Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tutoriale video Blender
#11
pai de la textures am adaugat eu o imagine din gothic de la textures cea cu apa...mai sus vroiam sa zic textura cu apa...in fine da ideea e ca atunci cand dau apply la textura imi scrie can't not find image cube.png...
FlowerFlower
replyReply
#12
(05-11-2013, 06:10 PM)dorelys Wrote: pai de la textures am adaugat eu o imagine din gothic de la textures cea cu apa...mai sus vroiam sa zic textura cu apa...in fine da ideea e ca atunci cand dau apply la textura imi scrie can't not find image cube.png...

E ceva mai complicat....si acuma tre sa plec si n-am cand sa iti explic...
Iar pentru apa, iti trebuie doua plane suprapuse cu fetele in directii diferite...care din nou, e mai ciudat si trebe explicat...
replyReply
#13
Apa ma bate si pe mine, ca m-am chinuit ceva timp sa imi iasa..
Dar o sa incerc..
replyReply
#14
Am rezolvat treaba cu apa...am adaugat textura din spacer...
FlowerFlower
replyReply
#15
Nu baga textura de apa din spacer...pentru ca daca o testezi in joc, ai sa vezi ca fugi pe ea sau pici prin ea..
replyReply
#16
So am un cub si am dat subdivide la mai multe fete, dar dupa ce fac asta, daca selectez alta fata si dau subdivide nu se imparte in mai multe parti mai mici, ci se deplaseaza punctul care marcheaza centrul. Vreo idee de ce?
replyReply
#17
Stiu ce zici, dar n-am elucidat enigma.
Dar, incearca sa selectezi doua fete , shift+click, si dai subdivide.
replyReply
#18
O sa incerc cum ai zis tu. Intre timp am construit o cascioara - am pus-o si in folderul de DropBox daca vreti sa o vedeti mai bine, plus poza mai jos - si nu prea mi-am dat seama cum pot sa ordonez obiectele, sa le pun pe toate in acelasi plan. Se poate observa ca cei doi stalpi sunt strambi fata de restul casei. Cum as putea sa ii indrept relativ la casa?

[Image: casatest.png]
replyReply
#19
In primu rand, trebe sa ii dai un material ca sa o vezi in spacer...Din bara din dreapta, ai un cerc cu material, dai acolo, si apasa pe new... Asta ca sa apara in spacer, poate nu ai facut asta la harta si de aia nu aparea...
2. nu prea poti sa indrepti, cred, adica eu cand indrept ceva, selectam punctele si le mutam, dar la tine sunt prea multe de selectat si nu prea i-am dat de cap...
3. de ce nu iti faci mai multe fisiere blend cand faci ceva? si pe parcursul muncii, salvezi in fisiere diferite, si daca gresesti ceva irecuberabil, revi la cea de dinainte, eu asa fac Smile.
4. casa e facuta din planuri cu o singura fata... in blender poate nu apar probleme, dar daca dai spre exemplu in texture mode, ai sa vezi ca jumatate din casa nu iti apare...Iar in spacer, ai sa poti textura doar o fata, iar cealalta nu apare... Ca sa faci, sa ziceam peretii, mai bine dai cu loop cut and slide la un cub, si tragi in sus cu extrude, iar daca in texture mode nu apar, in edit mode, ai in stanga obtiunea de fllip direction, care intoarce fata.. Chestia asta e utila cand vrei sa texturezi, deorece tu trebuie sa pui texturi pe ambele fete ale zidului...daca intelegi ce vreau sa zicGrin.
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Sugestii tutoriale pentru un incepator Vladeisan 29 9,640 12-08-2014, 03:49 PM
Last Post: Vladeisan
  Tutoriale video modding Edd 3 2,219 07-08-2013, 10:58 AM
Last Post: Edd

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)