Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Threadul despre religie
#41
(01-27-2015, 03:26 PM)Hiperboreanul Wrote: Crestin = om ce crede in Iisus
PS: N-am luat-o din dex nu ma crede asa de prost doar c-am 12

A crede ca Isus a existat si ca este Mesia nu te face crestin, Iacov 2:19 spune ca chiar si demonii cred, dar asta nu ii duce in cer. Un crestin este o persoana care il urmeaza pe Isus si invataturile lui. Urmezi tu invataturile lui? Isus a zis in Ioan 3:3 "Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă un om nu se naşte din nou, nu poate vedea Împărăţia lui Dumnezeu" ... tu te-ai nascut din nou? Poti sa spui si tu ca si Pavel "Căci pentru mine a trăi este Hristos, şi a muri este un câştig" ??? ... Nu vreau sa par dur sau arogant, dar e o ipocrizie sa spui ca il urmezi pe Isus cand putin mai jos in postarea incepi sa injuri. Ortodoxia e o religie falsa, daca vrei sa-ti dovedesc biblic asta, spune-mi doar.

(01-27-2015, 03:26 PM)Hiperboreanul Wrote: Dumnezeu e unul singur dar sunt si oameni sfinti cu har si credinta in El. Considera ca am raspuns DA. Domn/stapan/conducator etc orice termen ai da intelege ca nu-s ipocrit cum zisai tu acolo ci sti si tu ce sunt. Un om, un crestin, un roman, un adept al miscarii legionare SmileGrin

Isus e domn si stapan in viata ta, dar

(01-27-2015, 03:26 PM)Hiperboreanul Wrote: Ehh, imi bag **** (scuza-ma de exprimareSmile ) in istoricii aia oricare ar fi ei. Zic ca Iisus n-a fost evreu nu doar eu, n-o zic doar din patriotismul meu.

Asta era injuratura la care m-am referit mai sus. Ce ai cu istoricii aia? Te supara ca nu sunt de acord cu tine, si in loc sa aduci argumente logice/rationale pentru a arata ca ei gresesc, tu, ca un "crestin" adevarat incepi sa-i injuri. Nu te supara pe mine daca refuz sa cred ca esti un crestin.

"21 Nu oricine-Mi zice: „Doamne, Doamne!” va intra în Împărăţia cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu care este în ceruri.
22 Mulţi Îmi vor zice în ziua aceea: „Doamne, Doamne! N-am prorocit noi în Numele Tău? N-am scos noi draci în Numele Tău? Şi n-am făcut noi multe minuni în Numele Tău?”
23 Atunci le voi spune curat: „Niciodată nu v-am cunoscut; depărtaţi-vă de la Mine, voi toţi care lucraţi fărădelege.”" (Matei 7:21-23)

Pasajul de mai sus arata ca sunt oameni care se considera crestini, dar care vor fi aruncati in iad. Poti sa imi adunci niste argumente care arata ca tu NU faci parte din acea categorie de "crestini" falsi?

(01-27-2015, 03:26 PM)Hiperboreanul Wrote: Multe si e o intrebare idioata (no offenceSmile ) ce mi-o pui teologule. Daca ar fi mai multi cu mentalitatea si sufletul meu am fi deja o ,,taietura" in ,,piciorul" celor ce ne conduc, masoni, illuminati zi-le cum vrei.

Nu m-am prins ce legatura au "semnele anticristului" cu restul postului tau, de aia am intrebat.

-----------

Mai am o intrebare: Crezi ca esti o persoana in general buna? Crezi ca esti suficient de bun ca sa ajungi in cer?
replyReply
#42
(01-27-2015, 05:12 PM)Kristi Wrote:
(01-27-2015, 03:26 PM)Hiperboreanul Wrote: Crestin = om ce crede in Iisus
PS: N-am luat-o din dex nu ma crede asa de prost doar c-am 12

A crede ca Isus a existat si ca este Mesia nu te face crestin, Iacov 2:19 spune ca chiar si demonii cred, dar asta nu ii duce in cer. Un crestin este o persoana care il urmeaza pe Isus si invataturile lui. Urmezi tu invataturile lui? Isus a zis in Ioan 3:3 "Adevărat, adevărat îţi spun că, dacă un om nu se naşte din nou, nu poate vedea Împărăţia lui Dumnezeu" ... tu te-ai nascut din nou? Poti sa spui si tu ca si Pavel "Căci pentru mine a trăi este Hristos, şi a muri este un câştig" ??? ... Nu vreau sa par dur sau arogant, dar e o ipocrizie sa spui ca il urmezi pe Isus cand putin mai jos in postarea incepi sa injuri. Ortodoxia e o religie falsa, daca vrei sa-ti dovedesc biblic asta, spune-mi doar.

Cred ca Iisus s existat si ii urmez invataturile. Dovedeste biblic ca Ortodoxia e o religie falsa si ca catolicii sau protestantii is ai mai adevarati crestini.

(01-27-2015, 05:12 PM)Kristi Wrote:
(01-27-2015, 03:26 PM)Hiperboreanul Wrote: Ehh, imi bag **** (scuza-ma de exprimareSmile ) in istoricii aia oricare ar fi ei. Zic ca Iisus n-a fost evreu nu doar eu, n-o zic doar din patriotismul meu.

Asta era injuratura la care m-am referit mai sus. Ce ai cu istoricii aia? Te supara ca nu sunt de acord cu tine, si in loc sa aduci argumente logice/rationale pentru a arata ca ei gresesc, tu, ca un "crestin" adevarat incepi sa-i injuri. Nu te supara pe mine daca refuz sa cred ca esti un crestin.

"21 Nu oricine-Mi zice: „Doamne, Doamne!” va intra în Împărăţia cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu care este în ceruri.
22 Mulţi Îmi vor zice în ziua aceea: „Doamne, Doamne! N-am prorocit noi în Numele Tău? N-am scos noi draci în Numele Tău? Şi n-am făcut noi multe minuni în Numele Tău?”
23 Atunci le voi spune curat: „Niciodată nu v-am cunoscut; depărtaţi-vă de la Mine, voi toţi care lucraţi fărădelege.”" (Matei 7:21-23)

Pasajul de mai sus arata ca sunt oameni care se considera crestini, dar care vor fi aruncati in iad. Poti sa imi adunci niste argumente care arata ca tu NU faci parte din acea categorie de "crestini" falsi?

Te iei de mine ca ma cred crestin si injur dar totusi omul nu e perfect. Ziceai ca esti ceva protestant nu? Tu nu injuri?

(01-27-2015, 05:12 PM)Kristi Wrote: Mai am o intrebare: Crezi ca esti o persoana in general buna? Crezi ca esti suficient de bun ca sa ajungi in cer?

Nu-s eu in masura sa zic asta ci doar Dumnezeu. Orice om greseste, si greselile se platesc dar se iarta. Ziceai mai sus sa-ti aduc argumente: un crestin nu e doar un om ce crede in Iisus ci un crestin are calitati ce multe religii nu le au (islamism, la hinduism nu ma bag ca nu cunosc iar cu religile din orientul indepartat n-am nimic sau nu stiu eu ceva despre ele. Un crestin are calitati cum ziceam: iubire, iertare, bunatate, demnitate (nu orgoliu).
,,Să nu uiți de unde pleci că n-ai să știi unde vrei să ajungi!''
Gothic

https://www.youtube.com/watch?v=ruGHJaEClLE
replyReply
#43
(01-27-2015, 05:23 PM)Hiperboreanul Wrote: Cred ca Iisus s existat si ii urmez invataturile. Dovedeste biblic ca Ortodoxia e o religie falsa si ca catolicii sau protestantii is ai mai adevarati crestini.

Consider catolicismul putin mai eretic decat ortodoxismul.

1. Biblia e foarte clara ca mantuirea este prin har, si nu prin fapte (Efeseni 2:8-9, Romani 3:28, Romani 4:5, Tit 3:5, Ioan 3:16, etc) . Ortodoxismul neaga lucrul acesta si spune ca faptele sunt necesare pentru mantuire, lucru care constituie o erezie grava.

2. Ortodoxismul spune ca Biblia nu este singura sursa pentru construirea teologiei, ci zice ca si traditia este pe acelasi nivel ca importanta cu Biblia, desi Isus a zis in Matei 15:3 "Dar voi de ce călcaţi porunca lui Dumnezeu în folosul datinii voastre?" Cand Biblia si traditia ortodoxa se contrazic, ortodoxia alege traditia, si nu Biblia, si din ce a zis Hristos mai sus, iti dai seama ca asta nu e bine deloc.

3. Ortodoxismul accepta inchinarea la sfinti si la icoane, o practica condamnata in Biblie. Exodul 20:4-5 "Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti"

4. Ortodoxia accepta rugaciunile pentru morti, desi niciunde in Biblie nu ni se spune ca putem sau trebuie sa facem asta, si niciunde nu scrie ca mortii ne pot auzi sau ca rugaciunile noastre le pot afecta viitorul. Biblia spune ca odata ce ai murit, destinul ti-este sigilat pentru totdeauna. Evrei 9:27 "Şi, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata"

5. Ortodoxia o venereaza pe Maria, in loc sa-l venereze pe Isus. Niciunde in Biblie nu ni se spune ca trebuie sa ne rugam ei. In plus, a venera/a te inchina inaintea unui om este un pacat. Isus a zis in Matei 4:10 "Căci este scris: „Domnului Dumnezeului tău să te închini şi numai Lui să-I slujeşti." .... Ortodoxia spune ca Maria este un mijlocitor intre oameni si Dumnezeu... asta e GRESIT! 1 Timotei 2:5 spune "Căci este un singur Dumnezeu şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos"

Poate ca mai sunt unele lucuri gresite d.p.d.v. doctrinar, dar nu amintesc altceva momentan.

(01-27-2015, 05:23 PM)Hiperboreanul Wrote: Te iei de mine ca ma cred crestin si injur dar totusi omul nu e perfect. Ziceai ca esti ceva protestant nu? Tu nu injuri?

Asa e, omul nu e perfect, e posibil sa cazi in pacat si sa fi un crestin adevarat, dar daca traiesti in pacat ca si un mod de viata, atunci nu esti crestin. E posibil ca unui crestin sa-i mai scape o vorba, dar daca ii scapa acea vorba in mod constat, ca si un mod de viata, atunci cu siguranta nu e crestin.
replyReply
#44
(01-27-2015, 05:23 PM)Hiperboreanul Wrote: Nu-s eu in masura sa zic asta ci doar Dumnezeu. Orice om greseste, si greselile se platesc dar se iarta.

Unde scrie in Biblie ca toate greselile se iarta?

(01-27-2015, 05:23 PM)Hiperboreanul Wrote: Un crestin are calitati cum ziceam: iubire, iertare, bunatate, demnitate (nu orgoliu).

Ca sa inteleg... tu zici ca vei merge in cer pentru ca ai acele calitati?
replyReply
#45
Kristi, crezi in minuni?
replyReply
#46
(01-27-2015, 09:35 PM)soul of darkness Wrote: Kristi, crezi in minuni?

Teismul accepta existenta supranaturalului, desi raspunsul ar fi da, dar depinde la ce te referi prin "minuni". Daca te referi la icoane plangatoare, atunci as zice nu. Grin
replyReply
#47
Care e diferenta intre teism si deism?
replyReply
#48
De exemplu, mort inviat, orbul incepe sa vada, de genul asta.
replyReply
#49
(01-27-2015, 11:19 PM)Robi Wrote: Care e diferenta intre teism si deism?

Teismul e pozitia care spune ca exista un Creator care a creat universul, iar deismul spune acelasi lucru, cu diferenta ca acel creator e impersonal, distant, si neinteresat de problemele noastre. Desimul spune ca acest creator a creat universul iar apoi l-a lasat/parasit.

(01-28-2015, 12:25 AM)soul of darkness Wrote: De exemplu, mort inviat, orbul incepe sa vada, de genul asta.

Da, cred.
replyReply
#50
(01-28-2015, 12:45 AM)Kristi Wrote: Desimul spune ca acest creator a creat universul iar apoi l-a lasat/parasit.
Cum s-a si intamplat.
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Thread despre viata si legile fizicii. Legend 112 40,789 03-03-2012, 05:32 PM
Last Post: Zamolxis1

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)