Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cu facultate sau fara?
#11
(01-08-2011, 12:11 AM)bloodlover Wrote: Cat pesimism dom'le in topicul acesta. Scoala e buna. E folositoare. Chiar in liceu daca nu iti folosesc in viitor toate materiile pe care le inveti, macar iti tine mintea in priza.

Nu inteleg de ce se plange lumea in ziua de azi. Cum sa fie greu si inutil? Elevii de liceu sunt in mare parte niste retarzi care nu au auzit in viata lor de Oscar Wilde, nu sunt in stare sa faca ecuatii banale si au un vocabular absolut infantil dar... au diploma de bac frate (sau vor avea).

Liceul eu il consider facut degeaba pt. ca bacul este o mare minciuna si presupun ca asa e si cu facultatea...scoala te invata ceva si apoi il vezi pe fiul lui Becali ca iti ia locul intr-o eventuala slujba de IT, ELEC, etc...
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#12
(01-08-2011, 01:50 PM)Pepe_the_shepherd Wrote: Liceul eu il consider facut degeaba pt. ca bacul este o mare minciuna si presupun ca asa e si cu facultatea...scoala te invata ceva si apoi il vezi pe fiul lui Becali ca iti ia locul intr-o eventuala slujba de IT, ELEC, etc...

Chestia cu fiul lui Becali mai merge un timp dar nu prea mult.Daca esti bun intr-un domeniu nu te da nimeni la o parte,nici macar in Romania.Eventual,lucrezi cu fiul lui cutare,dar in timp il dovedesti,pentru ca tac-su o sa dispara din peisaj la un moment dat.Eu am vazut cateva cazuri de genul asta.Cred ca cele mai multe lucruri le-am invatat in liceu,dar pe vremea mea se facea scoala,nu gluma.Mai ramaneau unii repetenti,corigenti,dar un lucru era sigur:corigentii nu ajungeau la facultate.Azi s-au schimbat lucrurile.Cunosc oameni carte abia leaga doua vorbe dar sunt studenti.Cunosc altii care au terminat deja facultatea si tot doua vorbe leaga.Asta e nivelul invatamantului actual,din pacate.Mult si prost.Cel mai grav e faptul ca majoritatea absolventilor sunt cleiu' dar toti viseaza sa lucreze in strainatate pe bani multi.Este o fata a parvenismului care face omul sa se balaceasca in mediocritate cu pretentii.Cred ca cei care fac o scoala doar pentru o diploma nu vor realiza mare lucru in viata daca nu au niste talente deosebite.Scoala trebuie sa-ti largeasca orizonturile indiferent daca e liceu sau facultate.Asta e parerea mea.
replyReply
#13
Ca sa reluam subiectul eu cred ca daca vei reusi sa parasesti Romania la timp, nu mai ai nevoie de o facultate facuta la noi, dar daca vei dori sa stai in Romania si sa-ti faci o cariera e bine sa o faci. Chiar daca pana sa obtii job-ul cautat s-ar putea sa astepti o gramada de timp si sa ai de indurat multe...
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#14
Bineinteles ca nu trebuie facultate ... e o prostie asta ca daca nu faci facultate ajungi prost si toate alea ... cea mai inportanta nu este facultatea, este scoala vietii care tre sa o dobandim cu totii. In viata tre sa stii ce combinatii sa faci si o sa ajungi bine ca nici Becali si atatia nu au facultate si au ajuns miliardari.Wink tre sa sti sa te descurci si o sa ajungi bine in viata
replyReply
#15
Facultatea iti formeaza un mod de a gandi si o anumita capacitate de a intelege niste lucruri. Asta este defapt util in viitorul unui om...
replyReply
#16
(03-30-2011, 04:29 PM)bloodlover Wrote: Facultatea iti formeaza un mod de a gandi si o anumita capacitate de a intelege niste lucruri. Asta este defapt util in viitorul unui om...

Eu sunt de parere ca scoala generala si liceul au acest rol. La facultate deja trebuie sa ai o gandire pregatita.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#17
la facultate depinde si profilul la care dai??? cred ca da ? nu? perfect pentru ca eu ma voi duce mai departe in ale teologiei Haha
replyReply
#18
Eu sunt intr-un licei cu profilul informatica intensiv dar mie nu imi place informatica, ma pricep bine la matematica care e totusi grea de la clasa a 9-a incolo, eu vreau sa fac o facultate dar nu stiu ce optiuni am.
[Image: 242idki.png]
replyReply
#19
Deci daca te descurci la mate, ingineria te mananca. Acum depinde care.
Te sfatuiesc sa renunti la ideea de automatica (din cate am auzit pana acum este foarte foarte greu de terminat). Tehnologia informatiei (sau calculatoare)(la care sunt eu acum) e o optiune destul de buna, pentru ca informatica (PCLP-ul) se ia de la capat si daca ai noroc de un prof. normal nu o sa ai probleme. O sa incepi cu 2 tipuri de mate, pclp, acestea fiind materiile grele din primul semestrul. Apoi din sem.2 vei face si ceva fizica. Tot din sem. 2, la info, vei face Java, care iti da totul pe tava, nu mai e ca la c/c++.

----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#20
Fizica? Spunemi daca e aceeasi fizica plictisitoare si neinteleasa din liceu.
[Image: 242idki.png]
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Despre Facultate Carnage 52 21,425 03-03-2017, 12:33 PM
Last Post: Marius Titulescu

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)