Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Threadul despre religie
#31
(03-21-2014, 04:52 PM)meph144 Wrote: 1.Cand a despartit ala marea in doua iti ajunge?
2.Dovedeste ca lord of the rings nu este adevarat si noi nu suntem urmasii oamenilor din middle earth.
3.Eu zic planete tu intelegi stele ...
Tu ai cartea ta de povesti el are imaginatia lui.Putem sa credem ca am fost creati de extraterestri sau dumnezeu,"dovezile" care sunt au aceasi valoare.

1. Nu am inteles intrebarea.
2. Motivul pentru care nu cred ca LOTR este o poveste adevarata nu este datorita lipsei de dovezi pentru aceasta poveste, ci datorita numeroaselor dovezi impotriva ei. Si nu uita ca "Absence of evidence is not evidence of absence".
3. Ai incercat macar sa citesti link-ul ala pe care ti l-am dat? "Venus and Saturn are the only planets expressly mentioned in the Old Testament." ( sursa: http://en.wikipedia.org/wiki/Biblical_names_of_stars )
replyReply
#32
Sigur biblia e reala?
[Image: arp8P10_700b_v2.jpg]

Laws are like medicine: They generally cure an evil by a lesser or a passing evil.
replyReply
#33
@cornel: Chestia aia e prezentata in filmul (de propaganda) Zeitgeist. Am si eu o intrebare pentru tine: Ai incercat sa afli daca informatiile acelea despre Horus sunt corecte? Ia incearca si o sa vezi ca nu vei gasi nicio informatie care sa confirme vreo asemanare cu Isus Hristos. Acel film se bazeaza pe incultura oamenilor si pe faptul ca nimeni nu va cerceta informatiile prezentate. Creatorii acelui film au mintit intentionat in acel film si oamenii i-au crezut, lucru care arata faptul ca oamenii vor sa gaseasca scuze pentru ca sa nu creada in Isus. Uite si un clip foarte tare: https://www.youtube.com/watch?v=s0-EgjUhRqA

P.S. "Well, Horus, I suppose it is strange that people who insist that they won't believe anything without verifiable evidence are more than willing to believe anything without verifiable evidence as long as that thing can be used to mock the Gospel." (sursa: https://www.youtube.com/watch?v=s0-EgjUhRqA minutul 4:31)
replyReply
#34
(03-27-2014, 10:04 PM)cornel Wrote: Sigur biblia e reala?
[Image: arp8P10_700b_v2.jpg]

M-am reintors sa discutam tema asta discutata cateva pagini pe coltu meu de wog!Haha
Cat despre chestia cu Iisus. Da, cred in Dumnezeu si sunt crestin, cred in existenta minunilor/supranaturalului, cititi despre Arsenie Boca si multi altii. Aaa, da, cu Iisus, n-a fost iudeu sa fie clar pentru lume, cititi despre Hiperboreenii de la nord de Dunare, Tartaria etc. Chiar cred ca poporul asta [hiperboreeni -> pelasgi -> daci -> români (excluzand romanii din cronologia asta, cat despre romani vine cam asa: troieni (geti!) -> romaniGrin] e mai special si important decat altele, nu doar din patriotismul meu. Totusi sunt multe legaturi intre Romania si ChinaGrin, piramide sunt si in tara noastra si in China, nu doar in Egipt si in America.
Ca am adus vorba de piramide si vream sa va zic parerea mea despre clipurile astea:


Teoriile din primul mi se par toate in mod egal relevante.
1. Un razboi, catastrofa nucleara, ceva devastator ce lasa planeta in ruine. Sa nu mai zic de islamisti, Crimeea etc, nu? Nu observati cum sunt modificariile astea de vreme pe toata planeta? Astia se joaca cu vremea...
2. Industrializarea in masa fara nimic natural si restu' de p-acolo nu par relevante?
3. Tehnologia si modernizarea in plina dezvoltare si conducerea de catre un singur guvern, o limba, o religie (falsa)...

Ce ziceti?
,,Cunoşti semnele Antihristului, nu le reţine numai pentru tine, fii bun şi înştiinţează-i pe toţi"
Deschideti-va mintea vizuala si sufletul, suntem manipulati, ne indrem pe o cale gresita, putini sunt cei ce stiu si inteleg dar sunt si cei vanduti sau doar condusi!
,,Să nu uiți de unde pleci că n-ai să știi unde vrei să ajungi!''
Gothic

https://www.youtube.com/watch?v=ruGHJaEClLE
replyReply
#35
(03-27-2014, 10:04 PM)cornel Wrote: Sigur biblia e reala?

Adica , o am si in biblioteca, nu cred ca existenta cartii e o problema. Haha
replyReply
#36
(01-05-2015, 05:17 PM)Robi Wrote:
(03-27-2014, 10:04 PM)cornel Wrote: Sigur biblia e reala?

Adica , o am si in biblioteca, nu cred ca existenta cartii e o problema. Haha

Haha
,,Să nu uiți de unde pleci că n-ai să știi unde vrei să ajungi!''
Gothic

https://www.youtube.com/watch?v=ruGHJaEClLE
replyReply
#37
(01-05-2015, 05:04 PM)Hiperboreanul Wrote: Da, cred in Dumnezeu si sunt crestin, cred in existenta minunilor/supranaturalului

Defineste, te rog, termenul "crestin", pentru ca sunt destul de sigur ca nu ai definitia corecta. Faptul ca tu pretinzi ca (,) crezi ca Dumnezeu exista, asta nu te face crestin.

Da-mi voie sa-ti pun o intrebare: e Isus domn si stapan in viata ta, sau e El doar un accesoriu pe care il porti din cand in cand? Daca spui "nu", atunci nu esti un crestin, ci doar un ipocrit (no offence), daca spui "da", atunci te rog spune-mi ce intelegi tu prin cuvintele "domn" si "stapan" folosite in intrebarea de mai sus?

(01-05-2015, 05:04 PM)Hiperboreanul Wrote: Aaa, da, cu Iisus, n-a fost iudeu sa fie clar pentru lume, cititi despre Hiperboreenii de la nord de Dunare, Tartaria etc.

Normal ca Isus a fost iudeu/evreu, nu inteleg ce te-ar putea determina sa crezi altceva... Nu o sa gasesti vreun istoric care se respecta care sa fie de acord cu tine la punctul asta.

(01-05-2015, 05:04 PM)Hiperboreanul Wrote: ,,Cunoşti semnele Antihristului, nu le reţine numai pentru tine, fii bun şi înştiinţează-i pe toţi"
Deschideti-va mintea vizuala si sufletul, suntem manipulati, ne indrem pe o cale gresita, putini sunt cei ce stiu si inteleg dar sunt si cei vanduti sau doar condusi!

Care sunt semnele antihristului?
replyReply
#38
(01-26-2015, 11:44 PM)Kristi Wrote:
(01-05-2015, 05:04 PM)Hiperboreanul Wrote: Da, cred in Dumnezeu si sunt crestin, cred in existenta minunilor/supranaturalului

Defineste, te rog, termenul "crestin", pentru ca sunt destul de sigur ca nu ai definitia corecta. Faptul ca tu pretinzi ca (,) crezi ca Dumnezeu exista, asta nu te face crestin.

Crestin = om ce crede in Iisus
PS: N-am luat-o din dex nu ma crede asa de prost doar c-am 12

(01-26-2015, 11:44 PM)Kristi Wrote: Da-mi voie sa-ti pun o intrebare: e Isus domn si stapan in viata ta, sau e El doar un accesoriu pe care il porti din cand in cand? Daca spui "nu", atunci nu esti un crestin, ci doar un ipocrit (no offence), daca spui "da", atunci te rog spune-mi ce intelegi tu prin cuvintele "domn" si "stapan" folosite in intrebarea de mai sus?

Dumnezeu e unul singur dar sunt si oameni sfinti cu har si credinta in El. Considera ca am raspuns DA. Domn/stapan/conducator etc orice termen ai da intelege ca nu-s ipocrit cum zisai tu acolo ci sti si tu ce sunt. Un om, un crestin, un roman, un adept al miscarii legionare SmileGrin

(01-26-2015, 11:44 PM)Kristi Wrote:
(01-05-2015, 05:04 PM)Hiperboreanul Wrote: Aaa, da, cu Iisus, n-a fost iudeu sa fie clar pentru lume, cititi despre Hiperboreenii de la nord de Dunare, Tartaria etc.

Normal ca Isus a fost iudeu/evreu, nu inteleg ce te-ar putea determina sa crezi altceva... Nu o sa gasesti vreun istoric care se respecta care sa fie de acord cu tine la punctul asta.

Ehh, imi bag **** (scuza-ma de exprimareSmile ) in istoricii aia oricare ar fi ei. Zic ca Iisus n-a fost evreu nu doar eu, n-o zic doar din patriotismul meu.

(01-26-2015, 11:44 PM)Kristi Wrote:
(01-05-2015, 05:04 PM)Hiperboreanul Wrote: ,,Cunoşti semnele Antihristului, nu le reţine numai pentru tine, fii bun şi înştiinţează-i pe toţi"
Deschideti-va mintea vizuala si sufletul, suntem manipulati, ne indrem pe o cale gresita, putini sunt cei ce stiu si inteleg dar sunt si cei vanduti sau doar condusi!

Care sunt semnele antihristului?

Multe si e o intrebare idioata (no offenceSmile ) ce mi-o pui teologule. Daca ar fi mai multi cu mentalitatea si sufletul meu am fi deja o ,,taietura" in ,,piciorul" celor ce ne conduc, masoni, illuminati zi-le cum vrei.
,,Să nu uiți de unde pleci că n-ai să știi unde vrei să ajungi!''
Gothic

https://www.youtube.com/watch?v=ruGHJaEClLE
replyReply
#39
Alt adept al Illuminati, de ce nu te inrolezi, crestinule legionar?
Crestin si legionar, ce zici Kristi?
replyReply
#40
(01-27-2015, 04:24 PM)soul of darkness Wrote: Alt adept al Illuminati, de ce nu te inrolezi, crestinule legionar?
Crestin si legionar, ce zici Kristi?

De unde ai tras concluzia asta? Sunt anti illuminati, masoni etc
Crestin (ortodox) si legionar, nationalist ortodox.
,,Să nu uiți de unde pleci că n-ai să știi unde vrei să ajungi!''
Gothic

https://www.youtube.com/watch?v=ruGHJaEClLE
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Thread despre viata si legile fizicii. Legend 112 39,816 03-03-2012, 05:32 PM
Last Post: Zamolxis1

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)