Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Risen 2: Dark Waters (2012)
Am reluat si eu (mult mai serios de data asta) de vreo cateva zile si pot spune ca imi place mai mult decat prima data. Probabil ca eram un pic sub influenta parerilor negative despre joc atunci cand am avut prima parcurgere, care oricum s-a terminat rapid in Sword Coast. Am mers din prima pe cunning si pana la nivelul 10 (cate sunt pentru fiecare categorie de skill-uri, apropo?) nu am folosit punctele (sau banii) pentru altceva. Asta pentru ca nu am vrut sa pierd nimic din loot.

Momentan am terminat (a se citi cotrobait prin toate colturile) primele 4-5 zone - mai am Storm Island, Maraccai Bay, Treasure Island si banuiesc ca nivelul final - si deocamdata nu m-am plictisit deloc, din contra. Ce-i drept, unele actiuni devin repetitive (treasure hunting si legendary items putea sa fie mult mai mult decat sunt), insa nu cat sa le las balta.

Ce iese in evidenta fata de jocul precedent sunt personajele. Daca din Faranga mi-au ramas in minte Romanov si Mendoza, aici sunt ceva mai multe personaje memorabile, in frunte cu Patty, Steelbeard si Jaffar. Apropo de personaje, versiunea jocului pe care o am contine si cele trei DLC-uri, si nu mica mi-a fost mirarea sa vad ca nu sunt folosite voci pentru dialogurile legate de actiunea din cele doua quest-uri secundare. Nu ma deranjeaza prea tare, dar nu da bine deloc.

Combatul nu e chiar asa rau pe cat spune lumea, cel putin nu contra inamicilor umani. Mai un dirty trick, mai o eschiva si parca, parca seamana a lupta piratereasca. In orice caz, dupa un anumit punct combinatia eschiva + atac devine la ordinea zilei. Nu am incercat inca pustile si sulitele, dar arata destul de bine, macar in teorie.

All in all, Risen 2 nu e deloc rau, oricum nici pe aproape pe cat zice una lume. Nu e nici macar atat de diferit fata de jocurile precedente, tema piratereasca si adaptarile pe care le-a adus cu sine (vezi modificarile sistemului de lupta si lipsa armurilor, ambele fiind nesemnificative sau chiar inspirate in the big picture) fiind cam singurele diferente. Plus ca tot acel continut suplimentar fata de alte jocuri PB nu e deloc inutil si nuanteaza gameplay-ul.
replyReply
Esti inaintea mea, eu abia am ajuns sa am 8 pe blade 3 pe pistol parca ,nu am pus nici un punct pe cunning si cam regret acum, nu am mai jucat de cateva zile am ramas blocat pe taramul mortilor la "confused ghost" . Si sincer sa spun combat'u nu e asa rau..eu am mers pe saber singuru lucru care ma enervat a fost atunci cand a trebuit sa ma bat cu tipi aia cu sulita in rest jocu merge destul de smooth daca pot zice . nu e chiar atat de rau ...sincer ma asteptam la ceva mai rau si la mai mult rage quit dar nu sa intamplat deloc asta Haha
(っ◕‿◕)っ ♥ Gothic[Image: images?q=tbn:ANd9GcR97VWJGECgiC-0eJQTSQy...jLM_lcyWrN]
replyReply
Confused ghost nu are legatura cu quest-ul lui Steelbeard. Daca nu ma insel iti da o scrisoare pe care trebuie sa o duci unui bastinas din Maracai Bay; momentan sunt in Storm Island, am zis sa termin cu comoara si Air Temple-ul lui Eldric inainte de a continua cu povestea centrala, apoi o sa rezolv si cu misiunea fantomei. Oricum, Dead Island asta a fost cea mai grea locatie de pana acum, si nu doar pentru ca sunt vreo 5 sau 6 gardieni (m-am folosit de exploit-uri la maxim ca sa ii bat: pulling intr-o zona in care nu pot ajunge, iar apoi grind cu sulita lu' Crow), si faptul ca sunt grupuri de ghoul si warriors complica treaba. Bine, nici quest-ul lui Eldric nu e deloc usor, gargoyles sunt tari rau de tot.

La warriors recomand sa inveti (daca nu ai facut-o deja) skill-ul care iti permite sa eschivezi. Dai click la momentul oportun (cam greu pentru ca au vreo doua combo-uri care incep la fel si se termina diferit) si ai cateva atacuri gratuite. Dupa ce termini insula o sa ai oricum un mare bonus care o sa te ajute enorm la un moment dat pe Island of Thieves (asta daca nu ai fost deja acolo si te-ai chinuit singur).

Apropo, ce ai ales in Sword Coast, bastinasii sau Inchizitia?
replyReply
Am ales bastinasii era insula lor pana la urma plus ca avea niste personaje mai interesante si mi sa parut mai ok sa ii aleg pe ei parca mergea mai bine povestea adica o data ce vezi ca inchizitia distruge jumate din insula si nu dau 2 bani pe zei si trib parca iti face cu ochiu jocul care e good si bad Haha am facut thief island nu a fost atat de greu o sa trebuiasca totusi sa ma intorc sa omor creatura aia ''gnome eater'' nu am reusit sa o bat nici macar sa ii iau jumate de viata ca imi manca arma de fiecare data am incercat si cu titan spear dar e atat slaba... am toate skillurile la arma mai putin ultimul care necesita 10 points blade ,imi place counter-atack o data ce inveti sa il folosesti devine destul de misto Smile
(っ◕‿◕)っ ♥ Gothic[Image: images?q=tbn:ANd9GcR97VWJGECgiC-0eJQTSQy...jLM_lcyWrN]
replyReply
Da, la cel gnome eater ma refeream. Fara chestia pe care o primesti dupa ce termini Dead Island (stiu ca nu ii zice asa) si ceva grog/rom/painkillers e foarte greu de ucis. Cred ca e cel mai greu boss de pana in acel moment, inclusiv Earth Titanul.

Te intrebam cu cine ai mers pentru ca eram curios cum sta treaba cu muschetele, nu am incercat deloc. Nu ca as fi facut prea mult vodoo, exceptand cele doua sau trei ocazii in care era nevoie de papusi.
replyReply
L-am terminat aseara, timp de joc cam 30 de ore si jumatate. Ce-i drept as adauga vreo 5 ore pentru un joc pe hard, insa eu am mers pe easy pentru ca nu am vrut sa ma stresez cu luptele. Complet subiectiv vorbind mi-a placut foarte mult si a intrat in categoria jocurilor la sfarsitul carora mi-a parut rau ca se termina (am stat pana la sfarsitul creditelor, daca va vine sa credeti). Obiectiv vorbind a scartait in cateva zone, dar nu cat sa il faca un joc slab sau macar mediocru. Avea potential pentru mai mult (poate in trei?), dar per total sunt multumit cu ce am primit.

Side note, planuiesc deja sa il reiau, insa de data asta o sa merg pe cat posibil doar pe vodoo si/sau firearms. Cred ca partea de vodoo nu e deloc rea, insa necesita mai mult efort.
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Risen 2: Dark Waters la doar $1 (Humble Bundle) Cloaked 2 5,261 08-06-2013, 09:39 PM
Last Post: Bogdan
  Risen 2 Dark Waters: cerinţe PC/system requirements Szekemri 15 15,320 05-03-2012, 06:53 PM
Last Post: Szekemri
  Risen 2: Videos & Trailers Szekemri 8 10,321 04-26-2012, 05:06 PM
Last Post: Szekemri
  Personaje Risen 2 Szekemri 0 5,956 03-30-2012, 06:30 PM
Last Post: Szekemri

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)