Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Discuţii Zilnice 9
#1
Continuaţi să discutaţi. Smile
Astăzi chiar e o zi destul de importantă.
Pe 2 februarie 1943 bătălia de la Stalingrad s-a terminat cu victoria sovieticilor.
Sup
#2
Cea mai trista zi pentru tine?
#3
Nu neapărat tristă, ci dezamăgitoare ... pentru că nemţii din Stalingrad s-au bazat pe românii noştrii .. iar noi i-am dezamăgit.
Sup
#4
Asta chiar nu am stiut-o cu romanii...poti sa o dezvolti putin. Nu de alta dar sunt curiosSmile.
Show Content

Warhell nu cred ca exista natiune care sa nu aiba in dotare o bomba nucleara. Si in plus chinezii nu au doar cateva fabrici ci detin cam tot ce inseamna brand-uri in lumea asta. Majoritatea dintre ele ale americanilor sau a statelor membre NATO. Iar in perioada razboiului din Vietnam, nu cred ca aveau ceva de pierdut chinezii.
Si in plus coreeni nu le-ar putea face fata americanilor. Gandeste-te doar la razboiul din Irak...pe vremea aceea Irakul avea a 3 a armata in lumea ca dotare si marime. Iar in acel razboi nu au reusit sa doboare nici macar un avion american. Cerul era plin de obuze, dar niciunul nu lovea avioanele. Pierderile americanilor au fost infime. Chiar crezi ca ar reusi o tara ca si Coreea sa le faca fata americanilor. Ti-am spus, pana nu intra si rusii in discutie, sigur nu e vorba de ceva de amploare. Cand vor intra rusii, vor intra toate popoarele est europene alaturi de ei impreuna cu tot Orientul(Islamici si budisti). Atunci se va putea vorbi de ceva de amploare. Si tot atunci daca Romania nu va face alegerea corecta, sunt sanse mari sa apara pe harta ca provincia anexata a unei tari. Sa speram ca nu va fi asa.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

#5
Păi românii se aflau pe Don, în partea dreaptă a Stalingradului, practic, era cel mai vulnerabil punct unde putea începe o ofensivă sovietică ... zis şi făcut..ne-au împins şi împins până ce au încercuit întreg Stalingradul. O armată întreagă distrusă .... păcat.
Sup
#6
http://www.metalhead.ro/sabaton/stiri-sabaton.html
warhell trupa ta preferata concerteaza.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

#7
Ştiam...a pus şi pe contul lor oficial de Facebook. Probabil am să mă duc dacă mai găsesc bilete..Haha
Carolus Rex e cel mai tare album al lor. Grin
Sup
#8
Nu am prea ascultat Sabaton. Am inteles ca ei canta despre razboi si chestii de genul. Iron Maiden din cate stiu canta despre diferite perioade ale istoriei.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

#9
@Beowulf: Oare cati actori ar continua sa isi joace rolul dupa ce tocmai s-au taiat destul de urat la mana in timpul filmarii unei secvente destul de lungi, ca si DiCaprio?
#10
Da, Sabaton sunt geniali. Au cântat despre WW2, WW1 şi Imperiul Suedez (În Carolus Rex).
http://www.youtube.com/watch?v=OMvFPp8dncU
Cred că e singurul album în care au scos melodiile şi pe limba lor. Îmi place mult mai mult, sper că doar aşa o vor continua, ca cei de la Rammstein.
Chiar şi pe albumul în limba engleză, melodia Ruina Imperii e tot în suedeză. E super tare! Grin

Cât despre DiCaprio .. mereu mi-a plăcut cum a jucat .. pune pasiune în asta .. Cârtiţa şi Titanicul fiind filmele mele preferate ale lui.
Sup


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... Szekemri 1,000 110,777 03-06-2015, 08:26 PM
Last Post: Hydrax
  Discutii Zilnice #8 Robi 944 147,058 02-02-2013, 09:40 PM
Last Post: Warhell
  Discuţii Zilnice #7 Szekemri 980 201,620 10-13-2012, 08:12 PM
Last Post: Robi
  Discuţii Zilnice #6 Zamolxis1 949 144,359 07-12-2012, 12:02 PM
Last Post: Robi
  Discuţii Zilnice #5 Carnage 953 155,085 02-14-2012, 06:28 PM
Last Post: Carnage
  Discuţii zilnice #4 Zamolxis1 993 188,362 01-05-2012, 10:51 PM
Last Post: Carnage
  Discutii New Rpg Cryssalis 1,002 298,298 01-05-2012, 08:56 PM
Last Post: Zamolxis1
  Discutii Zilnice #3 Carnage 1,000 217,109 10-18-2011, 07:58 PM
Last Post: Szekemri
  Discutii Zilnice #2 Raducu' 499 76,807 09-04-2011, 11:06 PM
Last Post: Warhell
  Discutii Zilnice #1 Ducipal 1,020 188,240 02-19-2011, 03:43 PM
Last Post: Raducu'

Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)