Poll: Credeti ca istoria ne ajuta in viata?
You do not have permission to vote in this poll.
Da, deoarece ne va invata sa nu repetam greselile predecesorilor.
100.00%
13 100.00%
Nu, istoria e o stiinta aiurea, cui ii pasa de niste oameni morti?
0%
0 0%
Total 13 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Historical Thread
#31
Se spune ca aztecii erau printre singurele popoare care dadeau sacrificii umane, totii prizonierii sau puscariasii erau adusi la templu unde staretul lua un cutit sfintit din aur si le scoatea inima dupa care ii arunca.
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



replyReply
#32
nu erau dusi doar prizonierii ci sacrificiile ca si la daci, se faceau si din alesi din randul populatiiei scotandu-le inima.
La daci, se implantau 3 sulite in care era aruncat un om, mesager al oamenilor catre Zamolxis. Daca murea repede, insemna ca Zamolxis ii asculta, iar daca murea incet Zamolxis, le intorcea spatele din cauza ca sacrificatul nu e destul de pur. Daca dupa sacrificiu venea ploaia, se spune ca Zamolxis le raspundea la mesaj.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#33
Stiu dar la prizonieri le scoteau inima de cele mai multe ori, si la restul poporului. Auzi, nu credeam ca dacii ar putea face asa ceva.
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



replyReply
#34
era o chestie a dacilor. Pai ei luptau cu atat de mare putere si curaj deoarece credeau ca toti oricate pacate ar fi avut, ajungeau la Zamolxis...de aceea erau asa puternici, spre deosebire de noi care daca vedem putin sange ne scarbim. Si de popoarele de atunci care credeau in Campiile Elizee si Infern.
Daci erau o putere militara pe-atunci, imparatul Octavian a fost extrem de laudat si apreciat pentru ca a invins de cateva ori dacii. Romanii cand au fost in razboi cu Dacii, le era frica de acestia! Si in plus la Roma se spune ca oamenii se intrebau unul pe altul ce se intampla in Dacia. Pai gandeste-te ce parere aveau romanii despre Daci daca si-au fabricat coifuri cu striati pentru a evita lovitura de Phalx, adica o sabie cu coada cam de un metru, cu lama grea si extrem de ascutita, care trecea prin orice fel de armura, arma, coif sau scut. Si mai aveau si sica, cutitul curbat cu care ii macelareau pe romani. Imi pare rau ca nu este vreun episod pe Deadliest Wariors despre daci.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#35
Istoria te ajuta, dar nu o lua in cantitati exagerate.
Fighting back!...
replyReply
#36
Multa vreme am crezut ca istoria e o stiinta exacta ca matematica. Nu mai cred asta. Acum cred ca istoria este o stiinta care depinde in mare masura de cei care o scriu. Ultimii 20 de ani mi-au confirmat aceasta ipoteza.Smile
replyReply
#37
Pai da, fiecare are convingerile lui si cu siguranta e greu sa gasesti pe cineva care chiar scrie adevarul... Smile
Fighting back!...
replyReply
#38
OOOOLD...ai revenit! Azi am dat faza pe scoala la istorie...a fost super...prima parte a fost despre Edictul de la Mediolanum, iar a doua a fost sa scriu 2 pagini pe anumite cerinte legate de greci si egipteniGrin.
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply
#39
Eu a-s scrie:

Egipteni:


Isis, pisica, Nut, Osiris, Ra, Seth, sarcofag, sceptru, faraon, mumie,imbalsamat, creier, nasHaha.


Greci:


Macedon, Pericle, hopliti, psiloi, Hades, blabla blaHaha


Ce parere aveti despre......... saxony?
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



replyReply
#40
Populatie rupta din vikingi, a ajutat la formarea britanicilor.
Defapt e mult mai complicat decat ce ai scris!
"Errare humanum est sed perseverare diabolicum."
"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo."
"Inter arma silent leges."

replyReply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Thread de astrologie Szekemri 8 3,463 04-17-2012, 02:14 PM
Last Post: Robi
  Thread despre viata si legile fizicii. Legend 112 39,241 03-03-2012, 05:32 PM
Last Post: Zamolxis1

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)