Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 1 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cogito ergo sum
#1
Vreau sa dedic acest topic celor mai profunde emanatii generate de neuronii cu care am fost dotati, incercand sa evadam din rutina cotidiana spre colturile cele mai ascunse ale mintii noastre.
Puteti posta ganduri, idei, cugetari sau scurte eseuri menite sa urneasca rotitele gandirii in directia opusa cursului aparent firesc al normalitatii.
Voi exemplifica cu o reflectie produsa de cei doi neuroni functionali pe care abia i-am scos din reparatii capitale.Haha

"Respectul: Il primesti doar daca il oferi si il oferi doar daca il primesti."
replyReply
#2
1. I HATE LATIN desi sunt filo.....
2. Acel proverb defapt e oarecum un paradox...Deoare ce daca nu primesti respect nu oferi si daca toti ar trai dupa acesta nu va mai exista respect....

Laws are like medicine: They generally cure an evil by a lesser or a passing evil.
replyReply
#3
(09-11-2013, 10:42 PM)cornel Wrote: Acel proverb defapt e oarecum un paradox...Deoarece daca nu primesti respect nu oferi si daca toti ar trai dupa acesta nu va mai exista respect....

Concluzia e ca nimeni nu e respectat. Gresit.
replyReply
#4
Ati ajuns la concluzia asta pentru ca ati gandit normal, adica putin egoist: nu primesc, nu ofer. Dar daca ati gandi invers: ofer ca sa primesc.

Mai am una:
"Plictiseala apare atunci cand devii preocupat de lipsa preocuparilor tale."
replyReply
#5
(09-11-2013, 11:30 PM)Iuliu Wrote: "Respectul: Il primesti doar daca il oferi si il oferi doar daca il primesti."

Sunt oameni care respecta, desi ei nu sunt respectati, si sunt oameni care sunt respectati, desi nu respecta.

(09-11-2013, 11:30 PM)Iuliu Wrote: "Plictiseala apare atunci cand devii preocupat de lipsa preocuparilor tale."

E doar un joc de cuvinte, care la urma urmei nu are nimic profund. Plictiseala apare atunci cand iti pierzi interesul.


Hai ca pun si eu una:
"It’s not what you look at that matters, it’s what you see." ( Henry David Thoreau )
replyReply
#6
N-as fi vrut sa le si comentam pentru ca-si pierd farmecul, dar fie.
Cea cu respectul e formulata astfel incat ambele afirmatii sa fie plauzibile dar lasa impresia unui ciclu continuu paradoxal si gresit, asa cum ati spus. Dar orice ciclu continuu are un inceput si voi ati ales sa incepeti ciclul cu a doua afirmatie, pentru ca nu le-am pus intamplator in ordinea aia.Haha
Cei care respecta dar nu sunt respectati sunt lingusitori, iar cei care nu respecta dar sunt respectati, sunt temuti. In primul caz e vorba despre linguseala, in al doilea e vorba despre tiranie, n-au nicio legatura cu respectul despre care vorbeam eu, ala e ceva mai profund totusi... Haha
Cea cu preocuparile se doreste o ironie subtila chiar daca poate nu mi-a iesit. Mi s-a parut inspirata asocierea notiunii de plictiseala cu cea de preocupare si am facut un joc de cuvinte care poate nu e profund, dar suna placut, ceea ce pentru mine e suficient.
Ma gandeam ca n-o sa posteze nimeni intr-un topic pseudo-intelectual asa ca am ales numele in latina banuind ca asta il va determina pe Cornel sa reactioneze, avand in vedere si orientarea lui filo. Haha
Si speram sa intri si tu in joc pentru ca am citit pe forum multe dintre dezbaterile tale pe diferite teme. Asteptam chiar si niste remarci pragmatice pe care le-am primit, dar nu indrazneam sa sper ca o sa pui si un citat de-al cuiva, desi am specificat ca topicul e destinat emanatiilor neuronilor nostri, nu ai altora.Haha
Prima am scornit-o gandindu-ma la Dorel si la lipsa lui de respect fata de oameni.
A doua e pentru Cornel care se plictiseste mereu.
Si asta e pentru tine, pentru ca iti place sa-i citezi pe altii:

"Viata e ca un roman in doua parti:prima parte e scrisa de parinti, a doua e scrisa de altii."

Si pentru ca discutia si-a pierdut farmecul pentru ca s-a indepartat de la tema initiala, cred ca se poate arhiva.
Game over.Like
replyReply
#7
(09-12-2013, 12:28 AM)Iuliu Wrote: desi am specificat ca topicul e destinat emanatiilor neuronilor nostri, nu ai altora.Haha

Se pare ca am sarit peste amanuntul acela. Smile Scuze.
replyReply
#8
Cugetarea pe care ai pus-o, desi nu e a ta, e foarte adevarata. E un epilog perfect pentru aceasta discutie.
replyReply
#9
(09-12-2013, 12:28 AM)Iuliu Wrote: "Viata e ca un roman in doua parti:prima parte e scrisa de parinti, a doua e scrisa de altii."

OFF TOPIC- Nu stiu unde eram cand s-a facut threadul asta. Abia acum il vad.

Nu sunt de acord cu 'citatul' tau. Cu prima parte da.

Prima parte e scrisa de parinti.
Aici sunt de acord.

a doua e scrisa de altii


De ce sa fie scrisa de altii? De cine? A doua parte e scrisa de tine si de felul in care te poti adapta la scrisul ei fara ajutor din afara.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#10
A doua parte e scrisa de altii pentru ca toata viata urmam un tipar stabilit dinainte, atat in ceea ce priveste societatea cat si in ceea ce priveste pasiunile noastre care se nasc din acest tipar. Reflexia era pentru Kristi care e atat de pasionat de religie incat citeaza zeci de lucruri scrise de altii, ceea ce ni se intampla si noua desi nu suntem constienti mereu de aceasta. E un ciclu pe care-l incep parintii si-l continua societatea. Iesirea din tipar duce la marginalizarea individului, in caz ca nu e vreun geniu sau vreun erou, pentru ca acestia se descurca desi nu sunt acceptati prea bine ca persoane.
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)