Poll: Cine e responsabil pentru existenta vietii pe Pamant?
You do not have permission to vote in this poll.
Evolutia
6.25%
1 6.25%
Dumnezeu (Divinitatea)
93.75%
15 93.75%
Total 16 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Creatie vs Evolutie part 2
Ok, daca am inceput cu injuraturile atunci si eu am dreptul:

Mie mi se pare ca tu esti nebunul de aici.
TU vorbesti, tu care crezi ca viata a aparut dintr-o piatra? Serios, esti sceptic de destule lucruri, de ce nu esti sceptic si te prostia asta de teorie a evolutiei, cum poti sa crezi intr-o teoria a carui inceput nu se cunoaste... Si in legatura de cartea ta favorita: Nu o sa inteleg niciodata cum poate un om normal sa-i placa acea carte atat de mult incat sa o numeasca cartea lui favorita... Serios, ai citit-o? Daca da, atunci zi-mi sincer ca nu e plictisitoare. Dupa parerea mea, The Origin of Species e cea mai plictisitoare si Darwin e cel mai slab autor a carui carte am citit-o vreodata... Tu nu a observat cum trece de la un subiect la altul si face acolo o adevarata incurcatura de nu mai intelegi nimic...? Fi serios...
Nu imi aduc aminte sa fi zis undeva ca viata ar fi aparut dintr-o piatra. Faptul ca tie nu iti place cartea nu ma intereseaza. Nici mie nu imi place coranul, biblia crestina sau cartile scrise de Sandra Brown dar asta nu inseamna ca sunt proaste.

Stai linistit, sunt oarecum sceptic in orice domeniu al stiintei si stiu ca in viitor mereu se va schimba ceva din acest pct de vedere, pe cand religia este aceeasi gogoasa de mii de ani. Defapt, acesta este si farmecul stiintei. Oamenilor care lucreaza in domeniul stiintei de ex nu le este rusine sa admita ca au gresit si este firesc ca pe masura ce avansam tehnologic, tot ceea ce e nou acum, sa devina vechi. Daca il intrebi in schimb pe un preot despre cazurile de molestare din interiorul bisericii, inchizitia, vanatoarea de vrajitoare, exemple morale "pozitive" din bible (gen Avram care ar fi fost in stare sa isi ucida propriul copil) etc acesta va da mereu din umeri rusinat si va zice "ca aia nu erau crestini adevarati" sau ca "biblia trebuie interpretata metaforic". Scuze se gasesc mereu. Fapte si dovezi nu prea..

Repet intrebarea : tu chiar il admiri pe Kent Hovind ? Cat despre fatul ca ofera xxxxxx$ pt "o dovada stiintifica pentru evolutie ", il poftesc frumos la un muzeu sa vada diferite specii de animale si evolutia scheletului acestora de-a lungul mileniilor.

In plus, nici un om de stiinta nu isi bate capul cu balariile lui.

ps : Totusi ar fi frumos sa imi explice si mie cum se face ca din doi oameni (adica Adam si Eva) au aparut patru grupe de sange.
o alta telenovela a aparut si sunt sigur ca o sa aiba un final dramatic -_-;
[Image: 242idki.png]
nu inteleg de ce nu mai asteptati vreo 70 de ani si apoi o sa stim cu totii care e adevarul....de ce va grabiti asa??? Smile

"Totusi ar fi frumos sa imi explice si mie cum se face ca din doi oameni (adica Adam si Eva) au aparut patru grupe de sange."...iti explic eu...in studiul biologiei umane s-au descoperit niste gene alele care produc anumite schimbari, producand grupa de sange AB si probabil si 0...zic asta din ce am invatat pentru bac, deci se poate sa nu fie exact asa, dar in mare parte asa e....
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
(09-15-2010, 08:44 PM)bloodlover Wrote: Nu imi aduc aminte sa fi zis undeva ca viata ar fi aparut dintr-o piatra. Faptul ca tie nu iti place cartea nu ma intereseaza. Nici mie nu imi place coranul, biblia crestina sau cartile scrise de Sandra Brown dar asta nu inseamna ca sunt proaste.

Atunci, cum crezi ca a aparut universul si viata?

Pe coperta revistei Discover din Aprilie 2002 e scris:

"The universe burst into something from absolutely nothing – zero, nada. And as it got bigger, it became filled with even more stuff that came from absolutely nowhere. How is that possible? Ask Alan Guth. His theory of inflation helps explain everything."

Si tu numesti asta stiinta? Haha

Stiinta se ocupa cu lucruri care pot fi observate, demonstrate, testate... Evolutia nu poate fi nici observata, nici demonstrata, nici testata, deci nu vad alta concluzie decat aceea ca teoria evolutie este o religie.

(09-15-2010, 08:44 PM)bloodlover Wrote: Stai linistit, sunt oarecum sceptic in orice domeniu al stiintei si stiu ca in viitor mereu se va schimba ceva din acest pct de vedere, pe cand religia este aceeasi gogoasa de mii de ani. Defapt, acesta este si farmecul stiintei. Oamenilor care lucreaza in domeniul stiintei de ex nu le este rusine sa admita ca au gresit si este firesc ca pe masura ce avansam tehnologic, tot ceea ce e nou acum, sa devina vechi.

Prin prima fraza vrei sa spui ca stiinta se schimba mereu pentru ca mereu vom descoperi lucruri noi. Se schimba pentru ca ceea ce stiam inainte nu e corect sau foarte corect, asta inseamna ca nu putem fi siguri de nimic, nici de ceea ce zice teoria evolutiei.
Haha) Tu zici ca oamenii de stiinta evolutionisti au dreptate pentru ca isi schimba mereu teoria pentru ca nu e corecta, iar creationismul/Biblia e gresita pentru ca nu se schimba??? Biblia nu se schimba pentru ca e 100% corecta, chiar ca nu inteleg cum te pasioneaza ceva nesigur...

(09-15-2010, 08:44 PM)bloodlover Wrote: Daca il intrebi in schimb pe un preot despre cazurile de molestare din interiorul bisericii, inchizitia, vanatoarea de vrajitoare, exemple morale "pozitive" din bible (gen Avram care ar fi fost in stare sa isi ucida propriul copil) etc acesta va da mereu din umeri rusinat si va zice "ca aia nu erau crestini adevarati" sau ca "biblia trebuie interpretata metaforic". Scuze se gasesc mereu. Fapte si dovezi nu prea..

Eu sunt penticostal, asa ca nu am nimic de a face cu preotii, icoanele, pelerinajele si alte prosti de genul asta.
Consider ca cei care cred ca Biblia trebuie interpretata metaforic nu sunt crestini adevarati.

Majoritatea evolutinistilor resping creationismul din cauza ca nu vor sa se supun regulilor lui Dumnezeu.

"Knowing this first, that there shall come in the last days scoffers, walking after their own lusts" 2 Peter 3:3
"They will say, “Where is the promise of his coming? For ever since the fathers fell asleep, all things are continuing as they were from the beginning of creation." 2 Peter 3:4
"For this they willingly are ignorant of, that by the word of God the heavens were of old, and the earth standing out of the water and in the water" 2 Peter 3:5

E logic ca in cazul in care exista un Creator exista si niste reguli dupa care fiintele create sa traiasca. Evolutionistii refuza existenta lui Dumnezeu, pentru ca nu vor sa se supuna regulilor Lui.

Te rog sa imi raspunzi la aceste 10 intrebari, daca vrei:

1. Where did the space for the universe come from?
2. Where did matter come from?
3. Where did the laws of the universe come from (gravity, inertia, etc.)?
4. How did matter get so perfectly organized?
5. Where did the energy come from to do all the organizing?
6. When, where, why, and how did life come from non-living matter?
7. When, where, why, and how did life learn to reproduce itself?
8. With what did the first cell capable of sexual reproduction reproduce?
9. Why would any plant or animal want to reproduce more of its kind since this would only make more mouths to feed and decrease the chances of survival? (Does the individual have a drive to survive, or the species? How do you explain the origin of reproduction?)
10. How can mutations (recombining of the genetic code) create any new, improved varieties? (Recombining English letters will never produce Chinese books.)

(09-15-2010, 08:44 PM)bloodlover Wrote: Repet intrebarea : tu chiar il admiri pe Kent Hovind ? Cat despre fatul ca ofera xxxxxx$ pt "o dovada stiintifica pentru evolutie ", il poftesc frumos la un muzeu sa vada diferite specii de animale si evolutia scheletului acestora de-a lungul mileniilor.

In plus, nici un om de stiinta nu isi bate capul cu balariile lui.

ps : Totusi ar fi frumos sa imi explice si mie cum se face ca din doi oameni (adica Adam si Eva) au aparut patru grupe de sange.

Da, il admir foarte mult pe Kent Hovind.

Iar in legatura cu evolutia scheletului am niste intrebari/observatii:
- ai spus "evolutia scheletului acestora de-a lungul mileniilor" ... ai vazut cu ochii tai evolutia scheletului? O poti observa, dovedi, testa? Nu, deci nu e stiinta. Uita-te peste definitia stiintei.
Asta e asa cum ai intr-o sala de judecata si ai spune judecatorului ca osul pe care l-ai gasit in pamant este stramosul tuturor oameniilor de astazi. Sunt sicur ca atunci s-ar ridica destui oameni si ar spune ca nu are cum sa dovedeasca ca acel os a apartinut unui stramos comun. Bun, gasesti un os in pamant. Te asigur ca e imposibil sa imi spui cand a trait animalul/omul care a carui os mi-l arati.

[Image: Image171.jpg]

Uita-ti mai sus, evolutia cutitului in furculita. Vedeti daca se aseaza acele obiecte intr-o anumita ordine parca tinzi sa crezi ca e posibil ca acea evolutie sa se fi intamplat... asa sunt mintiti o multime de oameni... Deci, daca ai vreo dovada stiintifica pentru teoria evolutiei as vrea sa o vad, daca nu gasesti nici una ar trebui sa incepi sa iti cauti o alta teorie, asa functioneaza stiinta...

(09-15-2010, 09:13 PM)carnage12 Wrote: o alta telenovela a aparut si sunt sigur ca o sa aiba un final dramatic -_-;

De fapt s-a mai vorbit despre ea, asa ca nu e nimic nou.
In orice caz, pentru mine nu, pentru ca eu stiu deja adevarul. Finalul dramatic poate ca va fi pentru cei care vor sta intr-o zi in fata Aceluia in a carei existenta nu au crezut. Daca Dumnezeu ni s-ar arata tuturor oamenilor atunci nu ar mai fi credinta ci certitudine. Dovezi ale existentei si puterii Creatorului nostru sunt peste tot, si nu veti avea nici-o scuza pentru ca nu a-ti vrut sa credeti in El.
aici ai dreptate
de fapt eu zic ca ai foarte mare dreptate da` na ..parerile difera de la om la om la fel si credinta
[Image: 242idki.png]
(09-16-2010, 05:27 PM)carnage12 Wrote: aici ai dreptate
de fapt eu zic ca ai foarte mare dreptate da` na ..parerile difera de la om la om la fel si credinta

Eu nu am absolut nimic cu parerile sau credintele voastre. Puteti crede in orice vreti. Eu doar incerc sa va arat ca teoria evolutiei nu e devodita stiintific si nu va fi niciodata, pentru ca este o religie.
Tu il poti observa, demonstra si dovedi pe dumnezeul tau ? Nu. De ce este dumnezeul tau mai bun decat Allah, Thor, Horus etc? Pentru ca asa ai fost crescut de mic si indoctrinat sa crezi.

Credinciosii nu fac altceva decat sa isi actualizeze divinitatea si sa o adapteze perioadei in care traiesc.

Anyway ... eu mi-am luat patina de aici. Cand ai zis ca il crezi pe Kent Hovind m-am lamurit.

Have a nice life.

edit : Nu mai incerca cu atata disperare sa ii convingi pe altii de adevarul tau.

edit nr 2 : http://www.youtube.com/watch?v=BdEZTdOlGss

Yeah... Hovind e un adevarat om de stiinta...
(09-16-2010, 05:57 PM)bloodlover Wrote: Tu il poti observa, demonstra si dovedi pe dumnezeul tau ? Nu. De ce este dumnezeul tau mai bun decat Allah, Thor, Horus etc? Pentru ca asa ai fost crescut de mic si indoctrinat sa crezi.

N-am timp sa traduc... dar banuiesc ca stii engleza...

Show Content

Source: [url="http://www.proofthatgodexists.org"]ProofThatGodExists.org[/url]

(09-16-2010, 05:57 PM)bloodlover Wrote: Credinciosii nu fac altceva decat sa isi actualizeze divinitatea si sa o adapteze perioadei in care traiesc.

Parca inainte spuneai ca crestinismul ramane acelasi, nu se schimba...

(09-16-2010, 05:57 PM)bloodlover Wrote: Anyway ... eu mi-am luat patina de aici. Cand ai zis ca il crezi pe Kent Hovind m-am lamurit.

Have a nice life.

Firstly, Kent Hovind e considerat patetic de evolutionisti pentru ca are dreptate, pentru ca dovedeste oamenilor ca (,) creationismul e adevarat si ca teoria evolutie este o minciuna. Nu iti place de el pentru ca e creatiusnit. Daca ar depune atat de mult efort lucrand pentru evolutie ar fi considerat de tine unul dintre cei mai desptepti oameni care au trait vreodata pe pamant.

Si, da-mi voie sa iti spun si sa le spun celor care citesc acest topic: Tu de fapt pleci (sau cel putin spui asta) pentru ca realizezi incapacitatea teoriei tale de a dovedi existenta vietii si complexitatea imensa a lucrurilor din jur. Si ca sa nu aiba si altii impresia asta, spui ca faptul ca il cred pe Kent Hovind ( puteti vedea seminare sau dezbateri impotriva evolutionistilor sau a evolutionistilor teisti de-ale lui Kent Hovind pe drdino.com sau pe youtube/google videos ) te-a determinat sa pleci. De la tine ma asteptam cel putin la o scuza mai buna, dar in fine...

(09-16-2010, 05:57 PM)bloodlover Wrote: edit : Nu mai incerca cu atata disperare sa ii convingi pe altii de adevarul tau.

Inca cateva greseli:
- nu incerc cu disperare, faptul ca le arat lucrurile asa cum sunt nu inseamna ca o fac din disperare. Daca nu stiai, momentan sunt foarte calm Smile Stii, as putea sa fac si altceva decat sa imi pierd vremea pe forum demonstrand altora minciuna evolutiei, dar eu stiu cine e in spatele teoriei evolutiei si nu am de gand sa stau degeaba.
va sa zica....a plecat bloodlover de pe forum?
[Image: 242idki.png]


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)