Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Discutii zilnice 24.10.2015
Nu inteleg la ce te referi prin "lume virtuala"... un fel de Matrix? Haha De ceva vreme incoace am trecut la o alta metoda de apologetica care se numeste presupozitionalism si care spune ca Dumnezeu este preconditia inteligibilitatii, adica, pentru ca realitatea din jurul nostru sa fie inteligibila (lucru de care depinde in mod necesar stiinta, experimentele, memoria, etica, si toate presupunerile subconstiente pe care le avem noi in fiecare secunda a vietii - ex. presupozitia ca gravitatea va exista maine, sau presupozitia ca soarele va mai rasari) existenta lui Dumnezeu este necesara. Dar daca cineva spune ca traieste intr-o lume virtuala, atunci spune exact ceea ce vreau eu sa demonstrez, si anume ca realitatea lui devine neinteligibila atunci cand neaga existenta Creatorului sau, si ca inteligibilitatea realitatii exista numai in crestinism.

Dar ma indoiesc foarte tare ca teoria evolutiei va fi vreodata respinsa in mod oficial, modificata da, dar respinsa nu. Omul va incerca mereu sa fuga de Dumnezeu. O fost foarte amuzant sa-l aud pe Dawkins intr-un interviu spunand ca exista posibilitatea ca omenirea sa fi fost create de o specie avansata de extraterestrii... in mintea lui, daca am fost creati, atunci am fost creati de extraterestrii, numai de Dumnezeu nu. Se vede clar nu e nicio urma de obiectivitate in cuvintele lui.
Daca cineva ne-a creat pe noi iar noi suntem intr-o lume virtuala asta inseamna ca si cei care ne-au creat pe noi au fost creati la randul lor de o alta civilizatie? Sper ca nu civilizatia arahnidica tarantulara.
Da. Exact ca o lume din matrix. Haha
Ar trebui sa nu ma mai uit la astfel de videoclipuri pe yt, pentru ca mai nou au venit cu ideea de sfarsitul lumii in septembrie cu planeta Nibiru. Haha fml.
FlowerFlower
Wog wog. Grin
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
(08-30-2017, 11:03 PM)Szekemri Wrote: Wog wog. Grin

Ca in vremurile bune Haha
(08-31-2017, 09:36 PM)Kristi Wrote:
(08-30-2017, 11:03 PM)Szekemri Wrote: Wog wog. Grin

Ca in vremurile bune Haha

Da. Stii ce lipseste? O cearta intre moderatori sau chiar mai tare, intre admini! Haha Da-mi un warn. Haha.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
(08-29-2017, 02:11 AM)Dorel Wrote: Nu mai stau sa caut topicul despre religie, o sa scriu aici.
Kristi, ce parere ai de teoria unei lumi virtuale? Am tot vazut in ultimul timp videoclipuri in care multi oameni de stiinta accepta ca exista cineva care ne-a creat, pentru ca e imposibil ca totul sa apara din nimic si ca e posibil sa fim doar o simulare a unei civilizatii foarte avansate.
Altii accepta ca exista cineva care ne-a creat (fara teoria aia cu simularea) si ca e asa cum scrie in Biblie, ca totul a fost facut din nimic, e aproape imposibil sa fie doar o intamplare pentru ca e prea perfect. (Locul in care suntem asezati in spatiu, luna, atmosfera, adn-ul etc etc). Ma rog, sper ca intelegi ideea, e chiar interesant din punctul meu de vedere ca oamenii de stiinta au ajuns de la evolutie la a crede in Dumnezeu. (Nu toti, dar na).

Am vazut un episod din Rick and Morty legat de asta Haha



Hmmm, Nibiru, nu am mai auzit de ceva vreme de ea... Eu sunt de parere ca femisimul si transgenderismul ne vor ucide cu adevarat Haha

Laws are like medicine: They generally cure an evil by a lesser or a passing evil.
Zeii i-au creat pe oameni sau oamenii pe zei?
Don't Smoke. Drink Coke. Or do them both.


Suna ca paradoxul lui Socrate sau ce a fost primul "oul sau gaina",insa eu sunt pro: oamenii pe zei.

Laws are like medicine: They generally cure an evil by a lesser or a passing evil.
https://www.youtube.com/watch?v=9F3_k5cBDq0
Don't Smoke. Drink Coke. Or do them both.




Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Discutii zilnice - Noiembrie, 2022 Raducu' 19 1,578 02-08-2024, 02:50 PM
Last Post: Cyrus35
Smile What the h.. happened? 2015 Cyrus35 37 13,864 03-15-2017, 12:02 AM
Last Post: Hydrax
  Discuţiile zilnice din 2015 Szekemri 979 90,819 10-24-2015, 05:56 PM
Last Post: soul of darkness
  Discuţii Zilnice 10 Kristi 1,000 158,213 03-12-2014, 01:58 AM
Last Post: Raducu'
  YouTube - Discutii generale Bogdan 54 14,753 02-15-2014, 07:50 PM
Last Post: Kristi
  Discutii despre vise D0rYn 68 19,962 02-24-2012, 10:35 PM
Last Post: Zamolxis1

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)