Poll: Cine e responsabil pentru existenta vietii pe Pamant?
You do not have permission to vote in this poll.
Evolutia
6.25%
1 6.25%
Dumnezeu (Divinitatea)
93.75%
15 93.75%
Total 16 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Creatie vs Evolutie part 2
#51
Mie lene sa citesc atat dar voi citi Smile
[Image: 242idki.png]
#52
imi place cum ai zis-o. si inteleg intr-o oarecare masura. lucrul pe care nu inteleg e ca din ce spui tu rezulta ca celelalte popoare au creat zeii din nimic. bine bine. si evreii nu l-au creat pe yahwe tot din nimic? si intr-un fel ai dreptate ca dumnezeu i-a ales pe evrei, pentru ca l-a trimis pe moise [cu tot cu povestea lui Haha] sa-i elibereze din egipt si sa-i aseze in palestina... dar chiar si asa. moise murise... de unde l-au scos si pe yahwe?
.Chorus Romance says Good Night.
#53
Cinei yahwe?
[Image: 242idki.png]
#54
citeste mai sus si ai sa vezi
.Chorus Romance says Good Night.
#55
(10-16-2009, 06:13 PM)ufy Wrote: daca ATUNCI a fost asa si se faceau minuni [cum facea iisus] si toate alea. erau tot felul de povesti in care dumnezeu se uita pe pamant si vedea ca moare un copil si mama era indurerata si il invia pe copil... acum de ce nu se mai fac?

Atunci oamenii erau mai credinciosi decat cei de acum, si dupa cum spune @bechristian: pentru ca oamenii L-au parasit pe Dumnezeu. Smile

(10-16-2009, 06:13 PM)ufy Wrote: tu ce crezi? existau zeii astia de care am pomenit mai sus la fiecare popor?
[ma refer la necro, bechcristian si cine mai este pe aici. sa-si dea fiecare cu parerea Smile]

Eu cred doar in Dumnezeu [dovedeste-mi existenta acelor zei], si nu e vorba despre o forma a fanatismului ... Dumnezeu a dovedit in nenumarate randuri ca El exista si va implini tot ce este scris in Biblie.
#56
=)) da nu am zis eu ca exista si ceilalti =)) voiam doar sa aflu parerea ta despre chestiile astea. eu sunt la profil de istorie si invat despre lucrurile astea. Smile
.Chorus Romance says Good Night.
#57
Oare cum e viata de dincolo? Smile :-?
[Image: 242idki.png]
#58
(10-16-2009, 07:51 PM)carnage12 Wrote: Cinei yahwe?

E Dumnezeu la evrei.

EDIT:
(10-16-2009, 07:50 PM)ufy Wrote: imi place cum ai zis-o. si inteleg intr-o oarecare masura. lucrul pe care nu inteleg e ca din ce spui tu rezulta ca celelalte popoare au creat zeii din nimic. bine bine. si evreii nu l-au creat pe yahwe tot din nimic? si intr-un fel ai dreptate ca dumnezeu i-a ales pe evrei, pentru ca l-a trimis pe moise [cu tot cu povestea lui Haha] sa-i elibereze din egipt si sa-i aseze in palestina... dar chiar si asa. moise murise... de unde l-au scos si pe yahwe?

Yahwe (Dumnezeu) din cate am inteles eu a facut destul de multe miracole printre ei (plus ca sa si coborat pe munte pt. ei). Oricum .. ironia este ca nici asa nu au crezut in el.
#59
pai cum? ei au facut cultul lui yahwe cum ziceai tu ca sa aiba la ce sa se roage si tot nu credeau in el?
poate te-ai exprimat gresit. din ce ai zis tu rezulta ca evreii l-au inventat pe yahwe si nu credeau in el :| Haha
.Chorus Romance says Good Night.
#60
Da` hai sai zicem totusi Dumnezeu Smile
[Image: 242idki.png]


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)