World of Gothic - Forum
Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Orc Cemetery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+---- Forum: By the Campfire (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=85)
+---- Thread: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... (/showthread.php?tid=5227)



RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - soul of darkness - 01-05-2015

Se uita careva la Umbre?


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - BeoWulf - 01-05-2015

(01-05-2015, 03:08 PM)soul of darkness Wrote: Se uita careva la Umbre?

Smells like breaking bad from romany , acum aud de el si numai descrierea si imaginea aia imi aduce aminte de breaking bad


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Szekemri - 01-05-2015

(01-05-2015, 11:36 AM)Ciocoflender Wrote: Cronologic vorbind, Game of Thrones a fost înaintea Gothic. Prima carte a fost scrisă în 1996, a doua în 1998 și a treia în sezonul al treilea. Cel mai mare dezavantaj pe care îl are serialul față de cărți este că nu relatează atât de mult trecutul din Westeros precum e în miile de pagini din cele cinci cărți scrise (până acum). Poveștile lui Rhaegar Targaryen și ai strămoșilor Stark sunt destul de frumoase, dar și istoria mai multor case ... cât despre poveste, mie mi se pare destul de în regulă, mai ales în serial cum e expusă. Unde ai ajuns?

E destul de în regulă, da. Mi-a plăcut şi mie. Dar a Gothicului mi s-a părut legată într-un fel mai bine. Am terminat sezonul 4 acum o săptămână.


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Ciocoflender - 01-05-2015

^ Gothic e o zeitate pe care păgânii ăștia de oameni n-o pot înțelege. Cel puțin așa mă simt când încerc să-mi conving un prieten să joace - de fapt să termine - seria. El doar s-a plimbat prin împrejurimi și a dat la doi-trei câte-o bătaie ...

(01-05-2015, 03:08 PM)soul of darkness Wrote: Se uita careva la Umbre?

Da, eu mă uit și să-ți spun sincer, îmi și place. De altfel mi-a plăcut și În Derivă, tot produs de HBO, deși scriptul nu a fost unul original ci preluat și adaptat (?!) după un serial din Israel sau SUA sau ambele, nici nu mai țin minte exact. Haha


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - soul of darkness - 01-05-2015

(01-05-2015, 06:08 PM)BeoWulf Wrote:
(01-05-2015, 03:08 PM)soul of darkness Wrote: Se uita careva la Umbre?

Smells like breaking bad from romany , acum aud de el si numai descrierea si imaginea aia imi aduce aminte de breaking bad
Da, dar din cat zice in descriere e ceva invers, el vrea sa iasa din mafie in timp ce WW vroiam sa fie el boss-ul.
Am vazut primul episod si imi place, mai putin cu sonorizare, uneori nu se aude prea bine.


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Szekemri - 01-05-2015

Continuare la discutia despre Got şi Gothic.

La game of thrones au fost puţine scene care mi-au rămas întipărite în minte şi pe care aş vrea să le revăd în fiecare zi. Cred că două scene. Cea de la sfârşitul sezonului 3 mi se pare când o ridică pe mama dragonilor acei sclavi eliberaţi.. (scenă copiată 80-90% din finalul filmului Perfume), dar per total o scenă care mi s-a părut foarte fain realizată şi pe care am revăzut-o de n-ori (ascultând şi melodia aia şmecheră din fundal).

Cea de-a doua scenă a fost ceva mai lungă. O succesiune de scene să-i zic din finalul sezonului 4 cu apărarea zidului şi cu Snow. Mi-a plăcut mult şi are ceva epic în el.

-----------------------

La Gothic eu zic că pot să-mi aduc aminte mult mai multe scene şmechere. Cinematicurile din Gothic 1 erau mortale şi pe mine personal mă speriau aşa de faine erau. Haha Invocarea lui Sleeper, wtf. Ce poate să fie mai genial. Şi plot twist ce să vezi.. Sleeper mai întâi se considera că e fantezie din mintea celor din brotherhood. Apoi bang - era real şi evil.

Valea minelor.. cel mai şmecher loc ce putea fi imaginat de Piranha. Reluat-rejucat-etc în Gothic 2, a rămas la fel de incredibil..

Pot să continui până mâine la câte idei îmi vin din amintiri.


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Robi - 01-05-2015

E faza ca ai jucat gothic mai repede , si nu prea aveai cu ce sa compari unele chestii si tot ce a urmat dupa ai comparat cu gothic Haha.


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Szekemri - 01-06-2015

(01-05-2015, 11:22 PM)Robi Wrote: E faza ca ai jucat gothic mai repede , si nu prea aveai cu ce sa compari unele chestii si tot ce a urmat dupa ai comparat cu gothic Haha.

Posibil si asta. Dar am comparat si chestii care nu il aveau pe Gothic castigator. Haha

Anyway, scena gandita si jucata impecabil, de la primul "Mother" strigat si de la copilul din bratele aluia care face acelasi lucru.




RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - soul of darkness - 01-06-2015

Pune videocilpul cu [video] chiar daca putem sa il vedem doar pe site-ul yt....badass Terente.


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Ciocoflender - 01-07-2015

Deci lupta dintre Oberyn Martell și the Mountain nu te-a fascinat. Tongue Eu îmi făcusem un playlist pe YouTube în care voiam să cuprind cele mai faine faze din serial, dar am cam uitat să mai fac asta, dar primul sezon mi s-a părut mișto rău, poate și din cauză că respecta destul de mult cărțile și era ceea ce mă așteptam să văd, ba chiar mai bine.

Clar Game of Thrones / A Song of Fire and Ice nu e cea mai beton serie, însă au un virus de care m-am contaminat grav, deși în primă fază eram foarte emancipat în privința lui. Haha Dacă m-ar întreba cineva de ce îmi place, singurul răspuns pe care l-aș putea oferi îl reprezintă personajele și destinul lor.

Cât despre Gothic, pentru noi reprezintă etalonul suprem, din cauza asta nu cred că e prea corect să ne raportăm la el, dat fiind că nimic nu-l poate detrona! Dar atât într-o parte cât și în cealaltă, pot să afirm că sunt implementate destul de „dur” (gândiți-vă la „raw” în engleză când citiți asta) elemente din istorie, cu precădere din evul mediu.

Spre exemplu, The Witcher mi se pare ceva mai complex și să văd dacă reușesc să mă fac explicit în privința asta: de ce spun că Gothic și Game of Thrones au preluat extrem de mult din ceea ce înseamnă evul mediu? Cred că vă mai aduceți bine aminte cum în al doilea era vorba despre mica luptă dintre paladini/militia și țăranii răzvrătiți/mercenari și celebra replică „whitch side are you on? Peasant or the king?” A existat o revoltă a țăranilor în Anglia, cred că cea din 1381, când dacă nu răspundeai cum trebuie la întrebarea în cauză, puteai să fii omorât.

Cât despre Game of Thrones, mi-e teamă că dacă citim istoria medievală a Angliei vom ști cum se va termina cartea. Pentru că nu am vreun exemplu în cap, vă dau site-ul acesta care deconspiră cât se poate de bine întâmplările respective: http://history-behind-game-of-thrones.com/ și cred că din cauza asta serialul va fi (mult) mai diferit față de cărți.

Revenind la Witcher, Andrej Sapkowski s-a inspirat din societatea umană și discordiile acesteia (rasism, discriminări, lupte de clasă) și le-a implementat în două tabere: oameni și Scoia'tael, dar și alte facțiuni anexe. Witcherii reprezintă creaturi modificate prin magie, dar magia nu este atât de fantastică pe cât științifică: organismul suferă modificări biologice și are atât părți bune, cât și rele. Are o rezistență crescută la substanțele acide și la alcool față de organismul uman, simțurile sunt mult mai dezvoltate și este imun la bolile infecțioase, în schimb este steril și e necesară o pregătire în prealabil pentru asta, atât fizic, cât și psihic/intelectual.