Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filozofiile mele
#11
(01-31-2014, 03:27 PM)Vladeisan Wrote: Ok,am vazut ca voi ati cam luat serios treaba asta,adica,era doar o chestie care mi-a trecut prin minte,atata tot.....SadWhat

Ideea ta este dezbatuta, deci e normal ce se intampla. Cand se dezbat idei, semnele sunt bune. Haha
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
#12
(01-31-2014, 02:47 PM)Cryssalis Wrote:
(01-30-2014, 10:26 PM)Kristi Wrote: oamenii au strecurat doctrina asta falsa in "crestinismul" catolic si ortodox,.....
Scuza-ma dar, "crestinismul" (cum ii spui tu) ortodox nu are purgatoriu, asa ca nu bate campii. Biserica catolica a inventat purgatoriu pentru a scoate o multime de bani..

Ai dreptate, ortodocsi nu au acelasi fel de "purgatoriu" ca si catolicii, dar ideea de a doua sansa (adica o persoana care ajunge in iad, poate sa iasa afara de acolo si sa mearga in cer pe baza rugaciunilor celor vii) exista din punctul de vedere al ortodocsilor (spune-mi daca cumva gresesc), si de asta am mentionat si ortodoxia in citatu' de mai sus.

Quote:Catolicii cred într-o ispãsire, adicã te duci în iad, faci stagiul de ispãsire, te chinui acolo, iar dupã ce ti-ai plãtit pãcatele, te primeste Dumnezeu în rai, pentru cã esti curãtit. Este o conceptie diferitã. Nu-i vorba numai de un loc diferit, ci si de o conceptie diferitã. Dupã credinta noastrã ortodoxã, cei condamnati la iad sunt condamnati pentru totdeauna, dar noi credem în posibilitatea de interventie a Bisericii; nu în întelesul cã sufletul s-a chinuit acolo ca sã-si ispãseascã pãcatele, ci în întelesul cã cel care a ajuns în iad – de acolo nu mai iese cu puterile lui, nu iese când i se împlineste stagiul de iesire, ci iese când îl primeste Dumnezeu pentru rugãciunile Bisericii si pentru milosteniile care se fac pentru sufletul lui. Aceasta este concep-tia noastrã, a ortodocsilor. (sursa: http://luptapentruortodoxie.blogspot.ro/...si-si.html)
#13
(01-31-2014, 03:27 PM)Vladeisan Wrote: Ok,am vazut ca voi ati cam luat serios treaba asta,adica,era doar o chestie care mi-a trecut prin minte,atata tot.....SadWhat

Nu-i nicio problema... macar creste putin tensiunea activitatea pe forum Grin Haha
#14
Nu se prea intampla ca cineva in iad sa ajunga in rai doar sa ii fie usurate pedepsele.
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



#15
(01-31-2014, 05:09 PM)Hegan Wrote: Nu se prea intampla ca cineva in iad sa ajunga in rai doar sa ii fie usurate pedepsele.

Si care ar fi motivul pentru care pedeapsa i-ar fi micsorata? Rugaciunile celor vii? Daca da, arata-mi vreun verset care sa-ti sustina parerea.
#16
Exista un verset in care sa nu scrie asa ceva? Daca tot ce e scris in Biblie e adevarat poate inca vorbele Domnului spuse preotilor sunt adevarate iar ce e scris in in Noul Testament poate ca se poate zice despre el ca e o minciuna mai ales de adeptii Vechiului Testament deci Biblia nu e singura carte cu cuvintele Domnului doar cea mai importanta. In orice caz vorbeam de Purgatoriu care nu exista din punctul meu de vedere pentru ca e intre rai si iad cea ce nu scrie in Biblie
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



#17
Ok,o sa inchid threadul asta,prima mea gandire a inceput ca o gluma What , nu era una din filozofiile mele cu adevarat! Era doar o gluma de inceput What
[Image: I%2Bwant%2Byou%2Bto%2Btell%2Bthe%2Btruth.jpg]
#18
(01-31-2014, 09:21 PM)Vladeisan Wrote: Ok,o sa inchid threadul asta,prima mea gandire a inceput ca o gluma What , nu era una din filozofiile mele cu adevarat! Era doar o gluma de inceput What

As you wish. Daca vrei, poti sa te prezinti si sa ne spui mai multe despre tine in threadul urmator.
http://www.worldofgothic.ro/forum/forum-47.html

Thread closed.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY


Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)