World of Gothic - Forum
Discutii zilnice 24.10.2015 - Printable Version

+- World of Gothic - Forum (https://worldofgothic.ro/forum)
+-- Forum: The tavern (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: By the Campfire (https://worldofgothic.ro/forum/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Thread: Discutii zilnice 24.10.2015 (/showthread.php?tid=5399)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43


RE: Discutii zilnice 24.10.2015 - soul of darkness - 10-31-2015

Poate peste 100 de ani o sa te trezesti intr-un taram nuclear sau unul prin de boli create de om...
sau o lume cibernetica in care robotii fac treburile oamenilor in timp ce ei se relaxeaza.


RE: Discutii zilnice 24.10.2015 - Kristi - 10-31-2015

Conform lui Lucian Mandruta, cei care cred ca Creatorul universului are autoritatea si dreptul de a lua viata unui pacatos care este intr-o razvratire continua fata de Dumnezeu, sunt "o minoritate de descreierati" ...




RE: Discutii zilnice 24.10.2015 - Szekemri - 11-01-2015

(10-31-2015, 09:42 PM)Kristi Wrote: Conform lui Lucian Mandruta, cei care cred ca Creatorul universului are autoritatea si dreptul de a lua viata unui pacatos care este intr-o razvratire continua fata de Dumnezeu, sunt "o minoritate de descreierati" ...


Si dupa parerea ta cum e?

Pe mine ma distruge faptul ca sunt prea multi influentati de media si incultura predomina in Romania.. Toti oamenii de la tara sau 90% dintre ei cred ca totul s-a intamplat din cauza ca era un concert de muzica rock. Oh..


RE: Discutii zilnice 24.10.2015 - Kristi - 11-01-2015

Lucian Mandruta Wrote:Biserica are acum o datorie mai importanta decat orice: sa nu cedeze tentatiei de a folosi frica pentru a-si promova cauza.

Serios? Daca un bolnav de cancer refuza tratamentul care are sanse mari sa-l vindece, ar gresit doctorul lui daca i-ar spune "Omule bun, daca nu urmezi acest tratament vei muri anul asta!" ?? Conform lui Mandruta, acel doctor nu ar trebui sa-i spuna asta pentru ca nu trebuie sa foloseasca frica pentru a-si promova cauza... mda.

Conform lui Lucian Mandruta, eu fac parte din acea categorie de "descreierati" pe care a mentionat-o in articolul lui de aici: http://lucianmindruta.com/2015/10/31/dumnezeu-are-alibi-pentru-ieri-seara/ . Conform lui, cei care chiar iau in serios Biblia sunt crestini extremisti ... [facepalm] ... si crestinii ne-extremisti sunt cei care nu iau in serios Biblia? Wow. Nu inteleg cum un om relativ inteligent poate sa scoata astfel de perle, poate o fi foarte afectat de acea tragedie de la clubul Colectiv si a vorbit fara sa gandesca ce spune, caz in care il inteleg.

Primele 5 versete din Luca 13 sunt din punctul meu de vedere raspunsul perfect pentru acel eveniment:

Quote:1 În vremea aceea, au venit unii şi au istorisit lui Isus ce se întâmplase unor galileeni, al căror sânge îl amestecase Pilat cu jertfele lor.
2 „Credeţi voi”, le-a răspuns Isus, „că aceşti galileeni au fost mai păcătoşi decât toţi ceilalţi galileeni pentru că au păţit astfel?
3 Eu vă spun: nu, ci, dacă nu vă pocăiţi, toţi veţi pieri la fel.
4 Sau acei optsprezece inşi peste care a căzut turnul din Siloam şi i-a omorât, credeţi că au fost mai păcătoşi decât toţi ceilalţi oameni care locuiau în Ierusalim?
5 Eu vă spun: nu, ci, dacă nu vă pocăiţi, toţi veţi pieri la fel.”

Dumnezeu este suveran peste tot, inclusiv peste fiecare tragedie care se intampla, si fiecare tragedie este un semnal de alarma prin care Dumnezeu ne spune sa ne pocaim si sa ne intoarcem la El. Sunt sigur ca toti cei care au murit la clubul Colectiv au vazut si ei la tv sau in viata reala destul de multe alte tragedii, tragedii prin care Dumnezeu le spunea in continuu sa se intoarca la El, dar ei au ignorant aceste semne din partea lui Dumnezeu. Nu sunt un profet, dar sunt sigur ca vor mai fi si alte tragedii in care vor murii zeci/sute de oameni, si printre acei morti se vor afla si cei care astazi se uita la televizor la stirile despre tragedia de la Colectiv si care continua sa ignore si astazi semnele date de Dumnezeu. Ignori mesajele si mila lui Dumnezeu de un numar limitat de ori, dar la un moment dat vei deveni si tu obiectul maniei Lui fata de pacat.

Da, Creatorul lumii are dreptul sa faca asta, asta e Dumnezeul Bibliei si nu o sa incerc sa-i gasesc un alibi.

P.S. Acest video de 1:33 minute prezinta parerea mea despre Halloween, daca te intereseaza - https://www.youtube.com/watch?v=Son9yIFGnN4


RE: Discutii zilnice 24.10.2015 - Szekemri - 11-01-2015

Ok. În acest caz, dacă ar exista un Dumnezeu (bineînțeles că nu există pentru mine), primul pas pe care l-aș face ar fi acela că merg în fața lui, să mă uit în ochii lui și apoi să îi întorc spatele încă o dată.. Apoi să mă electrocuteze sau cu ce se ocupă el. Că din ce ai spus tu, se supără ușor băiatul. (un zeu să se supere așa ușor e cam ciudată informația despre un Zeu, Dumnezeu sau cum se numește)

Cristi, acum ca să îți mai aduc niște informații. Trupa care concerta acolo, este o formație de metal relativ 'ușor'. Știu sigur că un procent de vreo 30% din lumea ce se afla acolo era credincioasă. Da.. multi dintre rockeri cred în D-zeu. Dar, știai asta, sunt sigur. Și ceilalți 70% pur și simplu nu credeau în zei. Așa e la orice concert rock.

Spre exemplu la un concert Vita de vie procentul crește la vreo 50% lume credincioasă. Și tot așa.

La un concert Alex Velea procentul crește la 100%. Dar dacă întrebi aleator un membru din publicul ăla, cine/ce e Dumnezeu o să-ți spună că ești păcătos că îl întrebi asta. Wink Deci same shit.. Și nu vorbesc despre Alex Velea.

Încă o întrebare pentru tine (știu că nu faci parte din categoria de creștini/credincioși inculți), dacă D-zeu s-a supărat pe cei de la concert, nu s-a informat și el cine participa la concert? Sau s-a uitat la Antena 3 și a văzut titlul ăla cu Melodia intitulată The day we die? A vorbit cu Becali și i-a transmis că sunt ritualuri satanice pe acolo?

-- PS, nu avea nici o legătură Halloweenul cu concertul ăla.. Nu te lega de aspectul ăsta.. Lumea a venit pentru concert.


RE: Discutii zilnice 24.10.2015 - Kristi - 11-01-2015

Terente Wrote:Ok. În acest caz, dacă ar exista un Dumnezeu (bineînțeles că nu există pentru mine), primul pas pe care l-aș face ar fi acela că merg în fața lui, să mă uit în ochii lui și apoi să îi întorc spatele încă o dată

Nu te supara pe mine ca-ti zic, daca deja ai facut lucrul acesta de multe ori. E normal ca oamenilor sa nu le placa idea ca Dumnezeu uraste atat de mult pacatul, pentru ca daca chiar uraste atat de mult pacatul, atunci ei isi dau seama ca nu se afla intr-o stare buna cand se gandesc la cate pacate au facut, asa ca unii merge spre ateism iar alti spre universalism. E greu pentru noi care traim intr-o democratie sa intelegem ce inseamna ideea de suveranitatea absoluta.

Terente Wrote:Apoi să mă electrocuteze sau cu ce se ocupă el. Că din ce ai spus tu, se supără ușor băiatul. (un zeu să se supere așa ușor e cam ciudată informația despre un Zeu, Dumnezeu sau cum se numește)

Un copil mic este rapit si torturat multi ani de zile pana cand intr-un final moare si peste putina vremea politia afla toata povestea, criminalul e prins si toata Romania afla despre acest lucru. Ai putea tu sa urmaresti stirile la tv si sa fi neutru fata de acea poveste? Daca da, atunci esti imoral. O persoana morala ar fi plina de manie fata de acea nedreptate comisa.

Dupa ceva vreme, criminalul este adus in fata unui judecator si judecatorul ii zice "Stiu ca esti vinovat, dar eu sunt plin de dragoste, deci te eliberez, esti liber sa pleci". Ce parere ai despre acest judecator? O fi el un judecator bun sau unul extrem de rau? Raspunsul corect este varianta a doua.

Daca un judecator elibereaza criminalii, atunci acel judecator este rau, nedrept, imoral. Toti suntem de acord cu lucrul acesta, si toata Romania s-ar ridica sa protesteze impotriva acelui judecator care ar elibera criminalul din scenariul de mai sus.

Deci, un judecator este bun daca face dreptate si rau daca nu face dreptate. Acelasi lucru e valabil si pentru Dumnezeu: Daca El nu pedepseste pacatosii si Isi inchide ochii fata de pacatele lor, atunci Dumnezeu nu este drept, bun, moral.

Terente Wrote:Cristi, acum ca să îți mai aduc niște informații. Trupa care concerta acolo, este o formație de metal relativ 'ușor'. Știu sigur că un procent de vreo 30% din lumea ce se afla acolo era credincioasă. Da.. multi dintre rockeri cred în D-zeu. Dar, știai asta, sunt sigur. Și ceilalți 70% pur și simplu nu credeau în zei. Așa e la orice concert rock.

Din cate stiu peste 95% din populatia Romaniei se declara a fi crestini, dar un procent enorm de mare dintre acesti 95% sunt crestini cu numele, nimic mai mult. Sunt destule biserici unde nu sunt nici macar 30% de crestini adevarati, si vrei sa spui ca erau 30% de crestini adevarati acolo? Ma indoiesc.

Or murit cei in Colectiv pentru ca au fost mai pacatosi decat alti oameni? "Nu, ci, dacă nu vă pocăiţi, toţi veţi pieri la fel." (Luca 13:3,5) <- asta e raspunsul dat de Isus, asta e raspunsul pe care ar trebui sa-l dea toti aceia care se considera a fi crestini.

Terente Wrote:PS, nu avea nici o legătură Halloweenul cu concertul ăla.. Nu te lega de aspectul ăsta.. Lumea a venit pentru concert.

Stiu. Am spus acel lucru doar ca sa ma diferentiez de cei care zic "Aia au murit pentru ca l-am invocat pe Satana".


RE: Discutii zilnice 24.10.2015 - Szekemri - 11-01-2015

(11-01-2015, 04:57 PM)Kristi Wrote:
Terente Wrote:Ok. În acest caz, dacă ar exista un Dumnezeu (bineînțeles că nu există pentru mine), primul pas pe care l-aș face ar fi acela că merg în fața lui, să mă uit în ochii lui și apoi să îi întorc spatele încă o dată

Nu te supara pe mine ca-ti zic, daca deja ai facut lucrul acesta de multe ori. E normal ca oamenilor sa nu le placa idea ca Dumnezeu uraste atat de mult pacatul, pentru ca daca chiar uraste atat de mult pacatul, atunci ei isi dau seama ca nu se afla intr-o stare buna cand se gandesc la cate pacate au facut.
N-am de ce să mă supăr. Plus că sunt într-o stare foarte bună. Am mai puține păcate decât 3 sferturi din preoții existenți în România. Kind of cool, right?

(11-01-2015, 04:57 PM)Kristi Wrote: este bun daca face dreptate si rau daca nu face dreptate. Acelasi lucru e valabil si pentru Dumnezeu: Daca El nu pedepseste pacatosii si Isi inchide ochii fata de pacatele lor, atunci Dumnezeu nu este drept, bun, moral.

Compari un judecător cu judecătorul suprem? Compari faptele lor? Un judecător din tribunal nu cred că a creat omul pe care urmează să-l judece..

Te întreb eu acum. Care-i logica în a crea o ființă (omul) care poate/căruia îi oferi posibilitatea de a nu mai crede în tine și apoi să-l pedepsești pentru că alege lucrul acesta?
Poate sunt eu mai prost și nu înțeleg.

Ideea e că nu am nimic cu cei credincioși. Îi respect, am vorbit de nenumărate ori cu credincioși care au fost foarte deștepți și care aveau idei logice și faine în cap, dar problema e cu ceilalți.. cei proști și cei care se prefac..

Trebuie educați și ceilalți, dar nu se ocupă nimeni de ei. + preoții cu Mercedes.. și ei trebuie educați. Dar într-un spațiu închis și rece.


RE: Discutii zilnice 24.10.2015 - soul of darkness - 11-01-2015

Oare Dumnezeu se bucura cand un om moare?


RE: Discutii zilnice 24.10.2015 - Kristi - 11-01-2015

Terente Wrote:N-am de ce să mă supăr. Plus că sunt într-o stare foarte bună. Am mai puține păcate decât 3 sferturi din preoții existenți în România. Kind of cool, right?

De cate ori au pacatuit Adam si Eva pana au fost dati afara din Eden? O data. Un singur pacat a aruncat intregul univers in haos, si a fost cauza aparitiei suferintei, mortii, etc (Romani 5). Un singur pacat. Si cand te gandesti ca noi avem mai multe pacate decat putem numara, tot crezi ca esti intr-o stare foarte buna? ... De cate ori trebuie sa incalci regulile de circulatie pentru a putea fi amendat? O singura data e de ajuns. Asta e problema majoritatii oamenilor, nu vor sa inteleaga cat de oribil este pacatul in ochii unui Dumnezeu infinit de sfant.

Terente Wrote:Compari un judecător cu judecătorul suprem? Compari faptele lor? Un judecător din tribunal nu cred că a creat omul pe care urmează să-l judece..

Un judecator uman trebuie sa faca dreptate, iar Judecatorul Suprem nu trebuie sa faca dreptate? Daca un judecator uman (imperfect) intelege ca dreptatea cere pedepsirea celui care a incalcat legea, cu atat mai mult Judecatorul Suprem (perfect) va pedepsi orice pacat, ori prin turnarea intregii Lui manii fata de pacat asupra Celui ce in mod voluntar ne-a acceptat locul, Isus Hristos, ori asupra pacatosului care refuza sa se intoarca la Dumnezeu. In orice caz, plata pentru toate pacatele comise pe pamantul asta va fi platita, ori de Isus, ori de pacatosi.

Terente Wrote:Te întreb eu acum. Care-i logica în a crea o ființă (omul) care poate/căruia îi oferi posibilitatea de a nu mai crede în tine și apoi să-l pedepsești pentru că alege lucrul acesta?

Dumnezeu e de vina pentru ca ne-a dat liberul arbitru? Daca nu ne dadea liberul arbitru atunci El era de vina pentru ca ne face roboti, iar daca ne da acest liber arbitru atunci tot El e de vina pentru ca ni l-a dat?


RE: Discutii zilnice 24.10.2015 - Kristi - 11-01-2015

(11-01-2015, 05:59 PM)soul of darkness Wrote: Oare Dumnezeu se bucura cand un om moare?

Ezechiel 18:23 "Doresc Eu moartea păcătosului? zice Domnul, Dumnezeu. Nu doresc Eu mai degrabă ca el să se întoarcă de pe căile lui şi să trăiască?"