Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cu facultate sau fara?
#1
Stau asa si ma intreb oare in ziua de azi se mai merita sa iti mai pierzi 3-5 ani din viata la o facultate dupa terminarea liceului?
replyReply
#2
(01-03-2011, 08:18 AM)Raducu Wrote: Stau asa si ma intreb oare in ziua de azi se mai merita sa iti mai pierzi 3-5 ani din viata la o facultate dupa terminarea liceului?

Parerea mea este ca merita daca esti hotarat sa-ti faci un viitor in domeniul in care faci facultatea respectiva.Daca o faci doar ca sa fie,cred ca e timp pierdut de pomana.Eu nu am facut facultate,pe vremea mea invatamantul era adevarat.Intrau la facultate elevii cei mai buni,eu am fost cam lenes.Acum sunt studenti si corigentii daca au bani destui.Dar sita se cerne mai tarziu,cand iti cauti un job.Daca nu esti bun,nu te angajeaza nimeni.Am sefi la serviciu care sunt ingineri si nu stiu nici notiuni de baza despre electricitate(s-au angajat cu relatii)desi astea se invata in liceu.Sigur ca sunt si altii capabili si pregatiti,care n-au facut scoala degeaba.Vorba romanuluiGrinecat codas la oras,mai bine-n satul meu fruntas.Smile
replyReply
#3
Din punctul meu de vedere nu prea are rost sa faci o facultate pe bune (adica sa inveti, sa te tii de ea nu sa treci prin ea cum trece gasca pe apa) iar dupa terminarea facultatii sa ramai in aceasta tara de rahat. Cred ca licenta reprezinta pentru multi studentii "pasaportul" pentru strainatate.
replyReply
#4
(01-05-2011, 11:21 AM)Raducu Wrote: Din punctul meu de vedere nu prea are rost sa faci o facultate pe bune (adica sa inveti, sa te tii de ea nu sa treci prin ea cum trece gasca pe apa) iar dupa terminarea facultatii sa ramai in aceasta tara de rahat. Cred ca licenta reprezinta pentru multi studentii "pasaportul" pentru strainatate.

Licenta nu te va ajuta cu nimic, dar ceea ce inveti sau ai invatat cu siguranta te va ajuta....degeaba zic unii, dar in romania se face scoala grea, cel putin in ceea ce priveste materia, programa etc.....
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#5
nu atat grea, cat inutila si putin practica
May you be half an hour in heaven before the devil knows you're dead.

Back from the dead. Not alive yet though.
replyReply
#6
da exact .......in matematica, sunt niste formule care nu o sa le folosesti niciodata in viata :|
replyReply
#7
(01-05-2011, 04:45 PM)Cryssalis Wrote: da exact .......in matematica, sunt niste formule care nu o sa le folosesti niciodata in viata :|

Matematica dezvolta gandirea....chiar daca nu-ti foloseste in mare parte la nimic...
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#8
(01-05-2011, 04:51 PM)Pepe_the_shepherd Wrote:
(01-05-2011, 04:45 PM)Cryssalis Wrote: da exact .......in matematica, sunt niste formule care nu o sa le folosesti niciodata in viata :|

Matematica dezvolta gandirea....chiar daca nu-ti foloseste in mare parte la nimic...
Matematica trebuie facuta inca din clasele 1-12 pe bune deoarece altfel nu am mai avea ingineri constructori, arhitecti etc.
replyReply
#9
Cea mai importanta materie care ne foloseste cu adevarat este engleza, ca sa stim sa vb. cand plecam din Romania...
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#10
Cat pesimism dom'le in topicul acesta. Scoala e buna. E folositoare. Chiar in liceu daca nu iti folosesc in viitor toate materiile pe care le inveti, macar iti tine mintea in priza.

Nu inteleg de ce se plange lumea in ziua de azi. Cum sa fie greu si inutil? Elevii de liceu sunt in mare parte niste retarzi care nu au auzit in viata lor de Oscar Wilde, nu sunt in stare sa faca ecuatii banale si au un vocabular absolut infantil dar... au diploma de bac frate (sau vor avea).
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Despre Facultate Carnage 52 21,435 03-03-2017, 12:33 PM
Last Post: Marius Titulescu

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)