Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gothic 3 în Limba Română: proiect finalizat
#31
Salut .. Nu prea am fost asa activ .. dar.. in legatura cu acest mod. am sa spun cateva cuvinte. . Este un proiect foarte frumos.. si este foarte frumos ca va dedicati timpul liber pentru cei care nu se descurca la limba engleza .. Asi avea cateva sugestii: .. sa nu se mai foloseasca, cuvinte(mai bine zis argouri) gen .. "smecherie(ii)". In unele contexte nu s-ar putea spune in loc de "smecherie(ii)"-truc(uri)(eu am vazut un filmulet cu un dialog din Nordmar in care se organiza o lupta/duel)? Parerea mea este ca intr-un joc(sau orice altceva ex. un film) nu da bine o asemenea subtitrare... si mai ales intr-un joc gen "Gothic" .. Sper ca se va lua in considerare acest sfat .. (Eu personal nu am instalat acest mod .. deoarece nu prea mai joc Gothic.. dar am vazut pe YouTube niste trailere.. si direct .. mi-a sarit in ochi cuvantul "smecherii" care mi-a luat tot cheful de vizionare a acelui film. Salut.. si sper sa nu imi sara nimeni in cap..
replyReply
#32
(01-07-2011, 01:20 AM)BogdanPI Wrote: Salut .. Nu prea am fost asa activ .. dar.. in legatura cu acest mod. am sa spun cateva cuvinte. . Este un proiect foarte frumos.. si este foarte frumos ca va dedicati timpul liber pentru cei care nu se descurca la limba engleza .. Asi avea cateva sugestii: .. sa nu se mai foloseasca, cuvinte(mai bine zis argouri) gen .. "smecherie(ii)". In unele contexte nu s-ar putea spune in loc de "smecherie(ii)"-truc(uri)(eu am vazut un filmulet cu un dialog din Nordmar in care se organiza o lupta/duel)? Parerea mea este ca intr-un joc(sau orice altceva ex. un film) nu da bine o asemenea subtitrare... si mai ales intr-un joc gen "Gothic" .. Sper ca se va lua in considerare acest sfat .. (Eu personal nu am instalat acest mod .. deoarece nu prea mai joc Gothic.. dar am vazut pe YouTube niste trailere.. si direct .. mi-a sarit in ochi cuvantul "smecherii" care mi-a luat tot cheful de vizionare a acelui film. Salut.. si sper sa nu imi sara nimeni in cap..

De ce ti-ar sarii cineva in cap?...Iti multumim pentru sfat, chiar e unul foarte bun si o sa incercam sa modificam aceste lucruri...Daca ai o idee si vrei sa ne-o impartasesti si noua cu atat mai bine...
Acolo am tradus asa pentru ca era o conversatie destul de familiara (adica cel care a zis asta, nu era regele si era un simplu cetatean care dorea sa se lupte, tipul tiranului).
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#33
(01-07-2011, 12:18 PM)Pepe_the_shepherd Wrote:
(01-07-2011, 01:20 AM)BogdanPI Wrote: Salut .. Nu prea am fost asa activ .. dar.. in legatura cu acest mod. am sa spun cateva cuvinte. . Este un proiect foarte frumos.. si este foarte frumos ca va dedicati timpul liber pentru cei care nu se descurca la limba engleza .. Asi avea cateva sugestii: .. sa nu se mai foloseasca, cuvinte(mai bine zis argouri) gen .. "smecherie(ii)". In unele contexte nu s-ar putea spune in loc de "smecherie(ii)"-truc(uri)(eu am vazut un filmulet cu un dialog din Nordmar in care se organiza o lupta/duel)? Parerea mea este ca intr-un joc(sau orice altceva ex. un film) nu da bine o asemenea subtitrare... si mai ales intr-un joc gen "Gothic" .. Sper ca se va lua in considerare acest sfat .. (Eu personal nu am instalat acest mod .. deoarece nu prea mai joc Gothic.. dar am vazut pe YouTube niste trailere.. si direct .. mi-a sarit in ochi cuvantul "smecherii" care mi-a luat tot cheful de vizionare a acelui film. Salut.. si sper sa nu imi sara nimeni in cap..

De ce ti-ar sarii cineva in cap?...Iti multumim pentru sfat, chiar e unul foarte bun si o sa incercam sa modificam aceste lucruri...Daca ai o idee si vrei sa ne-o impartasesti si noua cu atat mai bine...
Acolo am tradus asa pentru ca era o conversatie destul de familiara (adica cel care a zis asta, nu era regele si era un simplu cetatean care dorea sa se lupte, tipul tiranului).

Eu doar am spus asa "sa nu-mi sara nimeni in cap" deoarece unii nu prea accepta sfaturile .,, si sunt fiarte "scarbosi"..A fost asa ...Grin preventiv. . Ma bucur ca sfatul meu a fost luat ca atare. Daca o sa mai am ceva idei .. fiti siguri ca o sa le pun in aplicare .. si poate o sa va ajut.. (bintinteles cu acceptul vostru .. si daca mai e loc Grin ) .. Salut si mersi de raspuns.
Si in legatura cu replica aceea care includea cuvantul "smecherie" . hmm nu stiu ce sa zic suna prea "golanesc" prea "street style" . Consider ca asta e o vorba mai de cartier .. strada .. etc.. Si de aia am zis ca nu e asa potrivita.. Ramane la alegerea voastra .. Oricum .. ati mai putea folosi si : truc, siretlic, .. Cred ca am sa-mi instalez din nou Gothic 3 si pun acest patch.. sa mai vad asa Grin .. Salut Toate cele Bune
replyReply
#34
Mersi pt. sfat.
Ce ziceti membrii? Şiretlic sau nu?
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#35
(01-08-2011, 01:31 PM)Pepe_the_shepherd Wrote: Mersi pt. sfat.
Ce ziceti membrii? Şiretlic sau nu?

Siretlic chiar suna mai medieval.Eu cred ca e mai bine decat smecherie(desi eu smecherie am tradus)Smile.
replyReply
#36
Şiretlic să fie atunci...Carnage, daca ai timp si chef, da-i un find and replace in script.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#37
A terminat cineva Gothic 3 in limba romana?
[Image: 242idki.png]
replyReply
#38
L-a terminat unul de pe forumul de la garage...
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#39
Ce forum?
[Image: 242idki.png]
replyReply
#40
uite de aici.
Mi-a trimis pm ca i-a placut.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Gothic 2 Notr în Limba Română: proiect finalizat Kristi 338 182,796 12-29-2017, 04:06 PM
Last Post: MaGoth
Wink Dark Saga (Gothic 2 NotR) - eng MOD Cyrus35 2 2,729 12-04-2017, 10:54 PM
Last Post: Cyrus35
  Gothic 2 NOTR mod: D3D7 - D3D11 + L'HIVER Edition Daenvgiell 19 8,859 03-16-2017, 01:32 PM
Last Post: Daenvgiell
  Gothic 2: Insula Paladinului Mort: proiect finalizat old nick 27 13,534 04-24-2016, 10:38 AM
Last Post: Szekemri
  Gothic 2 - Enhanced Edition [MOD] cornel 34 12,466 11-26-2015, 04:52 PM
Last Post: BeoWulf
  Gothic 1 în Limba Română: proiect finalizat Raducu' 132 94,473 10-20-2015, 05:43 PM
Last Post: Kristi
  de unde downloadez pachul pentru limba romana la gothic 1? Nickuu 1 2,319 07-20-2015, 12:52 PM
Last Post: Kristi
  Gothic 2: the bleakness: proiect finalizat Szekemri 125 56,613 07-12-2015, 02:48 PM
Last Post: naserahmed
  Gothic 1 - Welt der Verurteilten Faby 0 1,915 12-22-2014, 03:03 AM
Last Post: Faby
  Gothic II: Dark Legion: proiect finalizat alexstefan95 37 21,128 11-22-2014, 06:24 PM
Last Post: bucurgabriel25

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)