Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Maghiari vs români
#1
Avand in vedere povestea acelei fete care a purtat o bentita tricolora cu cele 3 culori ale steagului Romaniei si dupa spusele ei a fost batjocorita si toate cele, bentita fiindu-i confiscata de diriginta, va invit sa dezbatem aici.

The story of Misses Sabina Elena:


https://www.google.ro/search?q=sabina+el...annel=fflb

E clar ca tot ce a facut ea a facut se rezuma la o simpla 'razbunare' indreptata catre colegii ei care au facut aproape aceeasi faza de 1 decembrie. Dar... nu asta m-a interesat pe mine. De ce isi permit maghiarii sa faca asta in tara noastra? Adica sa ma amentite pe mine cineva cu moartea pentru ca port ce vreau eu (inclusiv specific nationalist)? Cred ca le-am permis prea mult.. si le-am permis prea mult prin nepasare.. pt. ca asa suntem noi.

Ce ziceti?
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#2
Eu zic că maghiarii nu mai au ce căuta în România. Au ţara lor, să plece acolo ! Consider că România a fost un stat foarte tolerant faţă de maghiarii ce au ţâpat cu noroi pe ţara noastră. ... aceiaşi maghiari ce continuă să ne facă ţigani şi pretind că Transilvania e o regiune maghiară. ... ce să mai zic de ţinutul secuiesc ? Care prima dată a fost ocupat de români, români ce au fost aruncaţi cu forţă de acolo de către unguri.
În concluzie, ungurii nu merită autonomie sau orice altceva din ţara asta !
Sup
replyReply
#3
(03-22-2013, 04:53 PM)Warhell Wrote: Eu zic că maghiarii nu mai au ce căuta în România. Au ţara lor, să plece acolo !

???

Atunci nici romanii nu mai au ce cauta in Spania, Italia, Anglia si Statele Unite, pentru ca si noi avem tara noastra. Esti adeptul ideii ca fiecare trebuie sa stea in tara a carui cetatean este?

On-topic: Dupa cum zicea profu' meu de istorie astazi, daca cumva cineva i-ar face ceva acelei fete sunt mari sanse sa se ajunga la un razboi civil (daca am fi auzit ca 10 parlamentari au fost batuti nu-stiu-unde, pe nimeni nu l-ar fi interesat chestia asta, dar deoarece suntem romani si ne putem pune in pielea acelei fete careia nu ii s-a dat dreptul sa poarte o bentita tricolora in Romania, am fi gata sa iesim la lupta pentru a ne apara "drepturile" in propria noastra tara), ceea ce va afecta puternic economia Romaniei. Stiti cat a crescut euro-ul in perioada incercarii de demitere a lui Basescu, nu? Imaginati-va ce va fi daca euro-ul va atinge 10 lei cu oamenii care au rate la banci?
replyReply
#4
Aprob oarecum cu a doua parte a postului tău, Kristi. Dar dacă e să pleci într-o altă ţară, for god sake, nu încerca să preiei controlul ţării respective şi nu fă spaniolii, italienii, englezii sau americanii să simtă că trăiesc într-o ţară străină.
Te duci în altă ţară ca să munceşti, te duci să vizitezi .. te duci să te distrezi să faci orice altceva dar nu să impui !!
Sup
replyReply
#5
Cati ROMANI,zic romani,nu ciori albe sau chiar ciori,fac nazuri in alte tari?Cati ROMANI fac Romania de ras afara?Nu cred ca exista,toti cei din afara sunt acolo pentru ca este adevarat,au un trai mai bun si in majoritatea cazurilor sunt oamnei mari,oameni importanti,nu spalatori de wc-uri sau dracu stie ingrajitori de batrani.Tie ti se pare normal ca in tara TA cineva sa se uite urat la tine pentru ca vorbesti in limba TA?Sa fi injurat in ROMANIA ca esti ROMAN?Daca nu cumva esti ceva maghiar cred ca ar trebui sa nu ti sa para normal asa ceva.
Don't Smoke. Drink Coke. Or do them both.


replyReply
#6
Maghiarii din transilvania sunt in tara noastra de 1000 de ani. Nu poti trimite pe nimeni in tara in care au trait stramosii lui pentru ca e absurd. Trebuie sa invatam sa convietuim impreuna, alta solutie nu exista.
replyReply
#7
(03-22-2013, 05:06 PM)Kristi Wrote: On-topic: Dupa cum zicea profu' meu de istorie astazi, daca cumva cineva i-ar face ceva acelei fete sunt mari sanse sa se ajunga la un razboi civil (daca am fi auzit ca 10 parlamentari au fost batuti nu-stiu-unde, pe nimeni nu l-ar fi interesat chestia asta, dar deoarece suntem romani si ne putem pune in pielea acelei fete careia nu ii s-a dat dreptul sa poarte o bentita tricolora in Romania, am fi gata sa iesim la lupta pentru a ne apara "drepturile" in propria noastra tara), ceea ce va afecta puternic economia Romaniei. Stiti cat a crescut euro-ul in perioada incercarii de demitere a lui Basescu, nu? Imaginati-va ce va fi daca euro-ul va atinge 10 lei cu oamenii care au rate la banci?

Să ştii că s-ar putea întâmpla. Însă nu ştiu ce fel de război civil va fi ... mie îmi e de un război cu Ungaria, deşi e imposibil atâta timp cât facem parte din NATO şi UE.
Oricum, un război civil cu siguranţă ar însemna moartea tuturor ungurilor din Transilvania....şi probabil că ştiu şi ei asta.
Constituţia României spune : Stat de drept şi indivizibil. În mod normal, dacă s-ar aplica legea, mulţi unguri ar ajunge la inchisoare sau ar fi fost aruncaţi peste graniţă.
Asta a făcut şi Slovacia şi uite că au scăpat de problema minorităţii ungureşti .. păcat că acest guvern e orb.
Sup
replyReply
#8
Si noi avem frati in alta tari, de exemplu Ucraina,exista o comunitate de 60 de mii de romani care nu au habar de tara lor,s-au nascut si crescut acolo,dar ei sunt romani,in scoli au maxim 20 de manuale dupa care pot invata,pot prinde decat un singur post radio romanesc si au la tv 45 de minute pe saptamana un singur post in limba romana,nu au de unde procura carti si tot asa.
Nu cred ca maghiari din covasna au aceeasi problema.
Don't Smoke. Drink Coke. Or do them both.


replyReply
#9
(03-22-2013, 05:24 PM)Raducu Wrote: Maghiarii din transilvania sunt in tara noastra de 1000 de ani. Nu poti trimite pe nimeni in tara in care au trait stramosii lui pentru ca e absurd. Trebuie sa invatam sa convietuim impreuna, alta solutie nu exista.

NOI SĂ ÎNVĂŢĂM?!?! Ei să înveţe atâta timp cât EI fac parte din statul nostru ! Dacă nu le convine să plece !
Sup
replyReply
#10
(03-22-2013, 05:28 PM)Warhell Wrote: păcat că acest guvern e orb.

Orb.. sa nu dam vina pe capacitati ale simturilor.. aici e vorba de prostie si incompetenta. Si mai grav e ca noi (generatia tanara) suntem singurii care pot lua decizii care pot schimba ceva. Si noi chiar nu prea avem chef.. (vorbesc in numele meu)

Cat despre evacuarea maghiarilor, e o prostie cum a spus si Radu. Dar asta nu inseamna ca ei au dreptul de a incerca o separare sau o denigrare a Romaniei sau a oricarui lucru ce tine de tara noastra (limba, cultura, etc).
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)