Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Profetii
#1
Am vazut iarasi o emisiune de-asta cu 2 tipi discutand despre profetii,dar voi... credeti in asa ceva? Daca s-ar intampla,voi ce ati face?
[Image: I%2Bwant%2Byou%2Bto%2Btell%2Bthe%2Btruth.jpg]
replyReply
#2
Cum se numeste emisiunea?
replyReply
#3
Eu unul sunt realist si nu prea vad sa fie posibil asa ceva. Dar avand in vedere cat de naivi sunt unii oameni si fac audienta acestor emisiuni crezand pe bune ca ce zic aia e adevarat, e normal sa existe "profeti" si "profetii". Haha
FlowerFlower
replyReply
#4
(04-25-2014, 10:01 PM)Kristi Wrote: Cum se numeste emisiunea?

Nu-mi mai re-amintesc,scuze...

totusi,nu inteleg de ce toate prezicerile astea sunt mereu de rau. Nu am auzit niciodata o prezicere care sa spuna ceva de bine.
[Image: I%2Bwant%2Byou%2Bto%2Btell%2Bthe%2Btruth.jpg]
replyReply
#5
(04-28-2014, 02:57 PM)Vladeisan Wrote:
(04-25-2014, 10:01 PM)Kristi Wrote: Cum se numeste emisiunea?

Nu-mi mai re-amintesc,scuze...

totusi,nu inteleg de ce toate prezicerile astea sunt mereu de rau. Nu am auzit niciodata o prezicere care sa spuna ceva de bine.

Pai lumea se teme de ceea ce o sa fie rau. Si sunt luate mai in serios acestea.

Daca te duci la o vrajitoare/prezicatoare oarecare din Romania, o sa-ti prezica lucruri bune, de obicei ca sa mai dai pe la ea. Dar un mare 'profet' nu vrea sa mai ajungi la el, el vrea sa fie recunoscut dupa ce moare, nu pe termen scurt.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#6
Exista si profetii bazate pe rationament. De exemplu profetia cometei Halley.
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



replyReply
#7
(04-28-2014, 05:10 PM)Hegan Wrote: Exista si profetii bazate pe rationament. De exemplu profetia cometei Halley.

Aia nu e chiar o "profetie". Si eu pot spune ca maine la 8 am curs de geometrie, dar asta nu ma face "profet". Haha

@Vladeisan, daca prin "profeti" te referi la ghicitoare care iti prezic viitorul pentru bani, atunci nu, nu cred in asa ceva. Si ma uimeste faptul ca exista oameni care chiar cred asa ceva.
replyReply
#8
Profetii= falsuri care pacalesc oamenii.
replyReply
#9
Profetie inseamna prezicerea viitorului. N-ai de unde sa sti ce se va intampla decat prin surse cum ar fi in cazul cometei prin gandire. Nici eu nu cred daca cineva vine si zice maine ai sa castigi multi bani. Kristi, nici in ce a spus Iisus, ca se va intoarce nu crezi? Si asta e tot o profetie.
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



replyReply
#10
(04-29-2014, 02:33 PM)Hegan Wrote: Profetie inseamna prezicerea viitorului. N-ai de unde sa stii ce se va intampla decat prin surse cum ar fi in cazul cometei prin gandire.

Da, numai ca se cunoaste orbita ei si se poate calcula data cand va fi iarasi vizibila de pe pamant. Daca intervine fizica si matematica, mi-e cam greu sa o numesc "profetie", deoarece pentru mine, o profetie ar trebui sa fie o prezicere (neaparat adevarata) supranaturala care sa nu poata fi calculata dinainte dpdv logic/matematic.

(04-29-2014, 02:33 PM)Hegan Wrote: Kristi, nici in ce a spus Iisus, ca se va intoarce nu crezi? Si asta e tot o profetie.

Da, cred. Numai ca eu ma gandeam la ghicitoarele din ziua de azi.

Show Content
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)