World of Gothic - Forum
Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Orc Cemetery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+---- Forum: By the Campfire (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=85)
+---- Thread: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... (/showthread.php?tid=5227)



RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - soul of darkness - 01-07-2015

Soc, atac armat in Paris.


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Hiperboreanul - 01-07-2015

(01-07-2015, 03:20 PM)soul of darkness Wrote: Soc, atac armat in Paris.

Asa, si? Detalii?


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - soul of darkness - 01-07-2015

(01-07-2015, 04:24 PM)Hiperboreanul Wrote:
(01-07-2015, 03:20 PM)soul of darkness Wrote: Soc, atac armat in Paris.

Asa, si? Detalii?
http://lmgtfy.com/?q=atac+armat+Paris&l=1


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Kristi - 01-07-2015

Eram sigur ca aia 2 sunt musulmani inainte sa aflu detalii despre acel eveniment... exista o singura religie care ameninta sa te omoare daca faci misto de profetul ei, si poarta numele Islam. Pamantul are cancer, si cancerul e Islam.


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Hiperboreanul - 01-07-2015

(01-07-2015, 05:19 PM)Kristi Wrote: Pamantul are cancer, si cancerul e Islam.

Corect, no' bravo ma!:clap:
Soul, nu merge linku' da am vazut oricum la Pro(s)TV.


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Ciocoflender - 01-07-2015

Partea mai nasoală e că serviciile secrete franceze au deconspirat un eventual atentat cu câteva săptămâni/luni în urmă.

Eu m-am pus la somn la 9 dimineața și mi-am programat pe la 3 să se deschidă televizorul și m-am trezit speriat când am auzit titlul. Dar cine l-a revendicat? Al Quaeda sau Califatul?

@Kristi, îmi place să mă mențin tolerant, dar de multe ori am tendința de a fi de acord cu tine. Totuși, dacă e să ne uităm în istorie, le-au făcut și creștinii destul de mult rău, dar aș prefera să reacționeze altfel, nu prin atentate și uciderea unor oameni nevinovați ...


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Hiperboreanul - 01-07-2015

(01-07-2015, 06:25 PM)Ciocoflender Wrote: Partea mai nasoală e că serviciile secrete franceze au deconspirat un eventual atentat cu câteva săptămâni/luni în urmă.

Eu m-am pus la somn la 9 dimineața și mi-am programat pe la 3 să se deschidă televizorul și m-am trezit speriat când am auzit titlul. Dar cine l-a revendicat? Al Quaeda sau Califatul?

@Kristi, îmi place să mă mențin tolerant, dar de multe ori am tendința de a fi de acord cu tine. Totuși, dacă e să ne uităm în istorie, le-au făcut și creștinii destul de mult rău, dar aș prefera să reacționeze altfel, nu prin atentate și uciderea unor oameni nevinovați ...

Care califat? Statul islamic, ala?
Da, si crestinii (catolicii) le-au facut destule da' de ce islamistii omoara oameni nevinovati!?
Atentatul de la 11 sep 2001 a fost aranjat, chiar am si vazut un videoclip acu' ceva timp unde se vedea clar.
Apropo de 11 sep: Stiati ca niste picturi dintr-o biserica (nu mai stiu careHaha), ce sunt pictate de Sf. Parinte Arsenie Boca arata atentatul de la 11 septembrie?!What


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - cornel - 01-07-2015

Apropo de 11 septembrie: stiati ca niste carti de joc care se numesc "Iluminatii game of conspiracy" facute in 1995 au o carte ca:
[Image: 0856a7dfd4ffe370c5448194627cfbab.jpg]


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Kristi - 01-07-2015

(01-07-2015, 06:25 PM)Ciocoflender Wrote: @Kristi, îmi place să mă mențin tolerant, dar de multe ori am tendința de a fi de acord cu tine. Totuși, dacă e să ne uităm în istorie, le-au făcut și creștinii destul de mult rău, dar aș prefera să reacționeze altfel, nu prin atentate și uciderea unor oameni nevinovați ...

Daca te referi la cruciade, alea au fost raspunsul bisericii catolice (pe care nu incerc sa o apar, ca a facut mult rau in lume) la atacul musulmanilor asupra Ierusalimului. E ca si cum Rusia ar invada complet Ucraina si NATO ar interveni militar si i-ar da afara pe rusi, iar apoi comunitatea internationala ar acuza NATO ca a facut "rau". Motivul pentru care musulmanii recurc la atentate e pentru ca religia lor le comanda sa lupte impotriva non-musulmanilor. Daca e sa ne uitam la ce face ISIS prin Siria si Iraq, vom observa ca se comporta exact ca si Mohamed cu armata lui in secolul 7. Uite aici 109 versete din Coran care promoveaza violenta fata de non-musulmani: http://www.thereligionofpeace.com/Quran/023-violence.htm si aici o mica biografie a lui Mohamed http://www.thereligionofpeace.com/Pages/History.htm

"Muhammad is a narcissist, a pedophile, a mass murderer, a terrorist, a misogynist, a lecher, a cult leader, a madman, a rapist, a torturer, an assassin and a looter." Former Muslim Ali Sina offered $50,000 to anyone who could prove otherwise based on Islamic texts. The reward has gone unclaimed.


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Ciocoflender - 01-07-2015

Asta cu Coranul e cu dus și întors și nu prea aș comenta până nu-l citesc (mi-am propus să citesc cărțile religioase într-o bună zi, cu toate că e o chestie destul de dificil de realizat ...) asta pentru că am auzit multe variante ale Coranului.

Mulți dintre musulmani într-adevăr se încadrează în portretul descris de tine mai sus și care cred în „războiul Sfânt”, dar pe de altă parte mi-au spus unii oameni de religie că ei văd ca fiind ceva pozitiv. Pe de altă parte, am cunoscut și musulmani care nu au astfel de gândiri radicale, deci nu cred că e cazul să generalizăm. Dacă facem asta, nu cred că suntem cu nimic mai buni decât extremiștii islamiști.

Musulmanii au trecut prin diferite schimbări de când au interacționat cu creștinii și nu întocmai în bine. În perioada evului mediu, cultura lor era net superioară celei europene, la fel și civilizația. Să nu arătăm cu degetul spre Mohamed și ce a făcut el când Europa a avut și ea destul de mulți conducători puși pe măcelărit. De-a lungul cruciadelor aceștia și-au format ura față de occident față de războaiele neîncetate și ura pe care o manifestau aceștia față de creștini. În biserică oamenii aflau că arabii au coarne, că sunt draci și mai știu eu ce pocitănii, în timp ce Richard Inimă de Leu a fost ținut mai degrabă oaspete decât prizonier la curtea lui Saladin.

De asemenea să nu uităm situația din Afganistan din anii '70. În războiul acestora cu URSS, au fost finanțați și înarmați de CIA și antrenați în luptele de gherilă. Ulterior, venise rândul Irakului să se lupte cu americanii în anii '80, iar toată conflagrația a devenit gravă odată cu atentatele din 2001.

Eu nu spun că e corect ce fac oamenii ăștia, eu spun că au fost foarte întărâtați de occident și acum nu prea mai există perspective în privința asta. Americanii s-au retras din zonă și uite, a apărut un califat care merge mână-n mână cu autoritățile ruse ale lui Putin. Interesele marilor puteri ne pot costa pe noi toți acum și foarte adevărat, pe baza învățăturilor prea puțin constructive ale lui Mohamed.