Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Razboaie mondiale! (1,2)
#11
Nu, nu, stiu ce spui tu, exista mai multe modele si din 47. Si dupa cum am mentionat, au aparut altele noi extrem de bune. In timpul razboiului, demult, a exista in echipamentul rusilor un kalashnikov care a explodat de multe ori pentru ca se bloca. Pe de alta parte, stiu ca nu am mentionat dar, cu aceasta arma inveti sa tragi si inveti sa o ingrijesti in cateva ore. Problema e ca, multi nu aveau parte nici de atat antrenament, luptele erau foarte dese sau pur si simplu ramanea cate un glont blocat pe teava. Avand in vedere vremea din Siberia, as putea spune ca e posibil ca arma sa inghete cu gloantele in ea si BUM! Treaba e ca am auzit de 'kalashnikovul care explodeaza' de mai multe ori. Dar si asa s-ar putea sa ma fi inselat, mai greu de crezut, dar... Haha.
Si oricum, e o arma foarte utilizata. Se putea intampla pur si simplu pentru ca orice arma se blocheaza pana la urma, in timp. Numarul mare de AK poate duce usor la astfel de evenimente.
replyReply
#12
de fapt... nu. Rusii nu au avut AK 47 in timpul razboiului 2, nici vreun stramosi deal lui... cei ce au inventat pusca de asalt, deci au adus pe lume primul stramosi al lui AK-47 si al altor arme de asalt moderne sunt nemtii. Arma se numea "MP43"; uite aici un link catre un site cu arme germane din ww2

http://www.diggerhistory.info/pages-weap...my_ww2.htm

Rusii au avut intr-adevar o arma de asalt, dar nu era nici pe departe ceva asemanator cu AK-47. Era de fapt un SMG, cu munitia usor modificabila... am atasat la post imaginea acestei arme.

Btw... era o arma foarte buna ce prin simplitatea constructiei era extrem de rezistenta la frig. Orice soldat neamt indeajuns de fericit s-o procure era considerat binecuvantat... Haha


Attached Files Thumbnail(s)
   
"What man is a man if he doesn't make the world better?" Balian, Kingdom of Heaven.
[Image: landrosig.jpg]
replyReply
#13
Mai, cred ca i-am incurcat pe nemti cu rusii, dar am ajuns sa ne luam la cearta de la Ak47Haha. Hai ca cedez, cred ca esti mai bine informat. Oricum, ideea principala e ca s-a murit si asa aiurea, ca la acel M16...
replyReply
#14
as citi tot threathul dar e foarte lung Smile , si ce spuneti voi este interesant. Din pacate nu prea am inteles de ce au murit atatia oameni pentru un singur scop :| impartirea globului :| pana si in zilele noastre se resimnte aceste razboaie, in primul rand: bomba de la Hiroshima si Nagazachi Haha si multe teste nucleare facute in desert Haha (si oameni credeau pe atunci ca sunt inofensive Haha )
Era altceva pe atunci Haha..... ce bine ca nam prins vremurile alea Haha,,,,,,,,,,,,,,,Haha
replyReply
#15
motivul in spatele razboiului a fost destul de simplu...

1) totul a inceput cu primul razboi. Dupa terminarea acestuia, antanta a decis sa suga tot ce se putea din Germania pt a-si putea acoperii propriile gauri. Care era rationamentul? Ei au incaput razboiul... ei sa-mi plateasca daune; ceea ce-i destul de corect dar... ei n-au avut rabdare sa-si primeasca plata esalonat in timp de cateva zeci de ani... nu. Ei au vrut plata imediat, nepasandu-le de efectele adverse resimtite de populatia civila a Germaniei. Asa s-a ajuns la valori record de inflatie in Germania, viata fiind aproape imposibila...

2) aici a aparut Hitler! Marele cavaler teuton ce promitea sa salveze poporul german, rasa superioara! Milita impotriva ticaloseniei si a lacomiei straine ce continua sa suga tot ce se putea din tara. Dupa o perioada de stat in inchisoare si apoi o lovitura de stat cu adevarat maiastra... amicul nostru mustacios si psihopat a ajuns la putere.

3) dupa ce Hitler a stopat platile externe si a incalcat restrictiile in privinta numarului/calitatii armatei germane, britanicii si alte state au facut... absolut nimic! Au stat linistiti in banca lor, multumindu-se sa lanseze plangeri cu vedere la comportamentul incorect al statului german... care era deranjat cu... absolut nimic! Logic... cu ce te deranjeaza pe tine o cearta aplicata de la 1000 km distanta care nu se materializeaza in nimic concret? Cu nimic! Deci... alt motiv: crasa prostie si aroganta a statelor victorioase care au refuzat sa actioneze din timp...

4)
"What man is a man if he doesn't make the world better?" Balian, Kingdom of Heaven.
[Image: landrosig.jpg]
replyReply
#16
Cele cu tancuri sunt bestiale, ma uit tot timpul pe Discovery world si ma impresioneaza de fiecare data ce povestesc vetaranii.
[Image: 242idki.png]
replyReply
#17
Ba si prin echipament si arme,rusii erau o adunatura mare de salbatici pe care-i urcau in tren si-i trimiteau la razboi cu un steag si 2 gloante.
Don't Smoke. Drink Coke. Or do them both.


replyReply
#18
voi chiar il placeti pe hitler?evreii sunt si ei oameni chiar daca sunt de alta religie
replyReply
#19
Momentul de care vorbesti tu, warhell se numeste "momentul declansator". Acela e momentul in care el a devenit criminal in serie. Criminalii in serie cred ca fac ceva bun pentru comunitate, cand defapt ei simt placerea uciderii unei/unor persoane. Uitati-va la criminalul din Norvegia....la fel.

Show Content
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#20
chiar daca sa drogat avea tactici bune de lupta
Am Descoprit Control Panel Am evoluat!>Grin:clap:
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)