Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stiinta pentru toti!
#1
Probabil ca multi cunoasteti revista educativa cu acelasi titlu ca si acest topic care aparea acum cativa ani pe la noi (sau poate si acum). Acest thread se va ocupa de acelasi subiect ca si varianta printata, si anume postarea de lucruri interesante, neobisnuite si mai ales educative.
Mai jos avem un videoclip care prezinta lupta pentru supravietuire din savana Africana si o harta a Terrei in eventualitatea in care ar inceta sa se invarta (in cazul asta apa s-ar scurge catre cei doi poli).

Show Content
Edit: O idee prin care sper ca va voi stimula sa urmariti videoclipul, si anume o intrebare legata de faptele prezentate. Cine reuseste pana la urma sa ramana cu prada?
replyReply
#2
Nu merge attachementul care trebuie sa contina harta, presupun. Video-ul il stiu. Nu stiu de unde, da' l-am mai vazut. Imi placeau la un moment dat chestii de genul.
----------------Worldofgothic----------------
---------PLAY
replyReply
#3
Chiar mia placut video-ul acela, puteti face rost de mai multe?
replyReply
#4
Daca tot s-a facut un asemenea thred, vreau sa va prezint animalele mele preferate. Acestia sunt serpii. Daca imi puteti da ceva video despre ei as fi incantat
Astazi va prezint:
2. Vipera mortii

Cu o infatisare similara viperelor - capul in forma de triunghi - , aceasta specie traieste in Australia si Noua Guinee si are cea mai rapida lovitura din lume - in aproximativ 0,13 secunde poate ataca si reveni la pozitia initiala.

De obicei injecteaza in jur de 40-100 miligrame de venin, o muscatura netratata a viperei mortii fiind una dintre cele mai periculoase din lume. Poate cauza paralizie si moartea in aproximativ sase ore, instalandu-se insuficienta respiratorie.
Show Content
replyReply
#5
Un canal foarte interesant, o combinaţie de umor şi chestii educative care merită măcar un pic de atenţie.

http://www.youtube.com/user/crashcourse?...e=g-user-c

replyReply
#6
replyReply
#7
Imperial History of The Middle East - Who has conquered the ME over the course of world events? See 5000 years of history in 90 seconds.
replyReply
#8
Am gasit niste documentare extrem de interesante despre creierul nostru si modul in care aceasta interpreteaza informatiile primite din mediul extern -> http://ovidiusmd.net/brain-games-jocuri-...eographic/
replyReply
#9
Un documentar realizat la doar un an dupa ce m-am nascut eu!!!(Bineinteles despre locul in care locuiesc)
Show Content

Mie unul mi se pare interesant reportajul,mai ales ca stiu toate zonele descrise in el(P.S. Nici o locatie nu mai exista,totul s-a schimbat mult)
FlowerFlower
replyReply
#10
1. Mutat posturi aici. E drept, un reportaj poate fi citat in intregimea lui, dar nu cred ca era cazul sa il pui acolo.

2. Cand vrei sa adaugi o idee noua unui post, folosesti functia Edit post. Double post is not nice.
replyReply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)