul cinefililor - by Szekemri - 01-22-2013, 04:25 PM
RE: Clubul cinefililor - by Zamolxis1 - 01-27-2013, 08:48 PM
RE: Clubul cinefililor - by Bogdan - 01-28-2013, 12:42 AM
RE: Clubul cinefililor - by Szekemri - 01-28-2013, 06:09 PM
RE: Clubul cinefililor - by Bogdan - 01-31-2013, 03:55 PM
RE: Clubul cinefililor - by Warhell - 01-31-2013, 06:03 PM
RE: Clubul cinefililor - by Bogdan - 01-31-2013, 08:57 PM
RE: Clubul cinefililor - by Zamolxis1 - 02-02-2013, 12:14 AM
RE: Clubul cinefililor - by Warhell - 02-03-2013, 03:31 PM
RE: Clubul cinefililor - by Zamolxis1 - 02-03-2013, 03:47 PM
RE: Clubul cinefililor - by Szekemri - 02-03-2013, 04:39 PM
RE: Clubul cinefililor - by Warhell - 02-03-2013, 05:09 PM
RE: Clubul cinefililor - by Bogdan - 02-03-2013, 05:53 PM
RE: Clubul cinefililor - by Warhell - 02-03-2013, 06:01 PM
RE: Clubul cinefililor - by Bogdan - 02-08-2013, 03:08 PM
RE: Clubul cinefililor - by Zamolxis1 - 02-09-2013, 08:31 PM
RE: Clubul cinefililor - by Bogdan - 02-09-2013, 08:51 PM
RE: Clubul cinefililor - by Altair xD - 02-10-2013, 12:07 PM
RE: Clubul cinefililor - by Bogdan - 02-17-2013, 10:53 PM

Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Clubul cinefililor - Discutii generale Bogdan 98 25,496 03-05-2013, 12:12 PM
Last Post: Bogdan

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)