World of Gothic - Forum
Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: The Orc Cemetery (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+---- Forum: By the Campfire (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=85)
+---- Thread: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... (/showthread.php?tid=5227)



RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Kristi - 01-08-2015

(01-08-2015, 05:54 PM)Ciocoflender Wrote: Ei, bine, permite-mi să te contrazic nițel. Credința nu se bazează neapărat pe ceva rațional ori care poate fi explicat, dar ține de fiecare în parte. În principiu, credința - fie că este întruchipată de religie, fie de convingeri strict personale - trebuie să fie ceva subiectiv și ceva cu o anumită însemnătate introvertită și strict pentru persoana noastră.

Asa e, dar sa zicem ca eu cred ca daca exact inainte sa mor cant de 3 ori "You ain't nothin' but a hound dog" de Elvis Presley voi ajunge in paradis alaturi de Elvis, si ne vom petrece eternitatea mancand struguri si unitandu-ne la filmele din seria Harry Potter. Daca eu cred din toata inima mea lucrul asta, va deveni ea realitatea sau nu? Normal ca nu.

Faptul ca exista 1.6 miliarde de musulmani pe planeta nu inseamna ca Islamul este o religie corecta. Intensitatea unei credinte e complet irelevanta, singurul lucru care conteaza este valoare de adevar a acelei credinte. 2+2 e egal cu 4 chiar si daca niciun om nu are crede asta, si daca toti oamenii ar incepe de maine sa creada ca 2+2 e egal cu 5, asta nu va face ca 2+2 sa fie intr-adevar egal cu 5. Parerea oamenilor, oricat de puternica ar fi, nu poate schimba realitatea.

(01-08-2015, 05:54 PM)Ciocoflender Wrote: Dumnezeu a învățat să fie lapte și miere odată cu al doilea Testament, o lucrare ce a fost modificată în multe rânduri. Probabil cea mai controversată editare a Bibliei a fost pe timpul lui Constantin cel Mare; a făcut asta ca să fie mai ușor de „digerat” în imperiu.

Avem manuscrise ale Noului Testament (multe din ele datate inaintea perioadei lui Constantin cel Mare) care arata ca Noul Testament de astazi a ramas neschimbat. Ideea ca Noul Testament a fost schimbat pentru manipularea oamenilor, e o teorie fara vreo dovada. Daca punem la indoiala faptul ca Noul Testament a ramas neschimbat, atunci ar trebui sa ne comportam la fel cu toate manuscrisele din Antichitate, manuscrise care au cu mult mai putine copii, si cu o distanta mult prea mare dintre original si primele copii decat manuscrisele Noului Testament.


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Cyrus35 - 01-08-2015

Lol pe ala îl chema hiperboreeanu si eu ii ziceam in fel si chip Haha)


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Hiperboreanul - 01-08-2015

(01-08-2015, 06:29 PM)Robi Wrote:
(01-08-2015, 06:22 PM)Hiperboreanul Wrote: Ii importanta si inteligenta da mai mult valoreaza sufletul.

Suna cam stupid ce zici aici , poate formularea o face sa para asa.

Mesajul nu e stupid, poate cum am formulat greșit. Rolleye

(01-08-2015, 07:54 PM)Cyrus35 Wrote: Lol pe ala îl chema hiperboreeanu si eu ii ziceam in fel si chip Haha)

Vezi și tu acu? Haha


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Cyrus35 - 01-08-2015

Nu cumva asta e doar pregătirea a ceea ce va urma duminica? Un atentat, sau mai multe,sinucigas in multimile strânse la nush ce manifestatie unde se anunta milioane de oameni? Smile


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Hiperboreanul - 01-09-2015

La multi ani, Hegan!


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Ciocoflender - 01-09-2015

http://www.reportervirtual.ro/2015/01/afirmatie-halucinanta-a-unei-realizatoare-realitatea-tv-nu-s-a-dovedit-ca-erau-musulmani-in-spatele-al-qaeda-video.html

Nu prea mai cred eu în „illuminati sub pat”, „666 cipuri în fund” și toată gama de teorii, dar îmi oferă o mică satisfacție să aud d-astea și pe la teve. Haha
De notat, din ce am văzut pe net, Denise Rifai (tipa care vorbește în film) e de religie musulmană.


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Hiperboreanul - 01-09-2015

(01-09-2015, 01:49 PM)Ciocoflender Wrote: http://www.reportervirtual.ro/2015/01/afirmatie-halucinanta-a-unei-realizatoare-realitatea-tv-nu-s-a-dovedit-ca-erau-musulmani-in-spatele-al-qaeda-video.html

Nu prea mai cred eu în „illuminati sub pat”, „666 cipuri în fund” și toată gama de teorii, dar îmi oferă o mică satisfacție să aud d-astea și pe la teve. Haha
De notat, din ce am văzut pe net, Denise Rifai (tipa care vorbește în film) e de religie musulmană.

Nu neg teoriile astea conspirationiste, cât despre chestia asta mulți ar zice că n-are sens dar cred ca are. Cum am mai zis, sub diferite religii, ideologii etc. se manipulează omenirea de către masoni, illuminati și restu' ăstora.

Noutate: ,,Chinejii" n-eau trădat. Rușine !!!. Mai știți când Ponta aka Mickey Maus făcuse acordul ăla cu chinejii? A fost țeapă... rușine


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Ciocoflender - 01-09-2015

Reîncepem cu #PuieMonta? Haha


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Hiperboreanul - 01-09-2015

(01-09-2015, 04:09 PM)Ciocoflender Wrote: Reîncepem cu #PuieMonta? Haha

HahaHahaHaha


RE: Discuţii zilnice - 19.08.2014 -> ... - Bogdan - 01-10-2015

@discutia de acum vreo doua pagini: mi-am dat si eu cu parerea despre GoT acum ceva timp. HBO-ul in general scoate chestii foarte atractive. Chiar si In deriva, serial ce nu are aproape nici un fel de actiune, e interesant de urmarit. Au ei o reteta, e gandita treaba. Plus ca e o atractie a noastra, ca oameni, spre universuri altele decat cel in care traim. A fost un articol in Level pe subiectul asta (ma rog, legat mai mult de universuri distopice). Am vazut si o stire or something mai demult despre niste persoane care au cazut in depresii dupa ce au vazut Avatar, pentru ca nu puteau si ei sa mearga pe planeta aia.

(01-07-2015, 10:14 PM)Kristi Wrote: Exista astfel de musulmani, dar musulmanii astia sunt niste ipocriti, care ori nu isi cunosc propria religie, ori prefera confortul de acasa in schimbul participarii intr-un atac terorist sinucigas. Adevaratii musulmani sunt cei care isi asculta cartea "sfanta", nu cei care o interpreteaza in mod gresit in lumina valorilor morale occidentale.
A fost ok restul postului pana ai spus asta. M-a pufnit rasul.
(01-07-2015, 10:37 PM)Ciocoflender Wrote: Se spune că serviciile secrete ruse au favorizat extrem de mult migrarea cetățenilor arabi, chinezi, negri șamd prin țările europene, Franța fiind probabil cea mai țintită de acest subiect. Am fost acum câțiva ani în Franța, la finele lunii august și nu am văzut picior de francez pe acolo. E drept, erau în concediu, însă la magazine te servea un emigrant, autobuzul condus de altul, la metrou tot altul, ghidul nici el de pe acolo și așa mai departe. În privința asta, s-ar aplica foarte bine principiile Jihadului despre care ai spus tu.
Erm, imperii coloniale?