Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Concurs-Take the Pics
#1
O sa copiez mai jos regulile concursului asa cum le-am postat in topicul cu propuneri, urmand sa mai adaugam si sa le modificam pe cele existente pe parcurs.

Quote:Primul concurs este unul de fotografie, dar intr-un mod mai diferit fata de ce v-ati astepta. Regulile suna cam asa: fiecare participant isi va alege un obiect, alegerea nefiind restrictionata de vreun criteriu. Acest obiect trebuie apoi fotografiat in diferite ipostaze predefinite. La sfarsitul concursului, cel care a postat cele mai multe imagini castiga. Acestea sunt regulile in mare si le-am scris asa cum mi le-am amintit, dar, in cazul in care propunerea va fi acceptata, le vom putea dezvolta si eventual revizui. Acest lucru e valabil si pentru concursul de care urmeaza sa vorbesc.
Quote:Ideea de care vorbeam eu consta insa in alegerea unor locatii sau situatii (asta inainte de inceperea concursului, fiecare participant trebuind sa fotografieze acealeasi locatii) cat mai interesante /amuzante, care trebuiau apoi fotografiate in asa fel incat sa surprinda obiectul ales in prealabil.
Sa zicem ca avem urmatoarele locatii: o pestere, o restaurant, acoperisul unui bloc, o biblioteca si o banca. Eu, in calitate de participant, imi aleg un obiect, sa zicem o masinuta de jucarie. Trebuie apoi sa fac poze in cele cinci locatii mentionate, iar in fiecare poza sa apara masinuta de jucarie. Bineinteles vor fi mult mai multe locatii, si mai accesibile si mai greu de gasit, astfel incat sa se poata face o departajare intre concurenti.

Deocamdata propun sa discutam urmatoarele teme:
1. Un titlu adecvat pentru concurs, am pus eu unul ca sa fie, dar nu mi se pare foarte inspirat.
2. Locatiile; fiecare poate sa vina cu cat mai multe propuneri, din care o sa le alegem pe cele mai potrivite. De asemenea, ma gandeam sa le impartim in categorii, iar pentru fiecare categorie sa se acorde un numar de puncte proportional cu dificultatea.
3. Ce durata sa aiba concursul? Eu zic ca undeva la 2, cel mult 3 saptamani.

Sugestii locatii:
-cu un membru al familiei;
-cu o pasare;
-pe casa/bloc;
-cu un om de zapada;
-intr-un taxi;
-intr-un copac;
-intr-un supermarket;
-la gara;
-pe/langa o masa de biliard;
-pe/langa/sub un Trabant;
-cu un animal salbatic.
#2

Quote:1. Un titlu adecvat pentru concurs, am pus eu unul ca sa fie, dar nu mi se pare foarte inspirat.
2. Locatiile; fiecare poate sa vina cu cat mai multe propuneri, din care o sa le alegem pe cele mai potrivite. De asemenea, ma gandeam sa le impartim in categorii, iar pentru fiecare categorie sa se acorde un numar de puncte proportional cu dificultatea.
3. Ce durata sa aiba concursul? Eu zic ca undeva la 2, cel mult 3 saptamani.


1. Hmm... O sa ma mai gandesc. Contest: Make your object famous ? Sau ceva de genul.

2. La scoala, intr-un loc aglomerat, langa un copac, in centrul unei treceri de pietoni. Acum, n-am inspiratie prea mare, revin.

3. 3 saptamani cred ca ar fi ok. Nici prea mult, nici prea putin.

Cand incepem? Eu stiu deja ce obiect de-al meu va fi faimos. Grin

----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
#3
(01-08-2012, 07:53 PM)Terente Wrote: Cand incepem? Eu stiu deja ce obiect de-al meu va fi faimos. Grin

Sa definitivam lista de locatii si regulamentul, iar dupa ii dam drumul.
#4
1. Hmm...eu voi folosi un robot lego.

2.Voi merge in urmatoarele locatii:in parc(langa o balta), in casa, intre blocuri.

3.Deja am inceput, am pozat in casa.E cam departe dar sper sa va placa.(am facut pe telefon deoarece camera nu era prea deschisa la culoare in vizor.)
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



#5
Din cate am inteles, concursul va fi castigat de cel care are mai multe poze cu obiectul in cat mai multe ipostaze, dupa un punctaj prestabilit, ceea ce inseamna ca nu aveti nevoie de juriu. Ramane decat sa discutati despre premii, daca vor fi si in ce vor consta.
#6
Pot cu doua obiecte?

[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



#7
Am vrut sa propun niste premii...dar ma abtin! Bogdan e cel care le propune!
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

#8
(01-08-2012, 08:45 PM)Hegan Wrote: 1. Hmm...eu voi folosi un robot lego.

2.Voi merge in urmatoarele locatii:in parc(langa o balta), in casa, intre blocuri.

3.Deja am inceput, am pozat in casa.E cam departe dar sper sa va placa.(am facut pe telefon deoarece camera nu era prea deschisa la culoare in vizor.)
Hegan, nu ai inteles bine ideea concursului. Mai intai trebuie sa facem o lista de locatii pentru toti participantii. Am zis ca ar fi mai bine daca am propune fiecare locatii din care sa selectam pe cele mai inspirate, sau de ce nu sa le lasam pe toate, decat sa fac eu o lista. Nu cred nici ca e cazul sa incepi sa faci poze pana la finalizarea listei pentru ca unele locatii ar putea fi eliminate.
De asemnea, fiecare participant are voie cu un singur obiect. Daca vrei sa iti alegi doua obiecte, trebuie sa apara amandoua in aceiasi imagine, deci e mai complicat asa. Dar, tu decizi.
Zamolxis, chiar te rog sa iti spui ideile si o sa ma gandesc si eu.



#9
pai cel mai clasic tip de premii...le gasesti in pagina concursului meu! Dar vand in vedere ca sunt mai multi participanti la al tau, eu zic sa fie si niste mentiuni. cum ar fi Mentiunea 1: +1 reputatie!Smile
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

#10
Bogdan, stiind ca esti nou pe aici, poti sa ma intrebi oricand daca ai nelamuriri sau daca ai nevoie de ajutor, sunt aici pt. orice. Spun asta pentru ca cei de pe aici, te-am numit deja un fel de initiator al concursului. Grin

Un pm si se rezolva.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Take the Pics - Piranha Bytes Edition Bogdan 7 3,110 07-10-2013, 01:03 PM
Last Post: Edd
  Propuneri concurs Bogdan 28 10,261 05-05-2013, 01:45 PM
Last Post: Szekemri
  The Champion of Gothic ~ Concurs Zamolxis1 177 39,107 02-15-2013, 11:09 PM
Last Post: Zamolxis1
  Concurs de Benzi Desenate Zamolxis1 51 18,954 02-14-2012, 09:09 PM
Last Post: Zamolxis1
  Concurs - Cele mai interesante peisaje. Warhell 136 34,971 01-13-2012, 03:12 PM
Last Post: Kristi
  Poze Concurs Peisaje din Gothic. Zamolxis1 5 3,193 01-13-2012, 02:51 PM
Last Post: Kristi
  Concurs - Game Remix Bogdan 7 3,115 01-09-2012, 08:26 PM
Last Post: Zamolxis1
  Concurs de Talent si Imaginatie! Raducu' 208 51,102 12-23-2011, 05:29 PM
Last Post: Carnage

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)