World of Gothic - Forum
Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Orc Cemetery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+---- Forum: By the Campfire (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=85)
+---- Thread: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... (/showthread.php?tid=5227)



RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - soul of darkness - 01-08-2015

L-am scris aleatorius pe ele, puteam zice si Zalmoxis.


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Kristi - 01-08-2015

(01-07-2015, 11:36 PM)soul of darkness Wrote:
(01-07-2015, 10:14 PM)Kristi Wrote: Adevaratii musulmani sunt cei care isi asculta cartea "sfanta", nu cei care o interpreteaza in mod gresit in lumina valorilor morale occidentale.
Adica: Fight those who do not believe in Allah.
Ce au interpretat gresit ?


Cand (sau mai bine zis, daca) musulmanii din occident citesc Coran 9:29, ei incearca din greu sa faca acel verset sa nu insemne "omorati pe necredinciosi", pentru ca valorile morale occidentale cu care au crescut le zic ca nu e frumos sa omori oameni doar pentru ca ei au o alta religie fata de tine. In timp ce musulmanii si marii comentatori islamici din Estul Mijlociu nu au nicio problema in a lua versetul ala in mod literal.

(01-07-2015, 11:50 PM)Hiperboreanul Wrote: Dumnezeu e unul singur! Putini sunt cei ce ,,vad"Sad

Pe ce te bazezi cand spui ca Dumnezeu e unul singur? De unde ai informatia asta? Daca e doar parerea ta personala, atunci nu e de ajuns, e nevoie de argumente rationale/obiective, nu de o parere subiectiva. Smile


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Hiperboreanul - 01-08-2015

(01-08-2015, 03:35 PM)Robi Wrote: @soul Citeste Legendele Olimpului si poate o sa-ti schimbi parerea despre Zeus si gasca lui.. Sunt destul de amuzante Haha.

Si eu le-am cititHaha

(01-08-2015, 02:39 PM)Ciocoflender Wrote: Religia este folosită cu precădere în scopul manipulării și nu-i de mirare că statele în care religia are o influență în structurile administrative sunt destul de înapoiate. România, după mine, se află pe listă. Am pierdut destul de mult din cauza influenței puternice a religiei în societate și administrație, dar ăsta e unul din rezultatele trecutului nostru plin de comuniști și securiști.

Dupa tine se afla pe lista, ok.
Sunt oameni (sunt unul din ei) ce cred in Dumnezeu adica in bunatate, iubire, iertare etc. Recunosc ca eram si eu mai ateu acu' ceva timp dar m-am schimbat! Poti sa fi cel mai inteligent om ca daca n-ai suflet!

,,Stiinta e veridica da' rahitica, ipocritii ma critica ,raspund cu adevarul lui Dumnezeu ca-i singura mea politica, punct!"
,,Inteligenta n-are treaba cu mantuirea"
,,Nimic nu e mai grav decat un suflet bolnav"

Sper ca astea va spun cate ceva...What


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - soul of darkness - 01-08-2015

(01-08-2015, 04:25 PM)Hiperboreanul Wrote: Poti sa fi cel mai inteligent om ca daca n-ai suflet!
Nu cred,


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Hiperboreanul - 01-08-2015

(01-08-2015, 05:15 PM)soul of darkness Wrote:
(01-08-2015, 04:25 PM)Hiperboreanul Wrote: Poti sa fi cel mai inteligent om ca daca n-ai suflet!
Nu cred,

Sufletul face mai mult decat mintea!

Gresisem propozitia. Era cam asa: ,,Poti sa fi cel mai inteligent om ca daca n-ai suflet n-ai valoare!"


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - soul of darkness - 01-08-2015

Zici ca e un vers de manea.


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Hiperboreanul - 01-08-2015

(01-08-2015, 05:34 PM)soul of darkness Wrote: Zici ca e un vers de manea.

N-ascult manele, ca sa sti! Nu le suport!Angry


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Ciocoflender - 01-08-2015

(01-08-2015, 04:20 PM)Kristi Wrote: Pe ce te bazezi cand spui ca Dumnezeu e unul singur? De unde ai informatia asta? Daca e doar parerea ta personala, atunci nu e de ajuns, e nevoie de argumente rationale/obiective, nu de o parere subiectiva. Smile

Ei, bine, permite-mi să te contrazic nițel. Credința nu se bazează neapărat pe ceva rațional ori care poate fi explicat, dar ține de fiecare în parte. În principiu, credința - fie că este întruchipată de religie, fie de convingeri strict personale - trebuie să fie ceva subiectiv și ceva cu o anumită însemnătate introvertită și strict pentru persoana noastră.

(01-08-2015, 04:25 PM)Hiperboreanul Wrote: Dupa tine se afla pe lista, ok.
Sunt oameni (sunt unul din ei) ce cred in Dumnezeu adica in bunatate, iubire, iertare etc.

Nu sunt singurul care atacă Biserica Ortodoxă Română, de altfel lobby-ul s-a dezvoltat incredibil de mult în ultima perioadă.

Și nici vorba cu „fă ce spune popa, nu ce face” nu prea mai merge. Făcând abstracție de preferințele politice, tatăl meu s-a nimerit să fie la țară în plină campanie electorală (înainte de turul doi) pentru o înmormântare. Dar săracul mort nici n-a putut să „doarmă” liniștit că nu mai tăcea popa cu „ăleeeu, nu-l votați pe Iohannis!!! Ne fură țara, a vândut copii, nu-i bun!” ori cum s-a declarat și Preafericitul Daniel de partea unui candidat „ortodox” ca în ziua alegerilor să spună că „Dumnezeu are căi misterioase prin care acționează și că de multe ori a făcut bine țării prin intermediul străinilor”.

Aș critica dur religia ortodoxă, dar dacă ar fi după mine aș ataca toate religiile, dar aici mă luați în seamă dacă vrei sau dacă nu vreți! Repet sintagma - după mine - în secolul XXI omul ar trebui să se reinventeze, iar religia cu toată ambiguitatea, subiectivitatea și misterul ei, dar și cu gradul ridicat de propagandă, ar trebui să fie uitată și înlocuită. Există legi care ne îndrumă să conviețuim normal și educație care să ne orienteze pe toate planurile, inclusiv cel spiritual, chit că multă lume nu optează pentru așa ceva. Religia ar trebui să fie personalizată, nu standardizată, astfel încât beneficiul să fie maximizat pentru fiecare individ în parte. De altfel îmi vine să spun că Dumnezeu nu e întocmai bunătate, iubire și iertare. Lucifer a fost iertat? Hai că poate exagerez, dar Adam și Eva au fost iertați de păcatul strămoșesc? Cum rămâne cu distrugerea Sodomei și Gomorei? Dumnezeu a învățat să fie lapte și miere odată cu al doilea Testament, o lucrare ce a fost modificată în multe rânduri. Probabil cea mai controversată editare a Bibliei a fost pe timpul lui Constantin cel Mare; a făcut asta ca să fie mai ușor de „digerat” în imperiu. N-aș zice că e întocmai ok și nici că e o carte care trebuie luată în serios ca un fapt istoric ori științific.

(01-08-2015, 04:25 PM)Hiperboreanul Wrote: Recunosc ca eram si eu mai ateu acu' ceva timp dar m-am schimbat! Poti sa fi cel mai inteligent om ca daca n-ai suflet!

Nu-i o rușine că ai fost ateu sau că ești ateu cum nu este rușine că ești creștin-ortodox sau că ai fost creștin-ortodox. Nu mai rețin exact ce vârstă ai, dar creeed că ești nițel mai mic decât mine și măcar atâta pot să spun șî io, în calitate de boșorog: pe măsură ce trece timpul, omul are toate șansele să-și schimbe convingerile, mai ales dacă le pune la îndoială în mod constant. Și nu pe principiul „crede și nu cerceta” ci pentru a le întări.

(01-08-2015, 04:25 PM)Hiperboreanul Wrote: ,,Stiinta e veridica da' rahitica, ipocritii ma critica ,raspund cu adevarul lui Dumnezeu ca-i singura mea politica, punct!"
,,Inteligenta n-are treaba cu mantuirea"
,,Nimic nu e mai grav decat un suflet bolnav"

Sper ca astea va spun cate ceva...What

Îți spun sincer că aș fi mândru de tine dacă mi-ai oferi câteva extrase din cărți, nu din piese hip hop. Tongue Îmi sună a Haarp Cord treaba asta și ascultam și eu în draci (chiar și acum mai ascult vreo două-trei piese de la ei), dar nu e cea mai bună cale și nici cea mai ortodoxă, oricât de bine dau cuvintele respective.

(01-08-2015, 05:20 PM)Hiperboreanul Wrote: Sufletul face mai mult decat mintea!

Gresisem propozitia. Era cam asa: ,,Poti sa fi cel mai inteligent om ca daca n-ai suflet n-ai valoare!"

Of, Țuțea, tu ești? Eu-s mai pe dos: mi se pare că suflet au mulți, da' inteligență mai puțini ...


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Hiperboreanul - 01-08-2015

(01-08-2015, 05:54 PM)Ciocoflender Wrote:
(01-08-2015, 04:20 PM)Kristi Wrote: Pe ce te bazezi cand spui ca Dumnezeu e unul singur? De unde ai informatia asta? Daca e doar parerea ta personala, atunci nu e de ajuns, e nevoie de argumente rationale/obiective, nu de o parere subiectiva. Smile

Credința nu se bazează neapărat pe ceva rațional ori care poate fi explicat

Ohoo, singurul p-aici cu parerea asta de pe aici, oare sa fi fost si Kristi?

(01-08-2015, 04:25 PM)Hiperboreanul Wrote: Dupa tine se afla pe lista, ok.
Sunt oameni (sunt unul din ei) ce cred in Dumnezeu adica in bunatate, iubire, iertare etc.

Nu sunt singurul care atacă Biserica Ortodoxă Română, de altfel lobby-ul s-a dezvoltat incredibil de mult în ultima perioadă.

Și nici vorba cu „fă ce spune popa, nu ce face” nu prea mai merge. Făcând abstracție de preferințele politice, tatăl meu s-a nimerit să fie la țară în plină campanie electorală (înainte de turul doi) pentru o înmormântare. Dar săracul mort nici n-a putut să „doarmă” liniștit că nu mai tăcea popa cu „ăleeeu, nu-l votați pe Iohannis!!! Ne fură țara, a vândut copii, nu-i bun!” ori cum s-a declarat și Preafericitul Daniel de partea unui candidat „ortodox” ca în ziua alegerilor să spună că „Dumnezeu are căi misterioase prin care acționează și că de multe ori a făcut bine țării prin intermediul străinilor”.

Aș critica dur religia ortodoxă, dar dacă ar fi după mine aș ataca toate religiile, dar aici mă luați în seamă dacă vrei sau dacă nu vreți! Repet sintagma - după mine - în secolul XXI omul ar trebui să se reinventeze, iar religia cu toată ambiguitatea, subiectivitatea și misterul ei, dar și cu gradul ridicat de propagandă, ar trebui să fie uitată și înlocuită. Există legi care ne îndrumă să conviețuim normal și educație care să ne orienteze pe toate planurile, inclusiv cel spiritual, chit că multă lume nu optează pentru așa ceva. Religia ar trebui să fie personalizată, nu standardizată, astfel încât beneficiul să fie maximizat pentru fiecare individ în parte. De altfel îmi vine să spun că Dumnezeu nu e întocmai bunătate, iubire și iertare. Lucifer a fost iertat? Hai că poate exagerez, dar Adam și Eva au fost iertați de păcatul strămoșesc? Cum rămâne cu distrugerea Sodomei și Gomorei? Dumnezeu a învățat să fie lapte și miere odată cu al doilea Testament, o lucrare ce a fost modificată în multe rânduri. Probabil cea mai controversată editare a Bibliei a fost pe timpul lui Constantin cel Mare; a făcut asta ca să fie mai ușor de „digerat” în imperiu. N-aș zice că e întocmai ok și nici că e o carte care trebuie luată în serios ca un fapt istoric ori științific.

Ok, si eu criticam si critic anumite parti are Bisericii Crestine (Ortodoxa si Catolica).
Cat despre Sodoma si Gomora nu-ti pare ceva atomic p-acolo sau ceva de genul???Haha Cred in Dumnezeu dar cred si in existenta vietii pe alte planete.

(01-08-2015, 04:25 PM)Hiperboreanul Wrote: Recunosc ca eram si eu mai ateu acu' ceva timp dar m-am schimbat! Poti sa fi cel mai inteligent om ca daca n-ai suflet!

Nu-i o rușine că ai fost ateu sau că ești ateu cum nu este rușine că ești creștin-ortodox sau că ai fost creștin-ortodox. Nu mai rețin exact ce vârstă ai, dar creeed că ești nițel mai mic decât mine și măcar atâta pot să spun șî io, în calitate de boșorog: pe măsură ce trece timpul, omul are toate șansele să-și schimbe convingerile, mai ales dacă le pune la îndoială în mod constant. Și nu pe principiul „crede și nu cerceta” ci pentru a le întări.

Da nu-i o rusine dar recunosc ca m-am schimbat si orice om isi poate schimba principile si parerile. 12 ani am.

(01-08-2015, 04:25 PM)Hiperboreanul Wrote: ,,Stiinta e veridica da' rahitica, ipocritii ma critica ,raspund cu adevarul lui Dumnezeu ca-i singura mea politica, punct!"
,,Inteligenta n-are treaba cu mantuirea"
,,Nimic nu e mai grav decat un suflet bolnav"

Sper ca astea va spun cate ceva...What

Îți spun sincer că aș fi mândru de tine dacă mi-ai oferi câteva extrase din cărți, nu din piese hip hop. Tongue Îmi sună a Haarp Cord treaba asta și ascultam și eu în draci (chiar și acum mai ascult vreo două-trei piese de la ei), dar nu e cea mai bună cale și nici cea mai ortodoxă, oricât de bine dau cuvintele respective.

Singura carte pe tema asta ce-am citit-o este ,,Arsenie Boca, minuni si marturii" cat despre Haarp Cord (si Cedrea, Dragonu, Sisu) recunosc ca le-am ascultat si ascult in fiecare zi anumite piese (majoritateaHaha).

(01-08-2015, 05:20 PM)Hiperboreanul Wrote: Sufletul face mai mult decat mintea!

Gresisem propozitia. Era cam asa: ,,Poti sa fi cel mai inteligent om ca daca n-ai suflet n-ai valoare!"

Of, Țuțea, tu ești? Eu-s mai pe dos: mi se pare că suflet au mulți, da' inteligență mai puțini ...

Ii importanta si inteligenta da mai mult valoreaza sufletul.

PS: Cam ciudat arata postul , nu stiu de ceHaha


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Robi - 01-08-2015

(01-08-2015, 06:22 PM)Hiperboreanul Wrote: Ii importanta si inteligenta da mai mult valoreaza sufletul.

Suna cam stupid ce zici aici , poate formularea o face sa para asa.