Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Probleme de logica si perspicacitate
#61
Hegan, repet ce am spus, erau prea multe spatii de umplut. In afara de prima la care era nevoie de un pic de perspicacitate ca sa te prinzi ca posta nu are program duminica, celelate te puteau trimite destul de departe de subiect si implicit de raspuns. Totusi, cu ceva indicii care sa arate directia corecta cred ca le-as fi putut rezolva Smile

Legat de problema mea, am primit un singur raspuns, de la Kristi. Raspuns corect de altfel:

(10-29-2012, 03:04 PM)Kristi Wrote: Am mai intalnit o probema de logica care are un raspuns similar, dar in acea poveste era vorba de statuete puse la diferite inaltimi pe un brad de Craciun... anyway, daca nu gresesc, C-ul e primul care zice culoarea palariei lui pentru ca dupa ce a asteptat cateva minute, a observat ca D-ul, cel care il vede pe B si C nu zice nimic, si-a dat seama ca el (C-ul) si B-ul au palarii de culori diferite, in caz contrar D-ul ar fi vazut ca B-ul si C-ul au alb, ceea ce inseamna ca el (D-ul) si A-ul au negru. Si asa C-ul si-ar da seama ca palaria lui e neagra.
replyReply
#62
Trei profesori de matematica: Ion, Gheorghe si Vasile.

Ion si Gheorghe predau matematica de 36 de ani.
Vasile si Gheorghe predau matematica de 22 de ani.
Vasile si Ion predau matematica de 28 de ani.

De cati ani preda fiecare profesor matematica?
replyReply
#63
Un vanator incepator merge la munte, in toiul ierni dupa ce ninsese mult sa vaneze. Cand ajunge putin mai sus, aproape de munte, trage dupa care isi da seama ce greseala mare si tampita a facut si moare. De ce a murit?

Prin P.M se dau mesajele.
http://www.ihotele.ro/wp-content/uploads...-iarna.jpg
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



replyReply
#64
La problema mea doar Old Nick a raspuns corect. Raspunsul era:

Ion preda de 21 ani.
Gheorghe preda de 15 ani.
Vasile preda de 7 ani.

(11-08-2012, 04:00 PM)Hegan Wrote: Un vanator incepator merge la munte, in toiul ierni dupa ce ninsese mult sa vaneze. Cand ajunge putin mai sus, aproape de munte, trage dupa care isi da seama ce greseala mare si tampita a facut si moare. De ce a murit?

Prin P.M se dau mesajele.
http://www.ihotele.ro/wp-content/uploads...-iarna.jpg

Ti-am trimis un PM.
replyReply
#65
Felicitari Kristi, doar el a raspuns corect.
[Image: 1lMEp3.jpg]



,, Napoleon a cautat virtutea, si neputand-o gasi a luat puterea.''



replyReply
#66
(11-08-2012, 06:16 PM)Hegan Wrote: Felicitari Kristi, doar el a raspuns corect.

Bre, Hegan, spune-ne si noua raspunsul corect.Grin
replyReply
#67
Probabil de frig...

(08-08-2012, 10:58 PM)Terente Wrote: Problema #00:

Care este singurul cuvant din limba romana, format din 8 litere si pronuntat de toti romanii incorect?
Chiar nimeni nu stie?Haha
replyReply
#68
(11-08-2012, 06:49 PM)roby14 Wrote: Chiar nimeni nu stie?Haha

Am raspuns la asta deja.
replyReply
#69
Ma gandesc ca trebuie sa puna Terente raspunsul..
replyReply
#70
Raspunsul intradevar era 'incorect'. Singurul cuvant care se pronunta 'incorect'.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)