Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Curiozitati in legatura cu povestea Gothic.
#1
Wink 
Salutare! Inca un thread special pentru fanii seriei. Smile

Intrebare: Care sunt cele mai mari curiozitati pe care le-ati avut cand jucati Gothic (1 , 2 si 3 ) ?
1. La care ati aflat raspunsul, ulterior.
2. La care inca nu ati aflat un raspuns (daca exista Haha)

1.La mine au fost urmatoarele:
- Nu stiam care era faza cu tabara banditilor din apropierea canionului in care se afla acel Troll. Nu stiam de ce ma ataca fara sa fac nimic si credeam ca ar trebui sa fie un quest ceva pe acolo deoarece unul dintre ei avea si nume. (Quentin parca)
- Nu stiam care era treaba cu manastirea aia veche ( sau ce era ) unde poarta era inchisa si erau niste Snapperi inauntru. De asemenea, ma gandeam ce altceva mai e inauntru si cum sa fac sa intru acolo. Grin Asta pentru ca am dat de ea pana la questul cu focusul.
- Nu stiam care era treaba cu fortareata din munti si ma gandeam oare ce o sa gasesc acolo. La fel si cu turnul ala scufundat din apropiere. Faza e ca ambele le-am gasit cand exploram harta si dabia eram in capitolul 2 si nu aveam ce cauta pe acolo. Haha

2.Inca am urmatoarele curiozitati:
- Ce cauta novicele ala in mijlocul mlastinii in baraca aia inconjurata de Swampsharks ? Haha
- Ce s-a intamplat cu Swamp Camp in Gothic 2? Presupunand ca tot ce era construit din lemn a fost distrus de dragoni oare ce s-a intamplat cu templul? Cred ca era mai interesant sa fii vazut niste ruine din Swamp Camp in Gothic2. Probabil as fi explorat imprejurarile foarte curios.
- Ce se intampla cu Bilgot dupa ce il ajuti sa scape din Valley of Mines? ( Gothic 2 )
- De ce au albit Angar si Vatras brusc in Gothic 3 ? Haha (joking)
"Recollect your thoughts don't get caught up in the mix, cause the media is full of dirty tricks. Only God can judge me!"
replyReply
#2
Păi novicele ăla spune că s-a săturat de Baali, aşa că s-a refugiat acolo.
Sup
replyReply
#3
(01-27-2013, 04:39 PM)GothicFanForever Wrote: 1. La care am aflat raspunsul.

  • Tabara aceea de hoti aflata in colonie, izolata de lume si care nu este inclusa sau mentionata in nici un quest. Ei ataca pe oricine si nu gaseam nici o logica a lor.

    Dupa un timp am aflat ca cei care au facut jocul planuiau sa-i includa in joc, formand o a 4-a tabara, dar s-a renuntat la aceasta idee din nu stiu ce motive.

    [Image: 20-20.jpg]

  • Nici eu n-am stiut ce e cu tabara banditilor din Gothic 2, asta pana cand l-am vazut pe Dexter conducandu-i.



Quote:Inca am urmatoarele curiozitati:
- Ce cauta novicele ala in mijlocul mlastinii in baraca aia inconjurata de Swampsharks ? Haha
- Ce s-a intamplat cu Swamp Camp in Gothic 2? Presupunand ca tot ce era construit din lemn a fost distrus de dragoni oare ce s-a intamplat cu templul? Cred ca era mai interesant sa fii vazut niste ruine din Swamp Camp in Gothic2. Probabil as fi explorat imprejurarile foarte curios.
- Ce se intampla cu Bilgot dupa ce il ajuti sa scape din Valley of Mines? ( Gothic 2 )
- De ce au albit Angar si Vatras brusc in Gothic 3 ? Haha (joking)

1. Parca puteai sa-l iei dupa tine, nu? De altfel, nu stiu unde puteai sa-l duci sau ce sa-i faci.

2. Si mie mi-ar fi placut. Ce s-a intamplat cu templul doar Piranha stie.

3. Nu mai tin minte.

4. Toti au avut de suferit la aspectul fizic. Thorus a avut cea mai mare schimbare dupa mine.

Te-am lamurit de n-am mai putut. Haha
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#4
(01-27-2013, 05:20 PM)Terente Wrote:
(01-27-2013, 04:39 PM)GothicFanForever Wrote: 1. La care am aflat raspunsul.

  • Tabara aceea de hoti aflata in colonie, izolata de lume si care nu este inclusa sau mentionata in nici un quest. Ei ataca pe oricine si nu gaseam nici o logica a lor.

    Dupa un timp am aflat ca cei care au facut jocul planuiau sa-i includa in joc, formand o a 4-a tabara, dar s-a renuntat la aceasta idee din nu stiu ce motive.

    [Image: 20-20.jpg]

  • Nici eu n-am stiut ce e cu tabara banditilor din Gothic 2, asta pana cand l-am vazut pe Dexter conducandu-i.



Quote:Inca am urmatoarele curiozitati:
- Ce cauta novicele ala in mijlocul mlastinii in baraca aia inconjurata de Swampsharks ? Haha
- Ce s-a intamplat cu Swamp Camp in Gothic 2? Presupunand ca tot ce era construit din lemn a fost distrus de dragoni oare ce s-a intamplat cu templul? Cred ca era mai interesant sa fii vazut niste ruine din Swamp Camp in Gothic2. Probabil as fi explorat imprejurarile foarte curios.
- Ce se intampla cu Bilgot dupa ce il ajuti sa scape din Valley of Mines? ( Gothic 2 )
- De ce au albit Angar si Vatras brusc in Gothic 3 ? Haha (joking)

1. Parca puteai sa-l iei dupa tine, nu? De altfel, nu stiu unde puteai sa-l duci sau ce sa-i faci.

2. Si mie mi-ar fi placut. Ce s-a intamplat cu templul doar Piranha stie.

3. Nu mai tin minte.

4. Toti au avut de suferit la aspectul fizic. Thorus a avut cea mai mare schimbare dupa mine.

Te-am lamurit de n-am mai putut. Haha

Nu era vorba neaparat de lamurit. Era vorba sa mai posteze si altii curiozitati asemanatoare pe care le-au avut cand au jucat Gothic. Haha Si eu tot despre tabara de banditi din Gothic 1 vorbesc ( nu de cea din G2 condusa de Dexter). Cat despre ala din Swamp Camp... Nu am apucat niciodata sa vorbesc cu el, deoarece cand ma apropiam de el o lua la fuga si era omorat imediat Haha (nu stiu din ce motiv)

(01-27-2013, 05:11 PM)Warhell Wrote: Păi novicele ăla spune că s-a săturat de Baali, aşa că s-a refugiat acolo.

La mine fugea mereu cand veneam sa vorbesc cu el deoarece mai mereu aduceam dupa mine vreo 2-3 Swampsharks Haha De aceea, nu am reusit sa vad ce zice ca il omorau aia mereu. Grin
"Recollect your thoughts don't get caught up in the mix, cause the media is full of dirty tricks. Only God can judge me!"
replyReply
#5
De fapt, daca imi amintesc bine, tabara aceea e parte din New Camp, cei de acolo se ocupau cu jefuirea convoaielor cu provizii care faceau drumul Old Camp - Old Mine. In Gold Mod parca i-au introdus in joc la nivel de quest-uri, dar nu recomand, e destul de necizelat modul.

Apropo de tipul din Swamp Camp, alaturi de Mud e singurul NPC pe care il poti face sa te urmeze. Asta ma face sa ma gandesc ca probabil era planuit un astfel de personaj si in New Camp, si poate chiar si posibilitatea de alcatuire al unui party. Asta ar fi fost foarte, foarte interesant si ar fi diversificat foarte mult gameplay-ul.

Also, don't quote the last post (mai ales cand e foarte lung).
replyReply
#6
Nu stiu daca topicul asta e neaparat cel potrivit ca sa postez asta pentru ca nu e ceva story related. Anyway, poate va amintiti ca in Gothic 2 poti gasi niste fantome sub forma de globuri luminoase, pe care in Night of the Raven poti sa le dresezi ca sa iti caute diverse obiecte. Ei bine, in caz ca va intrebati ce sunt acele luminite, Wikipedia raspunde:

Wikipedia - Will-o-the wisp Wrote:A will-o'-the-wisp /ˌwɪl ə ðə ˈwɪsp/ or ignis fatuus (pron.: /ˌɪɡnɨs ˈfætʃuːəs/; Medieval Latin: "foolish fire") is a ghostly light seen by travellers at night, especially over bogs, swamps or marshes. It resembles a flickering lamp and is said to recede if approached, drawing travellers from the safe paths. A folk belief well attested in English folklore and in much of European folklore, the phenomenon is known by a variety of names, including jack-o'-lantern, hinkypunk, and hobby lantern in English.

In European folklore, these lights are held to be either mischievous spirits of the dead, or other supernatural beings or spirits such as fairies, attempting to lead travellers astray.
A modern Americanized adaptation of this travellers' association frequently places swaying ghost-lights along roadsides and railroad tracks. Here a swaying movement of the lights is alleged to be that of 19th- and early 20th-century railway workers supposedly killed on the job.
Sometimes the lights are believed to be the spirits of unbaptized or stillborn children, flitting between heaven and hell. Modern occultist elaborations bracket them with the salamander, a type of spirit wholly independent from humans (unlike ghosts, which are presumed to have been humans at some point in the past).
Nu stiu daca au fost gandite de la inceput ca animale de companie sau au fost introduse pentru diversitate (cu scopul de a te atrage inspre pericole; chiar mi s-a intamplat sa dau in haite de lupi sau alte lighioane in timp ce le urmaream), insa ideea mi se pare foarte tare. Cam asta e diferenta dintre PB si jocurile lor, si restul lumii.
replyReply
#7
(01-27-2013, 05:59 PM)Bogdan Wrote: Apropo de tipul din Swamp Camp, alaturi de Mud e singurul NPC pe care il poti face sa te urmeze.

Ai uitat de Dust Smile.
[Image: 242idki.png]
replyReply
#8
I don't know the guy. Detaliaza.

LE: Aha, am inteles. Guess that also counts.
replyReply
#9
Dusty e un digger din old camp. Cand un guru iti cere sa aduci inca un om in secta, trebe sa mergi la el, iar la poarta iti vor cere garzile 100 ore pentru ca a avut el gura mare.
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Gothic Remake Szekemri 59 7,490 03-19-2024, 07:43 PM
Last Post: Cyrus35
  20 ani de Gothic 2 Cyrus35 0 450 11-27-2022, 09:05 PM
Last Post: Cyrus35
  Să jucăm Gothic 1 pentru prima dată - 2018 FrenzyRageQuit 2 2,068 02-09-2018, 10:33 PM
Last Post: FrenzyRageQuit
  Gothic 2 Gold Edition problema ZeKo 3 2,591 07-05-2017, 10:04 PM
Last Post: ZeKo
  gothic 4 probleme cu incarcarea salvarilor danclaudiu95 2 2,065 06-27-2017, 09:21 PM
Last Post: cornel
  Download Gothic iReal2015 2 2,124 12-18-2016, 10:25 PM
Last Post: iReal2015
  Gothic 2 - Nelamuriri simba10 0 1,545 11-16-2016, 12:01 AM
Last Post: simba10
  Gothic 2 Velaya directX in romana Grim 4 2,486 10-30-2016, 10:24 AM
Last Post: Grim
  Gothic III Forsaken Gods in limba romana Grim 2 2,225 10-15-2016, 02:44 PM
Last Post: Grim
  Gothic 3 CM 3.0+Quest Pack in limba romana Grim 12 5,127 10-08-2016, 10:21 AM
Last Post: Grim

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)