Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 4.33 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ce filme/seriale am mai văzut?
In ultimul timp am mers pe mai mult pe filme non-hollywoodiene. Am vazut vreo 3-4 romanesti (de unul dintre ele am vorbit mai sus), Biutiful (spaniol), Intouchables (francez) si Midnight in Paris (ma rog, asta e american, dar se vede clar influenta europeana). O sa le iau pe rand:


O sa incep cu preferatul meu. MiP nu e cel mai bun film dintre cele 3, chiar as putea sa spun ca e cel mai slab (a nu se intelege ca e un film prost, din contra), dar a avut cel mai profund efect asupra mea. A fost dragoste la prima vedere, intre mine si Paris. Ma rog, nu chiar la prima, pentru ca vazusem Intouchables inainte si am prins cat de cat gustul si de acolo, dar Midnight a fost ca un afrodiziac, cu diferenta ca mi-a stimulat impusurile culturale.

Primele cateva minute sunt superbe, fiecare cadru e o pictura, decorul fiind completat de fundalul sonor, si el foarte placut. Apropo de soundtrack - un alt highlight al filmului - mi-a deschis apetitul pentru Cole Porter and alike. Doar ascultati asta: Cole Porter - Let's Do It. Si cu versuri: Cole Porte & Billy Holiday - Let's Do It

Revenind, pe parcursul filmului sunt o multime de alte scene memorabile din punct de vedere vizual. Heck, cred ca nu e scena care sa nu atraga privirea prin ceva, fie ca e vorba de arhitectura, de felul in care este folosita lumina sau pur si simplu de combinatiile de culori vii. Aceste trei caracteristici ies cu precadere in evidenta in timpul calatoriilor in anii '20. Golden Age e de aur si la propriu si la figurat.

Mai sunt apoi personajele. Ahhh, ce personaje... Hemingway, Scott Fitzgerald, T.S. Elliot, Picasso, Dali, Bunuel etc, etc. Filmul asta poate fara probleme sa fie o introducere in cultura acelei perioade. Pe de o parte o sa iti fie prezentate mari personaje ale istorie universale, in special artisti, de la scriitori si pictori pana la regizori si muzicieni, iar pe de cealalta parte, carisma acestor personaje te va face sa vrei sa afli mai mult despre ei, sa le citesti cartile, sa le asculti muzica, sa vezi ce fel de oameni erau.

Nici la nivel de poveste filmul nu sta rau, cu toate ca este umbrita clar de aspectele prezentate mai sus. Oarecum cliseica, actiunea filmului va surprinde totusi prin unele rasturnari de situatie, mai ales spre sfarsit. Se vede ca in spatele filmului e Woody Allen, actor si regizor recunoscut pentru comediile sale romantice.

As mai avea cateva lucuri de spus, plus ca ziceam sa mai vorbesc si de Biutiful si Intouchables, dar am un tren de prins, astfel ca revin pe maine Smile
replyReply
[Image: 29287519.jpg]

Am prins dupa ceva vreme un film la TV, Captain America ca sa fiu mai exact pe care l-am vazut pe fondul unui joc de Monopoly. Ce sa zic, a fost distractiv, in topul filmelor cu super-eroi cred ca e pe primul loc, daca exceptam The Dark Knight. Ma rog, nici nu am foarte multe in palmares, pot sa le numar pe degete, dar e o performanta sa fie mai misto decat primul Spider-Man.

Bine, a nu se citit ca e un film bun, pentru ca nu e poate fi numit asa decat daca il luam ca popcorn flick. Mi-a placut inceputul, New Yorkul anilor '40 e frumos prezentat, insa, pe masura ce povestea avanseaza se transforma mai mult in al Treilea Razboi Mondial. Hitler e mentionat prin film, dar daca nu ar fi el ai putea sa crezi ca actiunea filmului e undeva prin 2060. Asta nu ar fi ceva rau, s-au mai vazut filme care sunt plasate undeva in trecut dar au elemente futuriste. CA e tocmai invers, e un film plasat in viitor cu elemente retro. Prea out of this world e tehnologia nazistilor.

In rest numai de bine: actiune cat incape si foarte bine dozata, povestea e cliseica dar asa si trebuia, actori cunoscuti (Tommy Lee Jones, Hugo Weeving), un final destul de neasteptat si un erou simpatic, dur, dar fara sa fie un fel de masinarie fara sentimente.

O sa fac un efort si o sa vad si The Avengers, daca e tot pe formula asta inseamna ca e de bine. Pana la urma titlul complet al Captain America e Captain America: The First Avenger, iar finalul pune mingea la fileu pentru o continuare.
replyReply


Mi-a placut filmul asta, cu toate ca nu ma asteptam la prea multe de la el. Aveam nevoie de ceva light, cu care sa imi omor timpul. De fapt, nu atat sa imi omor timpul, cat sa iau o pauza de la filme mai profunde, gen un Apocalypse Now sau Identification of a Woman. Nu reusesc sa vad prea multe filme de genul asta fara sa ma ia inevitabil plictiseala dupa un timp. Caz in care imi indrept atentia catre ceva mai usurel, care sa nu necesite mare efort mental pentru a dezlega firul povestii sau pentru a intelege motivatia din spatele actiunilor personajelor. In watchlist-ul de pe IMDB, mi-au sarit in ochi Igby, si un film cu Gordon-Levitt, 50/50. Le-am descarcat pe amandoua si o sa vorbesc mai apoi si de cel din uma, care conform aceluiasi IMDB ar fi ceva mai bun decat Igby, dar in realitate diferenta nu e deloc atat de mare.

Igby se ascunde in spatele unei masti foarte chill (acum vorbesc de film, cu toate ca si personajul e la fel de inpasibil), si nu pare sa fie altceva decat o bere rece intr-o zi torida de vara. Cu toate astea, pleaca de la niste premise mult mai profunde, si chit ca nu se ia deloc in serios, filmul are adancimea aproape de a unei introspectii. La baza IGD e o comedie, dar e mai mult ceva de genul satira, anumite tipuri umane fiind exagerate pana la grotesc in unele cazuri, cu efecte atat dramatice cat si comice. Pana la un punct razi, dar apoi esti lovit miseleste de unele secvente - in special flashback-uri - care arata adevarata natura a relatiilor dintre personaje. Igby pare un copil-problema care pur si simplu nu vrea sa isi asculte parintii, dar in realitate este doar un rebel care se lupta cu viata, pe care nu o intelege si pe care nici nu da semne ca ar vrea sa o cunoasca.

E foarte posibil sa exacerbez eu factorul filozofic, dar cel putin in plan secund se poate ghici o cugetare despre viata la modul general. Personajele sunt toate guvernate de unul sau mai multe defecte majore peste care nu pot si nu vor sa treaca. Doar Igby pare sa vrea mai mult de la lume, devenind un martir in cadrul unei societati gresite, la fel ca si tatal sau.

Umorul este unul de calitate, subtil si fara glume grosolane, cum se poarta in ultimul timp (ma rog, filmul e din 2002). Personajele sunt savuroase in nebunia lor, iar felul in care au loc relatiile dintre ele este de o naturalete iesita din comun. De aici reiese si comicul de situatie, excelent construit, fara a parea regizat. Personajele sunt unde sunt pentru ca asa trebuie, nu pentru ca scenaristul si-a zis ca ar fi misto daca i-ar pune pe astia impreuna ca sa vada ce iese.

In orice caz, filmul e de vazut, avand multiple puncte de atractie, dintre care factorul amuzament fiind doar cel mai evident. Fun fact - mai mult pentru mine that is - protagonistul e jucat de Kieran Culkin, pe care l-am vazut in Scott Pilgrim (de unde am ajuns si la Igby), si e varul lu' ala din Singur acasa, asta in caz ca va intrebati de unde il cunoasteti.


Ziceam ca am vazut si 50/50, un film cu Gordon-Lewit si Seth Rogen. De primul dintre ei mi-a placut pe unde l-am vazut, al doilea nu e chiar preferatul meu, dar ma face sa rad, deobicei. Coincidenta face ca si 50 sa aiba elemente tragice, la fel ca Igby, insa de data asta comedia reuseste sa se mentina deasupra pana la final. Nici nu sunt foarte multe de spus aici, e amuzant si enterteining, lacrimogen pe alocuri, are love story, are relatie ca-ntre frati (as in bros), curge lin si nu se poticneste, cateva referinte culturale misto. Ce mai, e filmul ideal de vazut intr-o zi ploioasa.

Daca ar fi sa ii reprosez ceva, nu cred ca as avea ce. Filmul nu incearca sa fie altceva decat este, si asta nu poate decat sa ma bucure. Remarc tot mai mult aparitia de titluri de genul asta, filme usor de urmarit, dar nu fara substanta. E ca un raspuns la porcarii gen mahmurelile, fapt care imi mai readuce un strop din increderea ca se mai pot face inca si filme bunicele.


Ca tot am adus vorba, sa va zic ceva si despre Scott Pilgrim. Freaking awesome movie! De la un cap la altul. Nu am vazut prea multe filme de genul asta, poate si pentru ca e original in draci. Imbina cu nerusinare elementele reale cu cele fantastice, si o face excelent. E un fel de basm situat in intr-un cadru modern, corcit cu un joc video si cu indie rock.

Premisa de la care pleca filmul e cat se poate de banala: un tip oarecare e nevoit sa lupte cu fostii iubiti ai noii sale prietene. Povestea este insa aproape de mind fuck si pe alocuri creepy. Nu stii ce sa crezi despre tot ce se intampla, ca pana la urma sa realizezi ca totul e o mistocareala foarte tare. Diferite clisee specifice culturii americane, si in special muzica rock de garaj, sunt luate peste picior, fiind in acelasi timp transformate in ceva foarte fresh si interesant.

Ar fi o alegere dificila, numirea celui mai bun film dintre cele trei de mai sus. Am scris mai mult despre Igby pentru ca e ceva mai complex la nivel de poveste si de idei transmise (posibil sa fi si exagerat pe alocuri, on second thoughts probabil ca nu l-as lauda atat), insa strict dpdv al calitatii plus originalitate, Scott Pilgrim da clasa. E genial filmul asta si vi-l recomand, la fel ca si pe celelalte doua.

Geez, ce pofta de scris am avut. Sa speram insa ca nu tot ce am spus sunt ineptii Smile
replyReply
Keith (2008)

Un film ce mi s-a parut macabru. Repet 'parut', deoarece se poate sa nu fie chiar asa si sa-mi fi indus eu anumite idei.

Un film ce incepe sub premiza de 'romance teen movie', toate decurgand exact ca intr-un astfel de film. Mai explicit: ea, fata de liceu populara, inteligenta si frumoasa incepe o relatie cu ultra obisnuitul alpha male al liceului. Apare 'ciudatul', care se joaca cu mintea fetei intr-un mod incredibil cu gandul de a o.. face sa-l iubeasca.

Si finalul unui teen movie obisnuit ar fi ca 'ciudatul' s-o aibe pe fata si traiasca fericiti bla bla bla..

daca se termina filmul cu 10 minute mai devreme, devenea cel mai tare film de gen pe care l-am vazut in viata mea. Astfel, ramane doar un film macabru si bun care totusi se poate sa fi vrut sa exprime la ce m-am gandit eu.

Retrag ce am spus. Am vazut trailerul si da, in mare se confirma ideea bolnava a regizorului. Foarte tare.


7.4 nota pe imdb.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
Seriale : workaholics(recomand cu caldura ) , The walking dead , The game of thrones


Si filme : ...
replyReply
Breaking bad is BACK! A reinceput serialul pe care l-am prezentat prin primele postari, serial aflat la ultimele sale episoade.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
Eu ma uit la:
-Burn Notice in acest serial este vorba despre un spion care a fost "ars" el va fii "aruncat" de agentia pentru care lucra in Miami unde locuieste mama sa si va ajuta oamenii ce au probleme mai "delicate"(rapiri,teroristi etc) alaturi de vechii sai prieteni Sam Axe si Fionna....
-Dexter...cine nu stie serialul Dexter....

Laws are like medicine: They generally cure an evil by a lesser or a passing evil.
replyReply
Pentru cei ce nu stiu la ce filme sa se mai uite va recomand sa urmariti emisiune 3lar de la CreativeMonkeyz
ultimul episod(De pana acum):

Laws are like medicine: They generally cure an evil by a lesser or a passing evil.
replyReply
The host 2013

Nota personala: 6.5/10

[Image: the-host-805384l.jpg]

Actrita Saoirse Ronan are rolul principal in film si probabil ca este si motivul pt. care m-am uitat la film. Trailerul nu m-a prea impresionat, dar filmul in general pleaca de la o idee interesanta si cel mai posibil e sa va placa filmul. Si mie mi-a placut. Nu prea mult, dar a fost ok.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
[video=youtube]WWW.YouTube.com/watch?v=Xc9QsmJ7bwQ[/video]

Nu imi dau seama cum de nu am vazut acest film pana acum, dar dupa mine e cel mai bun film vazut in ultimul timp, il recomand.
FlowerFlower
replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Discutii generale despre filme Szekemri 67 28,244 05-12-2015, 09:05 PM
Last Post: Warhell
  Discuţii generale despre seriale Szekemri 34 12,255 11-25-2014, 12:23 AM
Last Post: soul of darkness
  Trailere filme noi si nu numai Szekemri 29 11,724 03-10-2014, 01:21 PM
Last Post: BeoWulf
  Top 10 filme vazute Szekemri 113 54,691 10-11-2012, 01:38 PM
Last Post: BeoWulf

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)