Poll: Cine e responsabil pentru existenta vietii pe Pamant?
You do not have permission to vote in this poll.
Evolutia
6.25%
1 6.25%
Dumnezeu (Divinitatea)
93.75%
15 93.75%
Total 16 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Creatie vs Evolutie part 2
evolutia este doar o teorie nui nimic dovedit stiintific :|

si uitati o dovada foarte convingatoare in legatura cu crestinismul:

de ce credeti ca am inceput sa numaram anii de la inceput, dupa Iisus? nu credeti ca a fost o cauza care a marcat asta?
[Image: 242idki.png]
Evolutia si microevolutia sunt dovedite stiintific... Aceasta din urma spre ex. poate fi observata in timp real si determina schimbari in cadrul materialului genetic a unui organism.

Corect spus ar fi ca evolutia era o teorie pe vremea lui Darwin, dar descoperirile in domeniul biologiei din ultimii 60 de ani confirma din ce in ce mai puternic evolutia.

Crestinii nu accepta evolutia si metodele stiintifice deoarece daca ar face asta, tot sistemul lor religios s-ar narui. Ganditi-va la urmatorul lucru : Dumnezeu este perfect. El a facut lumea PERFECTA in 6 zile. L-a facut pe om dupa chipul si asemanarea sa adica tot PERFECT. Un organism care este perfect nu are nevoie sa evolueze si sa se adapteze mediului (mediu care la randul sau este mereu nemodificat) In momentul in care un crestin ar admite evolutia ca fiind un raspuns, ar nega singur baza la care sta facerea lumii si aparitia omului, deoarece un organism perfect nu are nevoie sa evolueze la fel cum o lume perfecta este mereu in aceeasi stare.

Cat despre "de ce credeti ca am inceput sa numaram anii de la inceput, dupa Iisus" ... big fucking deal. E ca si cum ai zice ca babilonienii, egiptenii, aztecii si toate poparele antice nu aveau notiunea timpului Grin
Eu sunt o persoana care a invatat suficienta fizica sa-mi fac o idee si totusi cred intr-o forta superioara, capabila de creatie, nu neaparat asa cum o "descrie" crestinismul.

Einstein stia suficienta fizica asa incat pe langa axiomele sale a mai lasat si cateva proiecte si, foarte important, a lasat anii intr-un viitor nu tocmai apropiat in care aceste proiecte sa fie deschise.Si acest Einstein , cu cat aprofunda, devenea tot mai convins de existenta unei forte superioare.

Necro,eu nu-mi dau seama de ce parte esti ca le-ai negat pe amandoua, dar daca speri ca in urma acestui topic sa te convingi, e foaaarte complicat!
Irelevant. Einstein nu era teolog sau filozf deci parerea sa despre religie e la fel de relevanta ca si parerea lui Stephen Hawking despre LEGO. Nu exista nici o legatura.
vai, daca iar incepeti, o sa-mi deschid o taraba in care sa vand pantofi si shaorme. :|
.Chorus Romance says Good Night.
Ohh.. Un subiect pe care se poate discuta ani in sir si tot nu se va ajunge la un numitor comun. In orice caz, dati-va cu parerea dar nu va jicniti intre voi.

Show Content
(09-14-2010, 09:31 PM)bloodlover Wrote: Irelevant. Einstein nu era teolog sau filozf deci parerea sa despre religie e la fel de relevanta ca si parerea lui Stephen Hawking despre LEGO. Nu exista nici o legatura.

ce-i drept ai facut o paralela mai smechera decat a mea
(09-14-2010, 07:43 PM)bloodlover Wrote: LOL tu chiar crezi ca pamantul are 6000 de ani ? OMFG

Da, cred.

(09-14-2010, 08:34 PM)bloodlover Wrote: Evolutia si microevolutia sunt dovedite stiintific... Aceasta din urma spre ex. poate fi observata in timp real si determina schimbari in cadrul materialului genetic a unui organism.

Corect spus ar fi ca evolutia era o teorie pe vremea lui Darwin, dar descoperirile in domeniul biologiei din ultimii 60 de ani confirma din ce in ce mai puternic evolutia.

Crestinii nu accepta evolutia si metodele stiintifice deoarece daca ar face asta, tot sistemul lor religios s-ar narui. Ganditi-va la urmatorul lucru : Dumnezeu este perfect. El a facut lumea PERFECTA in 6 zile. L-a facut pe om dupa chipul si asemanarea sa adica tot PERFECT. Un organism care este perfect nu are nevoie sa evolueze si sa se adapteze mediului (mediu care la randul sau este mereu nemodificat) In momentul in care un crestin ar admite evolutia ca fiind un raspuns, ar nega singur baza la care sta facerea lumii si aparitia omului, deoarece un organism perfect nu are nevoie sa evolueze la fel cum o lume perfecta este mereu in aceeasi stare.

Cat despre "de ce credeti ca am inceput sa numaram anii de la inceput, dupa Iisus" ... big fucking deal. E ca si cum ai zice ca babilonienii, egiptenii, aztecii si toate poparele antice nu aveau notiunea timpului Grin

In sfarsit cineva mai documentat...

De cat sa fac cate un citat pentru fiecare fragment, mai bine raspund prin unul singur:

Ca sa intelegeti mai bine, trebuie mai intai sa va arat cele 6 sensuri ale cuvantului "evolutie":
1. Evolutia Cosmica (Cosmic Evolution) - originea timpului, spatiului si a materiei - Big Bang
2. Evolutia Chimica (Chemical Evolution) - originea altor elemente in afara de hidrogen
3. Evolutia Stelelor si a Planetelor (Stellar and Planetary Evolution) - originea stelelor si a planetelor
4. Evolutia Organica (Organic Evolution) - originea vietii
5. Macro-Evolutia (Macro-Evolution) - schimbarea de la un tip de animal la altul
6. Micro-Evolutia (Micro-Evolution) - variatii in interiorul speciei. NUMAI MICRO EVOLUTIA POATE FI DOVEDITA STIINTIFIC, CELELALTE SUNT NISTE RELIGII.


Micro-evolutia (adica variatiile in interiorul speciei) este un "fenoment" 100% stiintific. Macro-evolutia, prin care se zice ca exista schimbari/tranformari de la un fel de animal la altul -> lucrul acesta nu a fost observat niciodata, deci nu poate fi dovedit, astfel e o religie, o dorinta, o fantezie, o speranta, nu o certitudine, sau o parte a stiintei.

II. Perfect, ai spus ca biologia suporta teoria lui Darwin. In cazul in care ai timp poti sa cati pe youtube/google videos niste dezbateri de-ale lui Kent Hovind. Vei gasi zeci de dezbateri, pe care Hovind le castiga foarte usor impotriva biologilor, geologilor, expertilor in teoria evolutiei etc etc...
Ca sa revin la subiectul acestui punct... bun, ai spus ca sunt dovezi in biologie, te rog sa ne arati una singura.

III. Nu, crestinii nu accepta teoria evolutiei pentru ca e o minciuna. Evolutionistii afirma ca teoria lor e stiintifica, dar cand le ceri o singura dovada stiintifica nu am. Deci, te rog, daca stii, gasesti, afli vreo dovada pntru teoria evolutiei anunta-l pe Kent Hovind care din 2004 ofera 250,000$ oricarui om ii poate oferi o dovada stiintifica pentru evolutie (in afara de micro-evolutie care e stiintifica; desi termenul "micro-evolutie" nu mi se pare prea corect, pentru ca incurca oamenii).
De multe ori in manualele elevilor e scris despre macro-evolutie si cand trebuie sa de un exemplu il dau din micro-evolutie, ca sa ii faca pe oamenii sa creada ca macro-evolutia e dovedita.

IV. Tu de ce crezi ca omenirea a reinceput o noua numarare a anilor?

(09-14-2010, 09:10 PM)Havoc Wrote: Eu sunt o persoana care a invatat suficienta fizica sa-mi fac o idee si totusi cred intr-o forta superioara, capabila de creatie, nu neaparat asa cum o "descrie" crestinismul.

Einstein stia suficienta fizica asa incat pe langa axiomele sale a mai lasat si cateva proiecte si, foarte important, a lasat anii intr-un viitor nu tocmai apropiat in care aceste proiecte sa fie deschise.Si acest Einstein , cu cat aprofunda, devenea tot mai convins de existenta unei forte superioare.

Necro,eu nu-mi dau seama de ce parte esti ca le-ai negat pe amandoua, dar daca speri ca in urma acestui topic sa te convingi, e foaaarte complicat!

I'm on God's and science's side. Grin Si da, stiinta dovedeste existenta unui Creator. Am vauzt aproape toate dezbaterile lui Kent Hovind (site-ul lui: drdino.com) si multe video-uri de-ale celor de la Answers in Genesis (answersingenesis.org) plus ca ma pasioneaza geografia, fizica, si biologia, si sunt sigur de existenta lui Dumnezeu.
Nu vreau sa ma laud, dar sunt sigur ca sunt in stare sa fac o dezbatere pe aceasta tema cu orice om de pe planeta, asta nu pentru ca eu sunt mai destept decat ei, ci pentru ca eu am dreptate. E atat de usor sa castigi o dezbatere atunci cand ai dreptate... Haha Smile
dar si dovezi Wink
[Image: 242idki.png]
Dude esti nebun ? Kent Hovind e unul din cei mai idioti creationisti (mai era si Kirk Cameron, alt cretin notoriu)

Tu crezi ce zice ala ? Adica asa ceva -> http://www.youtube.com/watch?v=BdEZTdOlG...re=channel ? sau http://www.youtube.com/watch?v=vjFeVwuJB...re=channel ?


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)