Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Discutii despre vise
#41
nu chiar...de exemplu cineva imediat dupa ce s-a trezit, a scris poemul ce l-a visat, iar chiar atunci cand sa il termine, l-a intrerupt cineva...pana in ziua de azi acel poem a ramas neterminat, dar este unul dintre cele mai bune la nivel mondialSmile.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#42
Am spus 80%....si eu mai imi aduc aminte din ele..
Sup
replyReply
#43
El si-a adus aminte 100% din vis, daca a scris poemul. In plus in primele 5 minute de cand te-ai trezit, daca e liniste, inca iti mai amintesti tot visul. Stiati ca toate persoanele din vise despre care credem ca le inventeaza creierul nostru sunt defapt fetele oamenilor care le-am vazut cel putin o data in viata dar care le-am uitat?
Chestia asta ma face sa cred ca creierul nostru e mult mai vast decat credem.Smile
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#44
E foarte adevarata afirmatia, creierul nu genereaza fete de oameni, ci le imprumuta din "arhiva".
[Image: 242idki.png]
replyReply
#45
(02-14-2012, 05:13 PM)Zamolxis1 Wrote: El si-a adus aminte 100% din vis, daca a scris poemul. In plus in primele 5 minute de cand te-ai trezit, daca e liniste, inca iti mai amintesti tot visul. Stiati ca toate persoanele din vise despre care credem ca le inventeaza creierul nostru sunt defapt fetele oamenilor care le-am vazut cel putin o data in viata dar care le-am uitat?
Chestia asta ma face sa cred ca creierul nostru e mult mai vast decat credem.Smile

E trista chestia asta. Am aflat si eu intr-o zi asta si urmatoarea data cand am visat si am tinut minte ce am visat, nu mi-am putut-o scoate din cap pe fata ce am visat-o. Ma jur ca am incercat o jumatate de zi sa imi dau seama cine e, unde am vazut-o, dar fara nici un succes. Era o blonda, micuta de inaltime cu ochii verzi. Haha Poate o stiti voi. =))
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#46
(02-14-2012, 05:13 PM)Zamolxis1 Wrote: Stiati ca toate persoanele din vise despre care credem ca le inventeaza creierul nostru sunt defapt fetele oamenilor care le-am vazut cel putin o data in viata dar care le-am uitat?
Chestia asta ma face sa cred ca creierul nostru e mult mai vast decat credem.Smile

Eu am aflat de chestia asta din filmul "Inception" Haha
replyReply
#47
Eu totusi cred, ca daca oameni ar fi mai mult preocupati de corpul uman(ma refer la cei de stiinta), poate am afla cum sa facem sa accesam acea arhivaSmile. Cred ca ar fi ceva extraordinar. Asa am visat si eu o fata intr-o seara si m-am chinuit sa imi dau seama cine e...si niciun rezultat. Oricum ar fi tare ca cineva sa viseze o noua descoperire in ceea ce priveste lumea...si sa o transpuna pe hartieSmile. Cred ca ar fi cel mai norocos om din lumeSmile.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#48
Cele mai ingrozitoare vise pe care le-am avut au fost cele in care muream. Cred ca daca nu m-as fi trezit la timp as fi murit cu adevarat.
Si cele in care visam ca dezgrop morti... Oribile...
Cele mai frumoase au fost cele in care visam ca zbor si cele "erotice" Grin.
Uneori reusesc sa continui un vis intrerupt, ba chiar reusesc sa-l "regizez" semi-lucid, mai ales daca este unul "erotic" Grin. Am o minte destul de perversa incat sa sper ca n-o va citi nimeni niciodata ca pe-o carte deschisa. Ar fi trist si plictisitor sa stim totul unii despre altii. Si din cauza asta dispretuiesc psihologia.Smile


replyReply
#49
Mda, mie mi s-a intamplat sa visez despre o invazie de extraterestri?Haha...si prima data cand am visat, am facut greseala ca in loc sa lupt cu ei, sa ma asucnd, si m-au omorat...am mai avut acelasi vis a doua zi, de aceasta data reusind sa ii inving. Oricum cred ca cele mai tari vise sunt acelea in care poti sa zbori sau sa faci alte activitati placute. Eu cred ca daca inregistrezi un cuvant inainte sa te culci in minte, visul tau se va baza pe imaginile acelui cuvant. Spun asta deoarece, intr-o zi imi venea in cap cuv oarecare, iar seara mi s-a intamplat sa visez obiectul din acel cuvant.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#50
Am vorbit despre cele mai neplacute si despre cele mai frumoase dar nu am zis nimic despre cele mai ciudate: visele care imi dau a doua zi senzatia de deja vu. Mi se intampla destul de des si cred ca unele sunt cauzate de "rutina zilnica". Altele imi depasesc capacitatea de intelegere si m-ar face sa ma simt ca un mic prezicator daca as crede in asa ceva.Haha

replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Discutii zilnice - Noiembrie, 2022 Raducu' 19 1,949 02-08-2024, 02:50 PM
Last Post: Cyrus35
  Discutii zilnice 24.10.2015 Edd 427 73,957 11-02-2022, 08:47 PM
Last Post: Edd
  Impresia mea despre Gothic Remake Playable Teaser meph144 0 543 09-04-2021, 06:35 PM
Last Post: meph144
  Discuţii Zilnice 10 Kristi 1,000 168,174 03-12-2014, 01:58 AM
Last Post: Raducu'
  YouTube - Discutii generale Bogdan 54 15,848 02-15-2014, 07:50 PM
Last Post: Kristi

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)